På trods af et prisskilt på over 600 millioner kroner blev Jadon Sancho aldrig en succes i Manchester United, og i efteråret røg kantspilleren så helt ud af holdet efter en konflikt med cheftræner Erik ten Hag.
Jadon Sancho har efter udlejningen til Borussia Dortmund fået karrieren tilbage på ret køl og i morgen skal englænderen spille Champions League-finale mod Real Madrid på Wembley.
Og forud for finalebraget har Benni McCarthy nu givet et indblik i, hvorfor Jadon Sancho nægtede at give Erik ten Hag en undskyldning, efter at kantspilleren i et opslag på sociale medier i september kom med et svar til Erik ten Hag, som efter 3-1-nederlaget til Arsenal forklarede Sanchos fravær i truppen med manglende niveau til træning.
– Jeg har leveret rigtigt godt til træning i den her uge, lød det fra Sancho, der protesterede over cheftrænerens forklaring:
– Jeg har været en syndebuk i lang tid, hvilket ikke er retfærdigt.
Men ifølge Benni McCarthy, der har en fortid som Blackburn-angriber og nu er angrebstræner i Manchester United, var der en særlig grund til, at Jadon Sancho ikke ville give Erik ten Hag en undskyldning.
– Hvis du kommer fra gaden, så er der ingen, der ønsker at undskylde. Så indrømmer du, at du ikke har trænet godt, og at du er doven. Alle de ting, du bliver beskyldt for. Det var Jadon ikke klar til.
– Træneren har en stærk personlighed og han sagde bare, at en undskyldning var det eneste, han bad om. Jadon mente ikke, at han havde gjort noget galt. Han kunne ikke se, hvorfor han skulle undskylde. Nogle gange er du nødt til at undskylde, for en spiller kan aldrig vinde over en træner, lyder det ifølge Daily Mail fra Benni McCarthy.
Den tidligere Premier League-bomber fortæller, at han som træner og ven forsøgte at overtale Jadon Sancho.
– Men Jadon var bare ikke med på den. Han sagde: 'Jeg vil ikke undskylde, for hvis jeg gør det, så undskylder jeg for at være doven, for altid at komme for sent og for ikke at give mit bedste. Så er det det, jeg undskylder for.' Det var hans argument, siger Benni McCarthy.
Benni McCarthy peger desuden på, at han efterfølgende talte med Erik ten Hag forsøgte at forklare Jadon Sanchos side af sagen.
Den 24-årige kantspiller har dog ikke spillet en kamp for Manchester United siden august, og han har været udlejet til Borussia Dortmund siden januar.
Jadon Sanchos kontrakt med Manchester United løber frem til 2026.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
‘Det er dramatisk!’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED