Et godt netværk kan ofte svare sig.
Det kan det både, hvis man leder efter et nyt arbejde, en bolig, men så sandelig også en ny fodboldspiller. Det sidste kan Bayern München skriver under på, for det var via et godt netværk mellem Bayern München og Manchester City, at det lykkedes den tyske klub at leje verdensstjernen Joao Cancelo for resten af sæsonen.
Her har Bayern München fået en glimrende aftale, for klubben har ikke betalt en eneste krone for at leje Cancelo. Det bekræfter klubbens sportsdirektør Hasan Salihamidzic til BILD-journalisten Christian Falk. Det er ellers ganske normalt, at klubber betaler en pris for at leje spilleren, et såkaldt loan fee, men det har Bayern München ikke behøvet på grund af de to klubbers tætte forbindelse.
Til sammenligning betalte Chelsea angiveligt 9 millioner pund for bare at leje Felix i Atlético Madrid for et halvt år.
Det gode netværk mellem Bayern München og Manchester City kommer ifølge Daily Mail fra dengang, Manchester-klubben solgte Leroy Sane til den tyske storklub. Det lukrerede begge klubber på, og det er også forhåbningen, at de gør det i tilfældet med Cancelo.
Netværket kan igen komme særligt Bayern München til gavn i fremtiden. I lejeaftalen er der aftalt en ikke-obligatorisk købsoption på 61 millioner pund for Cancelo, og her har Bayern klart sagt, at man ikke skal regne med, at Cancelo købes til den pris. Det er der ganske enkelt ikke penge til. Derfor hersker der et håb i klubben om, at man kan forhandle prisen ned med Manchester City. Dette må tiden vise, når sommeren nærmer sig.
Der meldes ikke noget om, hvorvidt Bayern München dækker Cancelos fulde lønudgifter, men det forventes de at gøre med tanke på, at de ikke har betalt for at leje ham.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
OPTAKT
OB – Sønderjyske
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
INTERVIEW