300 mio på højkant: Sådan tackler FCM CL-nerver

FC Midtjylland har en favoritværdighed at leve op til og en ny Champions League med otte kampe at jagte, så hvordan håndterer spillerne det pres?



HERNING (Tipsbladet): Champions League er meget stort sammenlignet med langt det meste, hverdagen i Superligaen byder på, og i år bliver det faktisk endnu større.

For kommer FC Midtjylland i hovedturneringen, venter der ikke de sædvanlige seks kampe i et gruppespil men i stedet otte kampe mod otte forskellige modstandere i et helt nyt format med en liga på 36 klubber, der måler sig mod hinanden i én stor tabel.

Der kommer mange penge i det nye format, endnu flere end tidligere (læs meget mere om det her).

Men de mange millioner kroner kan selvfølgelig ikke spille kampen for FC Midtjylland onsdag aften, og det er ikke umiddelbart den store uro, der præger spillerne.

– Jeg ved ikke, om jeg kommer til at sove dårligere i nat, men jeg tror det ikke. Det har jeg en okay ro omkring. De her kampe er selvfølgelig utroligt spændende, men det er også de kampe, vi som spillere ser frem til. Det er det, vi kæmpede for hele sidste sæson, så det gælder om at nyde det samtidig med, at vi har fuld fokus på at levere en ordentlig præstation, siger Mads Bech Sørensen.

– Jeg tror heller ikke, jeg får svært ved at sove i nat. Men jeg er meget spændt på kampen, siger målmand Elias Ólafsson.

Favoritter
Cheftræner Thomas Thomasberg har ansvaret for forberedelserne og ser ud til at have spillere tilbage, der var ude af kampen i fredags mod Lyngby.

Han arbejder med balancen mellem, at holdet skal levere alt, man overhovedet i sig, uden at nogen bliver overspændte eller nervøse.

– Vi prøver på mange ting at forberede os nøjagtigt, som vi prøver. Og så ved vi godt, at vi skal undersøge de europæiske modstandere lidt ekstra og give spillere lidt mere viden, fordi vi ikke kender modstanderne på samme måde som i Superligaen, siger Thomas Thomasberg.

268737

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg skal have spillerne til at ramme rette spændingsniveau i onsdagens vigtige kamp. Foto: Alamy

– Vi behøver ikke pointere for spillerne, det er vigtigt, det ved de jo godt. Jeg fortæller spillerne, at der er en reel mulighed for at få nogle oplevelser, vi aldrig glemmer. Det vil være ærgerligt, hvis vi ikke har brugt al den energi og de kræfter, der i den chance og mulighed for at gå videre i de her to kampe, vi her har. Vi skal ikke føle efter kampene, at vi kunne have gjort noget andet eller gjort mere, siger FCM-cheftræneren.

Set udefra er FC Midtjylland relativt klar favorit til at gå videre mod et slovakisk hold med erfarne spillere, der har prøvet meget i større ligaer end den slovakiske eller danske, men som ikke har eksempelvis Ferencvaros' fart og dynamik.

Og favoritværdigheden køber Thomasberg, uden han vil gøre sit hold til stor favorit til avancementet.

– Jeg kunne da godt få alle de data, vi har adgang til, men hvad skulle jeg egentlig bruge dem til? Har vi en bedre chance for en samlet sejr ved at vide, om vi får tildelt 60 eller 65 procents chance for at gå videre?

– Vi har en rigtig god chance, og vi skal gå videre, men om det på papiret er den ene eller anden procentsats, det kommer ikke til at hjælpe os. Vi vil give alt for at gå videre, og det gjorde vi også, hvis fordelingen hed 80-20 til vores modstander. Skal jeg være lidt objektiv, er vi vel små favoritter, men så må I sætte procentsatsen på, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava mødes i Herning med kickoff onsdag aften klokken 21.

Slovan slog med to gode indsatser favoritten APOEL Nicosia ud af tredje runde, hvor avancementet blev grundlagt med en 2-0-sejr hjemme i første kamp i Bratislava.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Meldes på vej mod nyt skifte

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Dansk målsluger færdig

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Mohamed Daramy vender tilbage

Afviser millionbud fra Brøndby

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid