Afslører: Derfor nægtede Sancho at undskylde

Manchester Uniteds angrebstræner har nu givet et indblik i, hvorfor konflikten mellem Jadon Sancho og Erik ten Hag ikke kunne løses.



På trods af et prisskilt på over 600 millioner kroner blev Jadon Sancho aldrig en succes i Manchester United, og i efteråret røg kantspilleren så helt ud af holdet efter en konflikt med cheftræner Erik ten Hag. 

Jadon Sancho har efter udlejningen til Borussia Dortmund fået karrieren tilbage på ret køl og i morgen skal englænderen spille Champions League-finale mod Real Madrid på Wembley.

Og forud for finalebraget har Benni McCarthy nu givet et indblik i, hvorfor Jadon Sancho nægtede at give Erik ten Hag en undskyldning, efter at kantspilleren i et opslag på sociale medier i september kom med et svar til Erik ten Hag, som efter 3-1-nederlaget til Arsenal forklarede Sanchos fravær i truppen med manglende niveau til træning. 

– Jeg har leveret rigtigt godt til træning i den her uge, lød det fra Sancho, der protesterede over cheftrænerens forklaring: 

– Jeg har været en syndebuk i lang tid, hvilket ikke er retfærdigt. 

Men ifølge Benni McCarthy, der har en fortid som Blackburn-angriber og nu er angrebstræner i Manchester United, var der en særlig grund til, at Jadon Sancho ikke ville give Erik ten Hag en undskyldning. 

– Hvis du kommer fra gaden, så er der ingen, der ønsker at undskylde. Så indrømmer du, at du ikke har trænet godt, og at du er doven. Alle de ting, du bliver beskyldt for. Det var Jadon ikke klar til.

– Træneren har en stærk personlighed og han sagde bare, at en undskyldning var det eneste, han bad om. Jadon mente ikke, at han havde gjort noget galt. Han kunne ikke se, hvorfor han skulle undskylde. Nogle gange er du nødt til at undskylde, for en spiller kan aldrig vinde over en træner, lyder det ifølge Daily Mail fra Benni McCarthy. 

Den tidligere Premier League-bomber fortæller, at han som træner og ven forsøgte at overtale Jadon Sancho. 

– Men Jadon var bare ikke med på den. Han sagde: 'Jeg vil ikke undskylde, for hvis jeg gør det, så undskylder jeg for at være doven, for altid at komme for sent og for ikke at give mit bedste. Så er det det, jeg undskylder for.' Det var hans argument, siger Benni McCarthy.  

Benni McCarthy peger desuden på, at han efterfølgende talte med Erik ten Hag forsøgte at forklare Jadon Sanchos side af sagen. 

Den 24-årige kantspiller har dog ikke spillet en kamp for Manchester United siden august, og han har været udlejet til Borussia Dortmund siden januar.

Jadon Sanchos kontrakt med Manchester United løber frem til 2026. 





Rundens hold i Superligaen – 21. runde




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Hylder Mads Hermansen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Deler godt Brøndby-nyt

Storklub jagter Jacob Neestrup

Flere ændringer på vej i FC København  

Det er helt galt, Brøndby!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Oprykker henter FCK-emne

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Victor Froholdt bliver matchvinder

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Real Madrid – Benfica

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

‘Schmedes er under pres’

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup