Rakow Czestochowa er det sidste hold, der står i vejen for FC Københavns Champions League-drømme, efter at de danske mestre i sidste uge slog Sparta Prag ud efter et større drama i den tjekkiske hovedstads.
Rakow er ikke et mandskab, som de fleste danskere har det store kendskab til, og det er da også først i de seneste år, at klubben fra det sydlige Polen er begyndt blande sig i toppen.
Danske Mathias Hebo har tørnet ud for polske Cracovia siden 2021, og den tidligere Lyngby-spiller har dermed fulgt Rakows succes tæt i de seneste år.
– Det er en lidt mindre klub hernede. De blev købt for syv-otte år siden, og de har været rigtigt gode i de seneste to-tre år, hvor de også har vundet den polske pokalturnering. De blev nummer to og tre i ligaen, inden de så vandt fortjent guld i sidste sæson, siger Mathias Hebo til Tipsbladet.
– Deres stadion kunne slet ikke følge med. De havde et af de laveste tilskuersnit i sidste sæson, fordi de ikke kunne sælge mere end de 5.500 billetter per kamp. Så de leder efter et større stadion, for der er stor opbakning i byen.
Rakow stiller typisk op i en 3-4-2-1-formation, og ifølge Mathias Hebo skal FC København især holde skarpt øje med de to wingbacker Jean Carlos Silva og Fran Tudor.
– Rakows spil går rigtig meget igennem deres indlæg og deres gennembrud på kanterne. Det er der, de sætter spillet op, siger Mathias Hebo.
Ifølge den 28-årige dansker har Rakow desuden tre stærke forsvarsspillere, der dog ikke nødvendigvis er så teknisk stærke.
– De har græske og rumænske landsholdsspillere, og de har en målmand fra Bosnien (Vladan Kovacevic, red.), der er rigtig god og har været rygtet til mange klubber. Der har været meget interesse for deres spillere, fordi holdet har gjort det så godt, lyder det fra Hebo.
Svækket i forhold til sidste sæson
Cracovia-danskeren er dog ikke i tvivl om, at FC København er favorit til at gå i Champions League, idet Rakow har mistet flere vigtige spillere.
– De blev fortjente mestre sidste år, men de er blevet svækket nu, hvor de har fået deres klart bedste spiller korsbåndsskadet. En spanier, der hedder Ivi. Og så har de solgt deres anfører (Thomas Petrasek, red.) til Sydkorea. Han betød for meget for dem, siger Mathias Hebo.
– Så de har hentet et par spillere ind, og de har også gjort det rigtigt her i Champions League-kvalifikationen, hvor de har slået Qarabag, hvilket var godt gået, og så Aris Limassol, hvilket man nok havde forventet. Men jeg vil nok sige, at FCK er favorit med Rakow.
Det første opgør mellem Rakow Czestochowa og FC København spilles tirsdag klokken 21.00 i Polen. Opgøret kan ses på TV3+ og Viaplay.
Returkampen spilles i Parken onsdag den 30. august.
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
LIVE
TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
England – DR Congo
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER