Afslører: Derfor nægtede Sancho at undskylde

Manchester Uniteds angrebstræner har nu givet et indblik i, hvorfor konflikten mellem Jadon Sancho og Erik ten Hag ikke kunne løses.



På trods af et prisskilt på over 600 millioner kroner blev Jadon Sancho aldrig en succes i Manchester United, og i efteråret røg kantspilleren så helt ud af holdet efter en konflikt med cheftræner Erik ten Hag. 

Jadon Sancho har efter udlejningen til Borussia Dortmund fået karrieren tilbage på ret køl og i morgen skal englænderen spille Champions League-finale mod Real Madrid på Wembley.

Og forud for finalebraget har Benni McCarthy nu givet et indblik i, hvorfor Jadon Sancho nægtede at give Erik ten Hag en undskyldning, efter at kantspilleren i et opslag på sociale medier i september kom med et svar til Erik ten Hag, som efter 3-1-nederlaget til Arsenal forklarede Sanchos fravær i truppen med manglende niveau til træning. 

– Jeg har leveret rigtigt godt til træning i den her uge, lød det fra Sancho, der protesterede over cheftrænerens forklaring: 

– Jeg har været en syndebuk i lang tid, hvilket ikke er retfærdigt. 

Men ifølge Benni McCarthy, der har en fortid som Blackburn-angriber og nu er angrebstræner i Manchester United, var der en særlig grund til, at Jadon Sancho ikke ville give Erik ten Hag en undskyldning. 

– Hvis du kommer fra gaden, så er der ingen, der ønsker at undskylde. Så indrømmer du, at du ikke har trænet godt, og at du er doven. Alle de ting, du bliver beskyldt for. Det var Jadon ikke klar til.

– Træneren har en stærk personlighed og han sagde bare, at en undskyldning var det eneste, han bad om. Jadon mente ikke, at han havde gjort noget galt. Han kunne ikke se, hvorfor han skulle undskylde. Nogle gange er du nødt til at undskylde, for en spiller kan aldrig vinde over en træner, lyder det ifølge Daily Mail fra Benni McCarthy. 

Den tidligere Premier League-bomber fortæller, at han som træner og ven forsøgte at overtale Jadon Sancho. 

– Men Jadon var bare ikke med på den. Han sagde: 'Jeg vil ikke undskylde, for hvis jeg gør det, så undskylder jeg for at være doven, for altid at komme for sent og for ikke at give mit bedste. Så er det det, jeg undskylder for.' Det var hans argument, siger Benni McCarthy.  

Benni McCarthy peger desuden på, at han efterfølgende talte med Erik ten Hag forsøgte at forklare Jadon Sanchos side af sagen. 

Den 24-årige kantspiller har dog ikke spillet en kamp for Manchester United siden august, og han har været udlejet til Borussia Dortmund siden januar.

Jadon Sanchos kontrakt med Manchester United løber frem til 2026. 





Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Stor ros til FC Midtjylland

Belønnes af FC København

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

I spil til stort job

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det er lidt kaotisk

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret