Afslører: Betalte ikke én krone for Cancelo

Bayern München er sluppet billigt for at leje verdensstjernen.



Et godt netværk kan ofte svare sig. 

Det kan det både, hvis man leder efter et nyt arbejde, en bolig, men så sandelig også en ny fodboldspiller. Det sidste kan Bayern München skriver under på, for det var via et godt netværk mellem Bayern München og Manchester City, at det lykkedes den tyske klub at leje verdensstjernen Joao Cancelo for resten af sæsonen.

Her har Bayern München fået en glimrende aftale, for klubben har ikke betalt en eneste krone for at leje Cancelo. Det bekræfter klubbens sportsdirektør Hasan Salihamidzic til BILD-journalisten Christian Falk. Det er ellers ganske normalt, at klubber betaler en pris for at leje spilleren, et såkaldt loan fee, men det har Bayern München ikke behøvet på grund af de to klubbers tætte forbindelse.

Til sammenligning betalte Chelsea angiveligt 9 millioner pund for bare at leje Felix i Atlético Madrid for et halvt år. 

Det gode netværk mellem Bayern München og Manchester City kommer ifølge Daily Mail fra dengang, Manchester-klubben solgte Leroy Sane til den tyske storklub. Det lukrerede begge klubber på, og det er også forhåbningen, at de gør det i tilfældet med Cancelo. 

Netværket kan igen komme særligt Bayern München til gavn i fremtiden. I lejeaftalen er der aftalt en ikke-obligatorisk købsoption på 61 millioner pund for Cancelo, og her har Bayern klart sagt, at man ikke skal regne med, at Cancelo købes til den pris. Det er der ganske enkelt ikke penge til. Derfor hersker der et håb i klubben om, at man kan forhandle prisen ned med Manchester City. Dette må tiden vise, når sommeren nærmer sig.

Der meldes ikke noget om, hvorvidt Bayern München dækker Cancelos fulde lønudgifter, men det forventes de at gøre med tanke på, at de ikke har betalt for at leje ham.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Massefyring i AC Milan

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Topboss sviner Barça til

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tager skylden for misset Champions League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie