HERNING (Tipsbladet): Til trods for en god start må Ferencvaros rejse tilbage til Ungarn med et skidt resultat fra MCH Arena i bagagen.
FC Midtjylland vandt nemlig tirsdagens Champions League-kvalifikationskamp med 2-0 og står nu med et halvt ben i playoff-runden.
Det ærgrer Ferencvaros-kantspilleren Tosin Kehinde, at gæsterne ikke slog kapital af den gode start, men i stedet blev straffet af FC Midtjylland på en fejl. Det fortæller han i mixed zone.
– Det var svært. Vi startede kampen godt, og så gav vi et nemt mål væk på grund af mangel på koncentration. Vi gav dem en fordel, og det ødelagde vores rytme, for de første 15-20 minutter var det mest sandsynligt, at vi ville score.
– Derefter måtte vi hive os selv op, men vi kunne ikke rigtigt ryste det af os. Det var ikke det resultat, vi ønskede.
Hvad skete der særligt i anden halvleg? Midtjylland skiftede formation til en mere klassisk 4-4-2. Deres kantspillere kom længere tilbage på banen, og det så ud til at skabe problemer for jer. Dig og din kollega Adama havde ikke så mange 1v1-dueller med deres backs.
– Vi skal se kampen igen og analysere, hvad der var skyld i det. Der skete præcis det, du beskrev. Den glæde, vi spillede med i første halvleg, og de situationer, vi skabte i første halvleg, kunne vi ikke finde i anden halvleg. Det er nu op til os og trænerne at finde løsningerne til den næste kamp.
Troen er intakt
Tosin Kehinde har en fortid i Randers FC og har således både stået over for FC Midtjylland og spillede under Thomas Thomasberg i den kronjyske klub.
Midtjydernes spillestil overraskede derfor ikke kantspilleren.
– Jeg kender Midtjylland og Thomas. Når de kommer i front, bliver det meget svært at nedbryde dem, og så vil de straffe dig på omstillingerne. De venter på, at man vil presse på for en udligning, og så slår de omstillinger.
Selvom det nu kan blive meget vanskeligt for Ferencvaros at vende kampen på hovedet, har Kehinde dog ikke opgivet håbet.
– Vi tror på os selv, for vi er gode på hjemmebane. Men vi forstår, hvilken udfordring der venter os, og hvor svært det bliver, men vi tror stadig på, at vi er meget farlige på hjemmebane.
Returkampen spilles tirsdag klokken 20.00.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Fin lodtrækning for FCK
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner