Rakow Czestochowa er det sidste hold, der står i vejen for FC Københavns Champions League-drømme, efter at de danske mestre i sidste uge slog Sparta Prag ud efter et større drama i den tjekkiske hovedstads.
Rakow er ikke et mandskab, som de fleste danskere har det store kendskab til, og det er da også først i de seneste år, at klubben fra det sydlige Polen er begyndt blande sig i toppen.
Danske Mathias Hebo har tørnet ud for polske Cracovia siden 2021, og den tidligere Lyngby-spiller har dermed fulgt Rakows succes tæt i de seneste år.
– Det er en lidt mindre klub hernede. De blev købt for syv-otte år siden, og de har været rigtigt gode i de seneste to-tre år, hvor de også har vundet den polske pokalturnering. De blev nummer to og tre i ligaen, inden de så vandt fortjent guld i sidste sæson, siger Mathias Hebo til Tipsbladet.
– Deres stadion kunne slet ikke følge med. De havde et af de laveste tilskuersnit i sidste sæson, fordi de ikke kunne sælge mere end de 5.500 billetter per kamp. Så de leder efter et større stadion, for der er stor opbakning i byen.
Rakow stiller typisk op i en 3-4-2-1-formation, og ifølge Mathias Hebo skal FC København især holde skarpt øje med de to wingbacker Jean Carlos Silva og Fran Tudor.
– Rakows spil går rigtig meget igennem deres indlæg og deres gennembrud på kanterne. Det er der, de sætter spillet op, siger Mathias Hebo.
Ifølge den 28-årige dansker har Rakow desuden tre stærke forsvarsspillere, der dog ikke nødvendigvis er så teknisk stærke.
– De har græske og rumænske landsholdsspillere, og de har en målmand fra Bosnien (Vladan Kovacevic, red.), der er rigtig god og har været rygtet til mange klubber. Der har været meget interesse for deres spillere, fordi holdet har gjort det så godt, lyder det fra Hebo.
Svækket i forhold til sidste sæson
Cracovia-danskeren er dog ikke i tvivl om, at FC København er favorit til at gå i Champions League, idet Rakow har mistet flere vigtige spillere.
– De blev fortjente mestre sidste år, men de er blevet svækket nu, hvor de har fået deres klart bedste spiller korsbåndsskadet. En spanier, der hedder Ivi. Og så har de solgt deres anfører (Thomas Petrasek, red.) til Sydkorea. Han betød for meget for dem, siger Mathias Hebo.
– Så de har hentet et par spillere ind, og de har også gjort det rigtigt her i Champions League-kvalifikationen, hvor de har slået Qarabag, hvilket var godt gået, og så Aris Limassol, hvilket man nok havde forventet. Men jeg vil nok sige, at FCK er favorit med Rakow.
Det første opgør mellem Rakow Czestochowa og FC København spilles tirsdag klokken 21.00 i Polen. Opgøret kan ses på TV3+ og Viaplay.
Returkampen spilles i Parken onsdag den 30. august.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER