Afslører: Betalte ikke én krone for Cancelo

Bayern München er sluppet billigt for at leje verdensstjernen.



Et godt netværk kan ofte svare sig. 

Det kan det både, hvis man leder efter et nyt arbejde, en bolig, men så sandelig også en ny fodboldspiller. Det sidste kan Bayern München skriver under på, for det var via et godt netværk mellem Bayern München og Manchester City, at det lykkedes den tyske klub at leje verdensstjernen Joao Cancelo for resten af sæsonen.

Her har Bayern München fået en glimrende aftale, for klubben har ikke betalt en eneste krone for at leje Cancelo. Det bekræfter klubbens sportsdirektør Hasan Salihamidzic til BILD-journalisten Christian Falk. Det er ellers ganske normalt, at klubber betaler en pris for at leje spilleren, et såkaldt loan fee, men det har Bayern München ikke behøvet på grund af de to klubbers tætte forbindelse.

Til sammenligning betalte Chelsea angiveligt 9 millioner pund for bare at leje Felix i Atlético Madrid for et halvt år. 

Det gode netværk mellem Bayern München og Manchester City kommer ifølge Daily Mail fra dengang, Manchester-klubben solgte Leroy Sane til den tyske storklub. Det lukrerede begge klubber på, og det er også forhåbningen, at de gør det i tilfældet med Cancelo. 

Netværket kan igen komme særligt Bayern München til gavn i fremtiden. I lejeaftalen er der aftalt en ikke-obligatorisk købsoption på 61 millioner pund for Cancelo, og her har Bayern klart sagt, at man ikke skal regne med, at Cancelo købes til den pris. Det er der ganske enkelt ikke penge til. Derfor hersker der et håb i klubben om, at man kan forhandle prisen ned med Manchester City. Dette må tiden vise, når sommeren nærmer sig.

Der meldes ikke noget om, hvorvidt Bayern München dækker Cancelos fulde lønudgifter, men det forventes de at gøre med tanke på, at de ikke har betalt for at leje ham.





Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Han afløser Mourinho

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner