Rakow Czestochowa er det sidste hold, der står i vejen for FC Københavns Champions League-drømme, efter at de danske mestre i sidste uge slog Sparta Prag ud efter et større drama i den tjekkiske hovedstads.
Rakow er ikke et mandskab, som de fleste danskere har det store kendskab til, og det er da også først i de seneste år, at klubben fra det sydlige Polen er begyndt blande sig i toppen.
Danske Mathias Hebo har tørnet ud for polske Cracovia siden 2021, og den tidligere Lyngby-spiller har dermed fulgt Rakows succes tæt i de seneste år.
– Det er en lidt mindre klub hernede. De blev købt for syv-otte år siden, og de har været rigtigt gode i de seneste to-tre år, hvor de også har vundet den polske pokalturnering. De blev nummer to og tre i ligaen, inden de så vandt fortjent guld i sidste sæson, siger Mathias Hebo til Tipsbladet.
– Deres stadion kunne slet ikke følge med. De havde et af de laveste tilskuersnit i sidste sæson, fordi de ikke kunne sælge mere end de 5.500 billetter per kamp. Så de leder efter et større stadion, for der er stor opbakning i byen.
Rakow stiller typisk op i en 3-4-2-1-formation, og ifølge Mathias Hebo skal FC København især holde skarpt øje med de to wingbacker Jean Carlos Silva og Fran Tudor.
– Rakows spil går rigtig meget igennem deres indlæg og deres gennembrud på kanterne. Det er der, de sætter spillet op, siger Mathias Hebo.
Ifølge den 28-årige dansker har Rakow desuden tre stærke forsvarsspillere, der dog ikke nødvendigvis er så teknisk stærke.
– De har græske og rumænske landsholdsspillere, og de har en målmand fra Bosnien (Vladan Kovacevic, red.), der er rigtig god og har været rygtet til mange klubber. Der har været meget interesse for deres spillere, fordi holdet har gjort det så godt, lyder det fra Hebo.
Svækket i forhold til sidste sæson
Cracovia-danskeren er dog ikke i tvivl om, at FC København er favorit til at gå i Champions League, idet Rakow har mistet flere vigtige spillere.
– De blev fortjente mestre sidste år, men de er blevet svækket nu, hvor de har fået deres klart bedste spiller korsbåndsskadet. En spanier, der hedder Ivi. Og så har de solgt deres anfører (Thomas Petrasek, red.) til Sydkorea. Han betød for meget for dem, siger Mathias Hebo.
– Så de har hentet et par spillere ind, og de har også gjort det rigtigt her i Champions League-kvalifikationen, hvor de har slået Qarabag, hvilket var godt gået, og så Aris Limassol, hvilket man nok havde forventet. Men jeg vil nok sige, at FCK er favorit med Rakow.
Det første opgør mellem Rakow Czestochowa og FC København spilles tirsdag klokken 21.00 i Polen. Opgøret kan ses på TV3+ og Viaplay.
Returkampen spilles i Parken onsdag den 30. august.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter handel
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler