Ajax yngste Chl-mandskab

Spillere som Christian Eriksen, Nicolai Boilesen og Viktor Fischer bidrager i den grad til, at Ajax har den laveste gennemsnitsalder i dette års Champions League.



De hollandske mestre fra Ajax Amsterdam råder over en af de mest berømte fodboldskoler i verden, hvor der år efter år udklækkes det ene stortalent efter det andet. Og at førsteholdet i klubben bestemt ikke bange for at give deres egne talenter chancen, fremgår af al tydelighed på gennemsnitsalderen i dette års Champions League.

Her råder Ajax nemlig over den laveste gennemsnitsalder, hvis man udregner ud fra de spillere, klubben har valgt at registrere til verdens fornemste klubturnering.

Ajaxs Champions League-spillere har i gennemsnit en alder på bare 23,4 år, hvilket er højere end Genk og Bayer Leverkusen, der udgør de sidste to pladser på podiet. De to hold har en gennemsnitsalder på henholdsvis 23,6 og 23,9. Ikke overraskende finder man AC Milan i den modsatte ende af skalaen. De italienske mestre kan nemlig mønstre en gennemsnitsalder i omegnen af de 30 – helt præcis 28,3. Også Apoel Nicosia og Chelsea gør sig bemærket med en forholdsvis høj gennemsnitsalder.

At Ajax er det yngste hold i Champions League, er ikke mindst på grund af holdets danske trio. Christian Eriksen ,19, Nicolai Boilesen ,19, og Viktor Fischer på 17 trækker meget godt ned i det samlede gennemsnit.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Barcelona – Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

City holder liv i mesterskabsdrømmen