Afslører: Betalte ikke én krone for Cancelo

Bayern München er sluppet billigt for at leje verdensstjernen.



Et godt netværk kan ofte svare sig. 

Det kan det både, hvis man leder efter et nyt arbejde, en bolig, men så sandelig også en ny fodboldspiller. Det sidste kan Bayern München skriver under på, for det var via et godt netværk mellem Bayern München og Manchester City, at det lykkedes den tyske klub at leje verdensstjernen Joao Cancelo for resten af sæsonen.

Her har Bayern München fået en glimrende aftale, for klubben har ikke betalt en eneste krone for at leje Cancelo. Det bekræfter klubbens sportsdirektør Hasan Salihamidzic til BILD-journalisten Christian Falk. Det er ellers ganske normalt, at klubber betaler en pris for at leje spilleren, et såkaldt loan fee, men det har Bayern München ikke behøvet på grund af de to klubbers tætte forbindelse.

Til sammenligning betalte Chelsea angiveligt 9 millioner pund for bare at leje Felix i Atlético Madrid for et halvt år. 

Det gode netværk mellem Bayern München og Manchester City kommer ifølge Daily Mail fra dengang, Manchester-klubben solgte Leroy Sane til den tyske storklub. Det lukrerede begge klubber på, og det er også forhåbningen, at de gør det i tilfældet med Cancelo. 

Netværket kan igen komme særligt Bayern München til gavn i fremtiden. I lejeaftalen er der aftalt en ikke-obligatorisk købsoption på 61 millioner pund for Cancelo, og her har Bayern klart sagt, at man ikke skal regne med, at Cancelo købes til den pris. Det er der ganske enkelt ikke penge til. Derfor hersker der et håb i klubben om, at man kan forhandle prisen ned med Manchester City. Dette må tiden vise, når sommeren nærmer sig.

Der meldes ikke noget om, hvorvidt Bayern München dækker Cancelos fulde lønudgifter, men det forventes de at gøre med tanke på, at de ikke har betalt for at leje ham.






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

I svime over Froholdt – får ny hæder



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter to danskere

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland