Afslører: Derfor nægtede Sancho at undskylde

Manchester Uniteds angrebstræner har nu givet et indblik i, hvorfor konflikten mellem Jadon Sancho og Erik ten Hag ikke kunne løses.



På trods af et prisskilt på over 600 millioner kroner blev Jadon Sancho aldrig en succes i Manchester United, og i efteråret røg kantspilleren så helt ud af holdet efter en konflikt med cheftræner Erik ten Hag. 

Jadon Sancho har efter udlejningen til Borussia Dortmund fået karrieren tilbage på ret køl og i morgen skal englænderen spille Champions League-finale mod Real Madrid på Wembley.

Og forud for finalebraget har Benni McCarthy nu givet et indblik i, hvorfor Jadon Sancho nægtede at give Erik ten Hag en undskyldning, efter at kantspilleren i et opslag på sociale medier i september kom med et svar til Erik ten Hag, som efter 3-1-nederlaget til Arsenal forklarede Sanchos fravær i truppen med manglende niveau til træning. 

– Jeg har leveret rigtigt godt til træning i den her uge, lød det fra Sancho, der protesterede over cheftrænerens forklaring: 

– Jeg har været en syndebuk i lang tid, hvilket ikke er retfærdigt. 

Men ifølge Benni McCarthy, der har en fortid som Blackburn-angriber og nu er angrebstræner i Manchester United, var der en særlig grund til, at Jadon Sancho ikke ville give Erik ten Hag en undskyldning. 

– Hvis du kommer fra gaden, så er der ingen, der ønsker at undskylde. Så indrømmer du, at du ikke har trænet godt, og at du er doven. Alle de ting, du bliver beskyldt for. Det var Jadon ikke klar til.

– Træneren har en stærk personlighed og han sagde bare, at en undskyldning var det eneste, han bad om. Jadon mente ikke, at han havde gjort noget galt. Han kunne ikke se, hvorfor han skulle undskylde. Nogle gange er du nødt til at undskylde, for en spiller kan aldrig vinde over en træner, lyder det ifølge Daily Mail fra Benni McCarthy. 

Den tidligere Premier League-bomber fortæller, at han som træner og ven forsøgte at overtale Jadon Sancho. 

– Men Jadon var bare ikke med på den. Han sagde: 'Jeg vil ikke undskylde, for hvis jeg gør det, så undskylder jeg for at være doven, for altid at komme for sent og for ikke at give mit bedste. Så er det det, jeg undskylder for.' Det var hans argument, siger Benni McCarthy.  

Benni McCarthy peger desuden på, at han efterfølgende talte med Erik ten Hag forsøgte at forklare Jadon Sanchos side af sagen. 

Den 24-årige kantspiller har dog ikke spillet en kamp for Manchester United siden august, og han har været udlejet til Borussia Dortmund siden januar.

Jadon Sanchos kontrakt med Manchester United løber frem til 2026. 





Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’


Clement Bischoff på tavlen

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

AGF straffet med stor bøde

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Superliga-profil får trænerlicens

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

– Han er uden tvivl utilfreds

Landsholdsprofil misser træning

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Brøndby-stjerne skadet

Landstræner uenig med Ronaldo

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange