Ailton: Jeg vil altid holde med FCK

Han er blevet Årets Spiller og Champions League-helt på Cypern, men den brasilianske angriber Ailton Almeida følger stadig FC København.



Selv om der er gået et år siden Ailton forlod FC og København til fordel for APOEL og Cypern, så holder han stadig øje med sin gamle klub, mens han også fortsat har kontakt med sin gamle angrebsmakker og landsmand Cesar Santin. De to mødes i cyberspace og spiller PlayStation og så snakker de selvfølgelig fodbold. Men Ailton ser nu også det, han selv kan.

– Jeg så deres kampe mod det tjekkiske hold, og det var meget uheldigt, at de scorede så mange mål i Parken. Hvis de kun havde scoret et enkelt, så tror jeg, at FCK var gået videre.

– Men FCK er en fantastisk klub, og det er fuldt fortjent, at de har fået det navn, de har i Europa, og præsteret det de har. Det er klubbens egen fortjeneste, og jeg vil altid følge dem, og jeg vil altid holde med FCK, siger angriberen, der ellers selv havde tre frustrerende år i klubben og så et fantastisk forår i 2009.

– Det var en svær tid for mig i Danmark. Der var negative ting, og der var positive ting, men jeg har ikke noget dårligt at sige om FCK. Det var mig selv. Jeg kunne bare ikke finde topformen. Det var selvfølgelig dejligt at vinde titler, men det var meget ærgerligt, at jeg kun havde en halv sæson, hvor jeg virkelig ramte mit bedste.

– Men man bliver altid stærkere, når man oplever noget svært, og hvis jeg ikke havde haft den svære tid i FCK, havde jeg måske ikke skullet spillet Champions League nu, lyder det fra Ailton Almeida, der i sidste uge blev den store helt for APOEL, da han med to mål sikrede vejen ind i Champions League-gruppespillet på bekostning af Wisla Krakow.

Hvordan oplevede han den kamp, hvorfor var den følelsesmæssigt svær at spille for ham, hvordan kommer det til at gå i gruppen med Porto, Shaktar og Zenit og hvorfor er han faldet så godt til på Cypern?

Læs mere: Tipsbladet har snakket med Champions League-aktuelle Ailton Almeida i Nicosia. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.





LIVE

LIVE: FC København teaser – ny aftale på vej?

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Felix Beijmo er færdig i AGF

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Sats på disse ni spillere, FCK!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

AGF jagter hollandsk talent

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lyon forhandler med dansk profil

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark