Rakow Czestochowa er det sidste hold, der står i vejen for FC Københavns Champions League-drømme, efter at de danske mestre i sidste uge slog Sparta Prag ud efter et større drama i den tjekkiske hovedstads.
Rakow er ikke et mandskab, som de fleste danskere har det store kendskab til, og det er da også først i de seneste år, at klubben fra det sydlige Polen er begyndt blande sig i toppen.
Danske Mathias Hebo har tørnet ud for polske Cracovia siden 2021, og den tidligere Lyngby-spiller har dermed fulgt Rakows succes tæt i de seneste år.
– Det er en lidt mindre klub hernede. De blev købt for syv-otte år siden, og de har været rigtigt gode i de seneste to-tre år, hvor de også har vundet den polske pokalturnering. De blev nummer to og tre i ligaen, inden de så vandt fortjent guld i sidste sæson, siger Mathias Hebo til Tipsbladet.
– Deres stadion kunne slet ikke følge med. De havde et af de laveste tilskuersnit i sidste sæson, fordi de ikke kunne sælge mere end de 5.500 billetter per kamp. Så de leder efter et større stadion, for der er stor opbakning i byen.
Rakow stiller typisk op i en 3-4-2-1-formation, og ifølge Mathias Hebo skal FC København især holde skarpt øje med de to wingbacker Jean Carlos Silva og Fran Tudor.
– Rakows spil går rigtig meget igennem deres indlæg og deres gennembrud på kanterne. Det er der, de sætter spillet op, siger Mathias Hebo.
Ifølge den 28-årige dansker har Rakow desuden tre stærke forsvarsspillere, der dog ikke nødvendigvis er så teknisk stærke.
– De har græske og rumænske landsholdsspillere, og de har en målmand fra Bosnien (Vladan Kovacevic, red.), der er rigtig god og har været rygtet til mange klubber. Der har været meget interesse for deres spillere, fordi holdet har gjort det så godt, lyder det fra Hebo.
Svækket i forhold til sidste sæson
Cracovia-danskeren er dog ikke i tvivl om, at FC København er favorit til at gå i Champions League, idet Rakow har mistet flere vigtige spillere.
– De blev fortjente mestre sidste år, men de er blevet svækket nu, hvor de har fået deres klart bedste spiller korsbåndsskadet. En spanier, der hedder Ivi. Og så har de solgt deres anfører (Thomas Petrasek, red.) til Sydkorea. Han betød for meget for dem, siger Mathias Hebo.
– Så de har hentet et par spillere ind, og de har også gjort det rigtigt her i Champions League-kvalifikationen, hvor de har slået Qarabag, hvilket var godt gået, og så Aris Limassol, hvilket man nok havde forventet. Men jeg vil nok sige, at FCK er favorit med Rakow.
Det første opgør mellem Rakow Czestochowa og FC København spilles tirsdag klokken 21.00 i Polen. Opgøret kan ses på TV3+ og Viaplay.
Returkampen spilles i Parken onsdag den 30. august.
LIVE
TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT