Ailton: Jeg vil altid holde med FCK

Han er blevet Årets Spiller og Champions League-helt på Cypern, men den brasilianske angriber Ailton Almeida følger stadig FC København.



Selv om der er gået et år siden Ailton forlod FC og København til fordel for APOEL og Cypern, så holder han stadig øje med sin gamle klub, mens han også fortsat har kontakt med sin gamle angrebsmakker og landsmand Cesar Santin. De to mødes i cyberspace og spiller PlayStation og så snakker de selvfølgelig fodbold. Men Ailton ser nu også det, han selv kan.

– Jeg så deres kampe mod det tjekkiske hold, og det var meget uheldigt, at de scorede så mange mål i Parken. Hvis de kun havde scoret et enkelt, så tror jeg, at FCK var gået videre.

– Men FCK er en fantastisk klub, og det er fuldt fortjent, at de har fået det navn, de har i Europa, og præsteret det de har. Det er klubbens egen fortjeneste, og jeg vil altid følge dem, og jeg vil altid holde med FCK, siger angriberen, der ellers selv havde tre frustrerende år i klubben og så et fantastisk forår i 2009.

– Det var en svær tid for mig i Danmark. Der var negative ting, og der var positive ting, men jeg har ikke noget dårligt at sige om FCK. Det var mig selv. Jeg kunne bare ikke finde topformen. Det var selvfølgelig dejligt at vinde titler, men det var meget ærgerligt, at jeg kun havde en halv sæson, hvor jeg virkelig ramte mit bedste.

– Men man bliver altid stærkere, når man oplever noget svært, og hvis jeg ikke havde haft den svære tid i FCK, havde jeg måske ikke skullet spillet Champions League nu, lyder det fra Ailton Almeida, der i sidste uge blev den store helt for APOEL, da han med to mål sikrede vejen ind i Champions League-gruppespillet på bekostning af Wisla Krakow.

Hvordan oplevede han den kamp, hvorfor var den følelsesmæssigt svær at spille for ham, hvordan kommer det til at gå i gruppen med Porto, Shaktar og Zenit og hvorfor er han faldet så godt til på Cypern?

Læs mere: Tipsbladet har snakket med Champions League-aktuelle Ailton Almeida i Nicosia. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din computer ved at klikke her.





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Klar transferbesked til Christian Eriksen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber