Ailton: Jeg vil altid holde med FCK

Han er blevet Årets Spiller og Champions League-helt på Cypern, men den brasilianske angriber Ailton Almeida følger stadig FC København.



Selv om der er gået et år siden Ailton forlod FC og København til fordel for APOEL og Cypern, så holder han stadig øje med sin gamle klub, mens han også fortsat har kontakt med sin gamle angrebsmakker og landsmand Cesar Santin. De to mødes i cyberspace og spiller PlayStation og så snakker de selvfølgelig fodbold. Men Ailton ser nu også det, han selv kan.

– Jeg så deres kampe mod det tjekkiske hold, og det var meget uheldigt, at de scorede så mange mål i Parken. Hvis de kun havde scoret et enkelt, så tror jeg, at FCK var gået videre.

– Men FCK er en fantastisk klub, og det er fuldt fortjent, at de har fået det navn, de har i Europa, og præsteret det de har. Det er klubbens egen fortjeneste, og jeg vil altid følge dem, og jeg vil altid holde med FCK, siger angriberen, der ellers selv havde tre frustrerende år i klubben og så et fantastisk forår i 2009.

– Det var en svær tid for mig i Danmark. Der var negative ting, og der var positive ting, men jeg har ikke noget dårligt at sige om FCK. Det var mig selv. Jeg kunne bare ikke finde topformen. Det var selvfølgelig dejligt at vinde titler, men det var meget ærgerligt, at jeg kun havde en halv sæson, hvor jeg virkelig ramte mit bedste.

– Men man bliver altid stærkere, når man oplever noget svært, og hvis jeg ikke havde haft den svære tid i FCK, havde jeg måske ikke skullet spillet Champions League nu, lyder det fra Ailton Almeida, der i sidste uge blev den store helt for APOEL, da han med to mål sikrede vejen ind i Champions League-gruppespillet på bekostning af Wisla Krakow.

Hvordan oplevede han den kamp, hvorfor var den følelsesmæssigt svær at spille for ham, hvordan kommer det til at gå i gruppen med Porto, Shaktar og Zenit og hvorfor er han faldet så godt til på Cypern?

Læs mere: Tipsbladet har snakket med Champions League-aktuelle Ailton Almeida i Nicosia. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.



Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

FC København scorer millionbeløb

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

FC Midtjylland jagter mere succes i Europa League

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Storhylder Christian Nørgaard

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Klar besked til FCK-fans

FC København interesseret i denne angriber

Køber sig ind i dansk klub

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

– Vi bør være favoritter

Vild med ny Eriksen-løsning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Forlænger med Ståle Solbakken

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’