Afslører: Derfor nægtede Sancho at undskylde

Manchester Uniteds angrebstræner har nu givet et indblik i, hvorfor konflikten mellem Jadon Sancho og Erik ten Hag ikke kunne løses.



På trods af et prisskilt på over 600 millioner kroner blev Jadon Sancho aldrig en succes i Manchester United, og i efteråret røg kantspilleren så helt ud af holdet efter en konflikt med cheftræner Erik ten Hag. 

Jadon Sancho har efter udlejningen til Borussia Dortmund fået karrieren tilbage på ret køl og i morgen skal englænderen spille Champions League-finale mod Real Madrid på Wembley.

Og forud for finalebraget har Benni McCarthy nu givet et indblik i, hvorfor Jadon Sancho nægtede at give Erik ten Hag en undskyldning, efter at kantspilleren i et opslag på sociale medier i september kom med et svar til Erik ten Hag, som efter 3-1-nederlaget til Arsenal forklarede Sanchos fravær i truppen med manglende niveau til træning. 

– Jeg har leveret rigtigt godt til træning i den her uge, lød det fra Sancho, der protesterede over cheftrænerens forklaring: 

– Jeg har været en syndebuk i lang tid, hvilket ikke er retfærdigt. 

Men ifølge Benni McCarthy, der har en fortid som Blackburn-angriber og nu er angrebstræner i Manchester United, var der en særlig grund til, at Jadon Sancho ikke ville give Erik ten Hag en undskyldning. 

– Hvis du kommer fra gaden, så er der ingen, der ønsker at undskylde. Så indrømmer du, at du ikke har trænet godt, og at du er doven. Alle de ting, du bliver beskyldt for. Det var Jadon ikke klar til.

– Træneren har en stærk personlighed og han sagde bare, at en undskyldning var det eneste, han bad om. Jadon mente ikke, at han havde gjort noget galt. Han kunne ikke se, hvorfor han skulle undskylde. Nogle gange er du nødt til at undskylde, for en spiller kan aldrig vinde over en træner, lyder det ifølge Daily Mail fra Benni McCarthy. 

Den tidligere Premier League-bomber fortæller, at han som træner og ven forsøgte at overtale Jadon Sancho. 

– Men Jadon var bare ikke med på den. Han sagde: 'Jeg vil ikke undskylde, for hvis jeg gør det, så undskylder jeg for at være doven, for altid at komme for sent og for ikke at give mit bedste. Så er det det, jeg undskylder for.' Det var hans argument, siger Benni McCarthy.  

Benni McCarthy peger desuden på, at han efterfølgende talte med Erik ten Hag forsøgte at forklare Jadon Sanchos side af sagen. 

Den 24-årige kantspiller har dog ikke spillet en kamp for Manchester United siden august, og han har været udlejet til Borussia Dortmund siden januar.

Jadon Sanchos kontrakt med Manchester United løber frem til 2026. 






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Forhandler om Albert Grønbæk

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Erik ten Hag jagter dansker

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion