Ailton: Jeg vil altid holde med FCK

Han er blevet Årets Spiller og Champions League-helt på Cypern, men den brasilianske angriber Ailton Almeida følger stadig FC København.



Selv om der er gået et år siden Ailton forlod FC og København til fordel for APOEL og Cypern, så holder han stadig øje med sin gamle klub, mens han også fortsat har kontakt med sin gamle angrebsmakker og landsmand Cesar Santin. De to mødes i cyberspace og spiller PlayStation og så snakker de selvfølgelig fodbold. Men Ailton ser nu også det, han selv kan.

– Jeg så deres kampe mod det tjekkiske hold, og det var meget uheldigt, at de scorede så mange mål i Parken. Hvis de kun havde scoret et enkelt, så tror jeg, at FCK var gået videre.

– Men FCK er en fantastisk klub, og det er fuldt fortjent, at de har fået det navn, de har i Europa, og præsteret det de har. Det er klubbens egen fortjeneste, og jeg vil altid følge dem, og jeg vil altid holde med FCK, siger angriberen, der ellers selv havde tre frustrerende år i klubben og så et fantastisk forår i 2009.

– Det var en svær tid for mig i Danmark. Der var negative ting, og der var positive ting, men jeg har ikke noget dårligt at sige om FCK. Det var mig selv. Jeg kunne bare ikke finde topformen. Det var selvfølgelig dejligt at vinde titler, men det var meget ærgerligt, at jeg kun havde en halv sæson, hvor jeg virkelig ramte mit bedste.

– Men man bliver altid stærkere, når man oplever noget svært, og hvis jeg ikke havde haft den svære tid i FCK, havde jeg måske ikke skullet spillet Champions League nu, lyder det fra Ailton Almeida, der i sidste uge blev den store helt for APOEL, da han med to mål sikrede vejen ind i Champions League-gruppespillet på bekostning af Wisla Krakow.

Hvordan oplevede han den kamp, hvorfor var den følelsesmæssigt svær at spille for ham, hvordan kommer det til at gå i gruppen med Porto, Shaktar og Zenit og hvorfor er han faldet så godt til på Cypern?

Læs mere: Tipsbladet har snakket med Champions League-aktuelle Ailton Almeida i Nicosia. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.





Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her


Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

Frank mødt af massive buh-råb

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Voldsomme rygter i udlandet

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Randers FC – FC Midtjylland

AGF – Sønderjyske

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Dansk dommer får ros stor ros

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vejle Boldklub – FC København

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

– Fuldstændig svigtet

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Skidt nyt til Brian Riemer?

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

To direktører færdige i Superliga-klub

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Stor Brøndby-stjerne skadet

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Går i kødet på Rasmus Højlund

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

FC Fredericia – Viborg FF

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Rune deler nyt efter mareridt

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’