På trods af et prisskilt på over 600 millioner kroner blev Jadon Sancho aldrig en succes i Manchester United, og i efteråret røg kantspilleren så helt ud af holdet efter en konflikt med cheftræner Erik ten Hag.
Jadon Sancho har efter udlejningen til Borussia Dortmund fået karrieren tilbage på ret køl og i morgen skal englænderen spille Champions League-finale mod Real Madrid på Wembley.
Og forud for finalebraget har Benni McCarthy nu givet et indblik i, hvorfor Jadon Sancho nægtede at give Erik ten Hag en undskyldning, efter at kantspilleren i et opslag på sociale medier i september kom med et svar til Erik ten Hag, som efter 3-1-nederlaget til Arsenal forklarede Sanchos fravær i truppen med manglende niveau til træning.
– Jeg har leveret rigtigt godt til træning i den her uge, lød det fra Sancho, der protesterede over cheftrænerens forklaring:
– Jeg har været en syndebuk i lang tid, hvilket ikke er retfærdigt.
Men ifølge Benni McCarthy, der har en fortid som Blackburn-angriber og nu er angrebstræner i Manchester United, var der en særlig grund til, at Jadon Sancho ikke ville give Erik ten Hag en undskyldning.
– Hvis du kommer fra gaden, så er der ingen, der ønsker at undskylde. Så indrømmer du, at du ikke har trænet godt, og at du er doven. Alle de ting, du bliver beskyldt for. Det var Jadon ikke klar til.
– Træneren har en stærk personlighed og han sagde bare, at en undskyldning var det eneste, han bad om. Jadon mente ikke, at han havde gjort noget galt. Han kunne ikke se, hvorfor han skulle undskylde. Nogle gange er du nødt til at undskylde, for en spiller kan aldrig vinde over en træner, lyder det ifølge Daily Mail fra Benni McCarthy.
Den tidligere Premier League-bomber fortæller, at han som træner og ven forsøgte at overtale Jadon Sancho.
– Men Jadon var bare ikke med på den. Han sagde: 'Jeg vil ikke undskylde, for hvis jeg gør det, så undskylder jeg for at være doven, for altid at komme for sent og for ikke at give mit bedste. Så er det det, jeg undskylder for.' Det var hans argument, siger Benni McCarthy.
Benni McCarthy peger desuden på, at han efterfølgende talte med Erik ten Hag forsøgte at forklare Jadon Sanchos side af sagen.
Den 24-årige kantspiller har dog ikke spillet en kamp for Manchester United siden august, og han har været udlejet til Borussia Dortmund siden januar.
Jadon Sanchos kontrakt med Manchester United løber frem til 2026.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Victor Froholdt bliver matchvinder
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Sune Smith-Nielsen færdig
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Vild udvikling for FC Københavns chancer
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til