Rakow Czestochowa er det sidste hold, der står i vejen for FC Københavns Champions League-drømme, efter at de danske mestre i sidste uge slog Sparta Prag ud efter et større drama i den tjekkiske hovedstads.
Rakow er ikke et mandskab, som de fleste danskere har det store kendskab til, og det er da også først i de seneste år, at klubben fra det sydlige Polen er begyndt blande sig i toppen.
Danske Mathias Hebo har tørnet ud for polske Cracovia siden 2021, og den tidligere Lyngby-spiller har dermed fulgt Rakows succes tæt i de seneste år.
– Det er en lidt mindre klub hernede. De blev købt for syv-otte år siden, og de har været rigtigt gode i de seneste to-tre år, hvor de også har vundet den polske pokalturnering. De blev nummer to og tre i ligaen, inden de så vandt fortjent guld i sidste sæson, siger Mathias Hebo til Tipsbladet.
– Deres stadion kunne slet ikke følge med. De havde et af de laveste tilskuersnit i sidste sæson, fordi de ikke kunne sælge mere end de 5.500 billetter per kamp. Så de leder efter et større stadion, for der er stor opbakning i byen.
Rakow stiller typisk op i en 3-4-2-1-formation, og ifølge Mathias Hebo skal FC København især holde skarpt øje med de to wingbacker Jean Carlos Silva og Fran Tudor.
– Rakows spil går rigtig meget igennem deres indlæg og deres gennembrud på kanterne. Det er der, de sætter spillet op, siger Mathias Hebo.
Ifølge den 28-årige dansker har Rakow desuden tre stærke forsvarsspillere, der dog ikke nødvendigvis er så teknisk stærke.
– De har græske og rumænske landsholdsspillere, og de har en målmand fra Bosnien (Vladan Kovacevic, red.), der er rigtig god og har været rygtet til mange klubber. Der har været meget interesse for deres spillere, fordi holdet har gjort det så godt, lyder det fra Hebo.
Svækket i forhold til sidste sæson
Cracovia-danskeren er dog ikke i tvivl om, at FC København er favorit til at gå i Champions League, idet Rakow har mistet flere vigtige spillere.
– De blev fortjente mestre sidste år, men de er blevet svækket nu, hvor de har fået deres klart bedste spiller korsbåndsskadet. En spanier, der hedder Ivi. Og så har de solgt deres anfører (Thomas Petrasek, red.) til Sydkorea. Han betød for meget for dem, siger Mathias Hebo.
– Så de har hentet et par spillere ind, og de har også gjort det rigtigt her i Champions League-kvalifikationen, hvor de har slået Qarabag, hvilket var godt gået, og så Aris Limassol, hvilket man nok havde forventet. Men jeg vil nok sige, at FCK er favorit med Rakow.
Det første opgør mellem Rakow Czestochowa og FC København spilles tirsdag klokken 21.00 i Polen. Opgøret kan ses på TV3+ og Viaplay.
Returkampen spilles i Parken onsdag den 30. august.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
AVIS Jagter Christian Nørgaard
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT