Selv om der er gået et år siden Ailton forlod FC og København til fordel for APOEL og Cypern, så holder han stadig øje med sin gamle klub, mens han også fortsat har kontakt med sin gamle angrebsmakker og landsmand Cesar Santin. De to mødes i cyberspace og spiller PlayStation og så snakker de selvfølgelig fodbold. Men Ailton ser nu også det, han selv kan.
– Jeg så deres kampe mod det tjekkiske hold, og det var meget uheldigt, at de scorede så mange mål i Parken. Hvis de kun havde scoret et enkelt, så tror jeg, at FCK var gået videre.
– Men FCK er en fantastisk klub, og det er fuldt fortjent, at de har fået det navn, de har i Europa, og præsteret det de har. Det er klubbens egen fortjeneste, og jeg vil altid følge dem, og jeg vil altid holde med FCK, siger angriberen, der ellers selv havde tre frustrerende år i klubben og så et fantastisk forår i 2009.
– Det var en svær tid for mig i Danmark. Der var negative ting, og der var positive ting, men jeg har ikke noget dårligt at sige om FCK. Det var mig selv. Jeg kunne bare ikke finde topformen. Det var selvfølgelig dejligt at vinde titler, men det var meget ærgerligt, at jeg kun havde en halv sæson, hvor jeg virkelig ramte mit bedste.
– Men man bliver altid stærkere, når man oplever noget svært, og hvis jeg ikke havde haft den svære tid i FCK, havde jeg måske ikke skullet spillet Champions League nu, lyder det fra Ailton Almeida, der i sidste uge blev den store helt for APOEL, da han med to mål sikrede vejen ind i Champions League-gruppespillet på bekostning af Wisla Krakow.
Hvordan oplevede han den kamp, hvorfor var den følelsesmæssigt svær at spille for ham, hvordan kommer det til at gå i gruppen med Porto, Shaktar og Zenit og hvorfor er han faldet så godt til på Cypern?
LIVE
TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW