Ærlig Jacob Neestrup: Vi laver tre gigafejl

Jacob Neestrup var tilfreds med FC Københavns præstation i 0-0-kampen mod Sparta Prag, men cheftræneren er træt af de defensive svipsere.



Tipsbladet i Parken.

Overliggeren stod i vejen for FC København flere gange, da de danske mestre tirsdag måtte nøjes med 0-0 i første opgør mod Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen. 

Sparta Prag havde dog også deres chancer, og efter slutfløjtet var Jacob Neestrup derfor ikke fuldt ud tilfreds med sin bagkæde.

– Det eneste negative, jeg har at sige, er at vi laver tre giga individuelle fejl i første halvleg, som du som hold ikke kan gardere dig mod. Og det skal barberes helt væk, for der gav vi dem muligheden for at komme foran, lød det fra FC Københavns cheftræner.

– Vi spillede uden risiko i vores tidlige opbyggende spil og på målspark, fordi vi synes, at de er dygtige til at presse højt, og vi ville ikke give dem muligheden for at bryde vores spil tidligt. 

FC København-bossen blev også spurgt til, hvordan de danske mestre kunne undgå at vinde kampen, som de dominerede i store perioder.

– Ved at oplæggeren ikke er en lille smule højere. Og ved at Vindahl har en fantastisk redning, lød det kortfattet fra Neestrup, der ikke var tilfreds med resultatet:

– Nej, jeg ville jo gerne have vundet den her fodboldkamp. Men det er, som det er. Jeg tror på, at vi kan gå derned og lave et godt resultat. Jeg kan ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne vinde dernede. Vi viste i dag, at vi er et godt hold. 

Jacob Neestrup ønskede dog ikke at bortforklare resultatet med, at FC København var uheldige.

– Der er ikke noget, der hedder held eller uheld. Det er ikke uheld, at vi træder i bolden og giver dem halvanden friløber. Og det er ikke uheld, at vi ikke sparker bolden i kassen. 

Returkampen spilles i Prag på tirsdag i næste uge.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

– Schwartau-handel giver ingen mening

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Argentina – Kap Verde

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jagter stor Liverpool-stjerne

Colombia – Ghana



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afviser monsterbud på Simsir

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’