Ajax yngste Chl-mandskab

Spillere som Christian Eriksen, Nicolai Boilesen og Viktor Fischer bidrager i den grad til, at Ajax har den laveste gennemsnitsalder i dette års Champions League.



De hollandske mestre fra Ajax Amsterdam råder over en af de mest berømte fodboldskoler i verden, hvor der år efter år udklækkes det ene stortalent efter det andet. Og at førsteholdet i klubben bestemt ikke bange for at give deres egne talenter chancen, fremgår af al tydelighed på gennemsnitsalderen i dette års Champions League.

Her råder Ajax nemlig over den laveste gennemsnitsalder, hvis man udregner ud fra de spillere, klubben har valgt at registrere til verdens fornemste klubturnering.

Ajaxs Champions League-spillere har i gennemsnit en alder på bare 23,4 år, hvilket er højere end Genk og Bayer Leverkusen, der udgør de sidste to pladser på podiet. De to hold har en gennemsnitsalder på henholdsvis 23,6 og 23,9. Ikke overraskende finder man AC Milan i den modsatte ende af skalaen. De italienske mestre kan nemlig mønstre en gennemsnitsalder i omegnen af de 30 – helt præcis 28,3. Også Apoel Nicosia og Chelsea gør sig bemærket med en forholdsvis høj gennemsnitsalder.

At Ajax er det yngste hold i Champions League, er ikke mindst på grund af holdets danske trio. Christian Eriksen ,19, Nicolai Boilesen ,19, og Viktor Fischer på 17 trækker meget godt ned i det samlede gennemsnit.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AC Milan kigger på dansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Braithwaite del af stor transferplan

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Voldsom straf efter vanvidsaktion

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken