På trods af et prisskilt på over 600 millioner kroner blev Jadon Sancho aldrig en succes i Manchester United, og i efteråret røg kantspilleren så helt ud af holdet efter en konflikt med cheftræner Erik ten Hag.
Jadon Sancho har efter udlejningen til Borussia Dortmund fået karrieren tilbage på ret køl og i morgen skal englænderen spille Champions League-finale mod Real Madrid på Wembley.
Og forud for finalebraget har Benni McCarthy nu givet et indblik i, hvorfor Jadon Sancho nægtede at give Erik ten Hag en undskyldning, efter at kantspilleren i et opslag på sociale medier i september kom med et svar til Erik ten Hag, som efter 3-1-nederlaget til Arsenal forklarede Sanchos fravær i truppen med manglende niveau til træning.
– Jeg har leveret rigtigt godt til træning i den her uge, lød det fra Sancho, der protesterede over cheftrænerens forklaring:
– Jeg har været en syndebuk i lang tid, hvilket ikke er retfærdigt.
Men ifølge Benni McCarthy, der har en fortid som Blackburn-angriber og nu er angrebstræner i Manchester United, var der en særlig grund til, at Jadon Sancho ikke ville give Erik ten Hag en undskyldning.
– Hvis du kommer fra gaden, så er der ingen, der ønsker at undskylde. Så indrømmer du, at du ikke har trænet godt, og at du er doven. Alle de ting, du bliver beskyldt for. Det var Jadon ikke klar til.
– Træneren har en stærk personlighed og han sagde bare, at en undskyldning var det eneste, han bad om. Jadon mente ikke, at han havde gjort noget galt. Han kunne ikke se, hvorfor han skulle undskylde. Nogle gange er du nødt til at undskylde, for en spiller kan aldrig vinde over en træner, lyder det ifølge Daily Mail fra Benni McCarthy.
Den tidligere Premier League-bomber fortæller, at han som træner og ven forsøgte at overtale Jadon Sancho.
– Men Jadon var bare ikke med på den. Han sagde: 'Jeg vil ikke undskylde, for hvis jeg gør det, så undskylder jeg for at være doven, for altid at komme for sent og for ikke at give mit bedste. Så er det det, jeg undskylder for.' Det var hans argument, siger Benni McCarthy.
Benni McCarthy peger desuden på, at han efterfølgende talte med Erik ten Hag forsøgte at forklare Jadon Sanchos side af sagen.
Den 24-årige kantspiller har dog ikke spillet en kamp for Manchester United siden august, og han har været udlejet til Borussia Dortmund siden januar.
Jadon Sanchos kontrakt med Manchester United løber frem til 2026.
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
STORT INTERVIEW