Advarer FCM: Vi er meget farlige hjemme

Tosin Kehinde har ikke opgivet håbet om at spille sig videre i Champions League-kvalifikationen.



HERNING (Tipsbladet): Til trods for en god start må Ferencvaros rejse tilbage til Ungarn med et skidt resultat fra MCH Arena i bagagen.

FC Midtjylland vandt nemlig tirsdagens Champions League-kvalifikationskamp med 2-0 og står nu med et halvt ben i playoff-runden.

Det ærgrer Ferencvaros-kantspilleren Tosin Kehinde, at gæsterne ikke slog kapital af den gode start, men i stedet blev straffet af FC Midtjylland på en fejl. Det fortæller han i mixed zone.

– Det var svært. Vi startede kampen godt, og så gav vi et nemt mål væk på grund af mangel på koncentration. Vi gav dem en fordel, og det ødelagde vores rytme, for de første 15-20 minutter var det mest sandsynligt, at vi ville score.

– Derefter måtte vi hive os selv op, men vi kunne ikke rigtigt ryste det af os. Det var ikke det resultat, vi ønskede.

Hvad skete der særligt i anden halvleg? Midtjylland skiftede formation til en mere klassisk 4-4-2. Deres kantspillere kom længere tilbage på banen, og det så ud til at skabe problemer for jer. Dig og din kollega Adama havde ikke så mange 1v1-dueller med deres backs.

– Vi skal se kampen igen og analysere, hvad der var skyld i det. Der skete præcis det, du beskrev. Den glæde, vi spillede med i første halvleg, og de situationer, vi skabte i første halvleg, kunne vi ikke finde i anden halvleg. Det er nu op til os og trænerne at finde løsningerne til den næste kamp.

Troen er intakt
Tosin Kehinde har en fortid i Randers FC og har således både stået over for FC Midtjylland og spillede under Thomas Thomasberg i den kronjyske klub.

Midtjydernes spillestil overraskede derfor ikke kantspilleren.

– Jeg kender Midtjylland og Thomas. Når de kommer i front, bliver det meget svært at nedbryde dem, og så vil de straffe dig på omstillingerne. De venter på, at man vil presse på for en udligning, og så slår de omstillinger.

Selvom det nu kan blive meget vanskeligt for Ferencvaros at vende kampen på hovedet, har Kehinde dog ikke opgivet håbet.

– Vi tror på os selv, for vi er gode på hjemmebane. Men vi forstår, hvilken udfordring der venter os, og hvor svært det bliver, men vi tror stadig på, at vi er meget farlige på hjemmebane.

Returkampen spilles tirsdag klokken 20.00.





LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører dansk toptræners millionløn

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden