Advarer FCM: Vi er meget farlige hjemme

Tosin Kehinde har ikke opgivet håbet om at spille sig videre i Champions League-kvalifikationen.



HERNING (Tipsbladet): Til trods for en god start må Ferencvaros rejse tilbage til Ungarn med et skidt resultat fra MCH Arena i bagagen.

FC Midtjylland vandt nemlig tirsdagens Champions League-kvalifikationskamp med 2-0 og står nu med et halvt ben i playoff-runden.

Det ærgrer Ferencvaros-kantspilleren Tosin Kehinde, at gæsterne ikke slog kapital af den gode start, men i stedet blev straffet af FC Midtjylland på en fejl. Det fortæller han i mixed zone.

– Det var svært. Vi startede kampen godt, og så gav vi et nemt mål væk på grund af mangel på koncentration. Vi gav dem en fordel, og det ødelagde vores rytme, for de første 15-20 minutter var det mest sandsynligt, at vi ville score.

– Derefter måtte vi hive os selv op, men vi kunne ikke rigtigt ryste det af os. Det var ikke det resultat, vi ønskede.

Hvad skete der særligt i anden halvleg? Midtjylland skiftede formation til en mere klassisk 4-4-2. Deres kantspillere kom længere tilbage på banen, og det så ud til at skabe problemer for jer. Dig og din kollega Adama havde ikke så mange 1v1-dueller med deres backs.

– Vi skal se kampen igen og analysere, hvad der var skyld i det. Der skete præcis det, du beskrev. Den glæde, vi spillede med i første halvleg, og de situationer, vi skabte i første halvleg, kunne vi ikke finde i anden halvleg. Det er nu op til os og trænerne at finde løsningerne til den næste kamp.

Troen er intakt
Tosin Kehinde har en fortid i Randers FC og har således både stået over for FC Midtjylland og spillede under Thomas Thomasberg i den kronjyske klub.

Midtjydernes spillestil overraskede derfor ikke kantspilleren.

– Jeg kender Midtjylland og Thomas. Når de kommer i front, bliver det meget svært at nedbryde dem, og så vil de straffe dig på omstillingerne. De venter på, at man vil presse på for en udligning, og så slår de omstillinger.

Selvom det nu kan blive meget vanskeligt for Ferencvaros at vende kampen på hovedet, har Kehinde dog ikke opgivet håbet.

– Vi tror på os selv, for vi er gode på hjemmebane. Men vi forstår, hvilken udfordring der venter os, og hvor svært det bliver, men vi tror stadig på, at vi er meget farlige på hjemmebane.

Returkampen spilles tirsdag klokken 20.00.





LIVE

TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland

Her kan du se Norge mod Senegal

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på Superliga-stjerne

Et skridt tættere Englands største stadion

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Storklubber kæmper om danskers underskrift

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Argentina – Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Lyngby Boldklub sælger profil

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Derfor trækker stor dansk transfer ud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Norge – Senegal

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links