Selv om der er gået et år siden Ailton forlod FC og København til fordel for APOEL og Cypern, så holder han stadig øje med sin gamle klub, mens han også fortsat har kontakt med sin gamle angrebsmakker og landsmand Cesar Santin. De to mødes i cyberspace og spiller PlayStation og så snakker de selvfølgelig fodbold. Men Ailton ser nu også det, han selv kan.
– Jeg så deres kampe mod det tjekkiske hold, og det var meget uheldigt, at de scorede så mange mål i Parken. Hvis de kun havde scoret et enkelt, så tror jeg, at FCK var gået videre.
– Men FCK er en fantastisk klub, og det er fuldt fortjent, at de har fået det navn, de har i Europa, og præsteret det de har. Det er klubbens egen fortjeneste, og jeg vil altid følge dem, og jeg vil altid holde med FCK, siger angriberen, der ellers selv havde tre frustrerende år i klubben og så et fantastisk forår i 2009.
– Det var en svær tid for mig i Danmark. Der var negative ting, og der var positive ting, men jeg har ikke noget dårligt at sige om FCK. Det var mig selv. Jeg kunne bare ikke finde topformen. Det var selvfølgelig dejligt at vinde titler, men det var meget ærgerligt, at jeg kun havde en halv sæson, hvor jeg virkelig ramte mit bedste.
– Men man bliver altid stærkere, når man oplever noget svært, og hvis jeg ikke havde haft den svære tid i FCK, havde jeg måske ikke skullet spillet Champions League nu, lyder det fra Ailton Almeida, der i sidste uge blev den store helt for APOEL, da han med to mål sikrede vejen ind i Champions League-gruppespillet på bekostning af Wisla Krakow.
Hvordan oplevede han den kamp, hvorfor var den følelsesmæssigt svær at spille for ham, hvordan kommer det til at gå i gruppen med Porto, Shaktar og Zenit og hvorfor er han faldet så godt til på Cypern?
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
CUSTOM
Mexico – England
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold
MEDIE