Afslører: Derfor nægtede Sancho at undskylde

Manchester Uniteds angrebstræner har nu givet et indblik i, hvorfor konflikten mellem Jadon Sancho og Erik ten Hag ikke kunne løses.



På trods af et prisskilt på over 600 millioner kroner blev Jadon Sancho aldrig en succes i Manchester United, og i efteråret røg kantspilleren så helt ud af holdet efter en konflikt med cheftræner Erik ten Hag. 

Jadon Sancho har efter udlejningen til Borussia Dortmund fået karrieren tilbage på ret køl og i morgen skal englænderen spille Champions League-finale mod Real Madrid på Wembley.

Og forud for finalebraget har Benni McCarthy nu givet et indblik i, hvorfor Jadon Sancho nægtede at give Erik ten Hag en undskyldning, efter at kantspilleren i et opslag på sociale medier i september kom med et svar til Erik ten Hag, som efter 3-1-nederlaget til Arsenal forklarede Sanchos fravær i truppen med manglende niveau til træning. 

– Jeg har leveret rigtigt godt til træning i den her uge, lød det fra Sancho, der protesterede over cheftrænerens forklaring: 

– Jeg har været en syndebuk i lang tid, hvilket ikke er retfærdigt. 

Men ifølge Benni McCarthy, der har en fortid som Blackburn-angriber og nu er angrebstræner i Manchester United, var der en særlig grund til, at Jadon Sancho ikke ville give Erik ten Hag en undskyldning. 

– Hvis du kommer fra gaden, så er der ingen, der ønsker at undskylde. Så indrømmer du, at du ikke har trænet godt, og at du er doven. Alle de ting, du bliver beskyldt for. Det var Jadon ikke klar til.

– Træneren har en stærk personlighed og han sagde bare, at en undskyldning var det eneste, han bad om. Jadon mente ikke, at han havde gjort noget galt. Han kunne ikke se, hvorfor han skulle undskylde. Nogle gange er du nødt til at undskylde, for en spiller kan aldrig vinde over en træner, lyder det ifølge Daily Mail fra Benni McCarthy. 

Den tidligere Premier League-bomber fortæller, at han som træner og ven forsøgte at overtale Jadon Sancho. 

– Men Jadon var bare ikke med på den. Han sagde: 'Jeg vil ikke undskylde, for hvis jeg gør det, så undskylder jeg for at være doven, for altid at komme for sent og for ikke at give mit bedste. Så er det det, jeg undskylder for.' Det var hans argument, siger Benni McCarthy.  

Benni McCarthy peger desuden på, at han efterfølgende talte med Erik ten Hag forsøgte at forklare Jadon Sanchos side af sagen. 

Den 24-årige kantspiller har dog ikke spillet en kamp for Manchester United siden august, og han har været udlejet til Borussia Dortmund siden januar.

Jadon Sanchos kontrakt med Manchester United løber frem til 2026. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Set i København – de leder efter ny sportschef

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Årets mest læste – I elsker transfers!

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil