Advarer FCM: Vi er meget farlige hjemme

Tosin Kehinde har ikke opgivet håbet om at spille sig videre i Champions League-kvalifikationen.



HERNING (Tipsbladet): Til trods for en god start må Ferencvaros rejse tilbage til Ungarn med et skidt resultat fra MCH Arena i bagagen.

FC Midtjylland vandt nemlig tirsdagens Champions League-kvalifikationskamp med 2-0 og står nu med et halvt ben i playoff-runden.

Det ærgrer Ferencvaros-kantspilleren Tosin Kehinde, at gæsterne ikke slog kapital af den gode start, men i stedet blev straffet af FC Midtjylland på en fejl. Det fortæller han i mixed zone.

– Det var svært. Vi startede kampen godt, og så gav vi et nemt mål væk på grund af mangel på koncentration. Vi gav dem en fordel, og det ødelagde vores rytme, for de første 15-20 minutter var det mest sandsynligt, at vi ville score.

– Derefter måtte vi hive os selv op, men vi kunne ikke rigtigt ryste det af os. Det var ikke det resultat, vi ønskede.

Hvad skete der særligt i anden halvleg? Midtjylland skiftede formation til en mere klassisk 4-4-2. Deres kantspillere kom længere tilbage på banen, og det så ud til at skabe problemer for jer. Dig og din kollega Adama havde ikke så mange 1v1-dueller med deres backs.

– Vi skal se kampen igen og analysere, hvad der var skyld i det. Der skete præcis det, du beskrev. Den glæde, vi spillede med i første halvleg, og de situationer, vi skabte i første halvleg, kunne vi ikke finde i anden halvleg. Det er nu op til os og trænerne at finde løsningerne til den næste kamp.

Troen er intakt
Tosin Kehinde har en fortid i Randers FC og har således både stået over for FC Midtjylland og spillede under Thomas Thomasberg i den kronjyske klub.

Midtjydernes spillestil overraskede derfor ikke kantspilleren.

– Jeg kender Midtjylland og Thomas. Når de kommer i front, bliver det meget svært at nedbryde dem, og så vil de straffe dig på omstillingerne. De venter på, at man vil presse på for en udligning, og så slår de omstillinger.

Selvom det nu kan blive meget vanskeligt for Ferencvaros at vende kampen på hovedet, har Kehinde dog ikke opgivet håbet.

– Vi tror på os selv, for vi er gode på hjemmebane. Men vi forstår, hvilken udfordring der venter os, og hvor svært det bliver, men vi tror stadig på, at vi er meget farlige på hjemmebane.

Returkampen spilles tirsdag klokken 20.00.





Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl




LIVE

TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Stor ændring i AGF?

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Dansker scorer mod Barcelona

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Eriksen spottet – nu er der nyt