FC Barcelona kom tilbage på sporet efter weekendens nederlag til Real Madrid med en sejr over Juventus i Torino i Champions League onsdag aften.
De italienske værter var imidlertid uden Cristiano Ronaldo i opgøret, efter at portugiseren fortsat ikke er raskmeldt efter at være blevet testet positiv for coronavirus, og i stedet startede Paulo Dybala og Alvaro Morata i italienernes angreb. Især sidstnævnte havde en uheldig aften.
Det var dog FC Barcelona, der kom bedst ud til kampen, og efter to minutter havde de allerede haft et par skud på mål. Tættest på at score var Antoine Griezmann, som med et brag af en flugter havde ramt stolpen i det andet minut.
Læs også:Onsdagens rygtebørs: Manchester United har set sig varm på AC Milan-stjerne
Målet kom dog lidt mere ti minutter senere. I det 14. minut tog Ousmane Dembele chancen og sparkede på mål fra kanten af feltet, og det gav pote. På vej mod mål blev bolden afrettet og sejlede over i det fjerneste målhjørne.
Umiddelbart efter svarede Juventus igen, da Alvaro Morata sendte bolden i mål, men det blev annulleret for hånd på bolden og offside. Det var ikke den eneste gang, spanieren fik annulleret et mål i kampen.
Knap et kvarter senere var den gal igen. Morata fik igen sendt bolden i mål efter et indlæg fra Juan Cuadrado, men igen viste tv-billederne, at han var offside.
FC Barcelona havde imidlertid også chancer til at udbygge deres føring inden pausen, men det lykkedes heller ikke.
Ti minutter efter pausen var den så gal igen med Alvaro Morata. Spanieren fik for tredje gang sendt bolden i mål, men et VAR-tjek viste efterfølgende, at han var offside i situationen, og derfor blev hans mål igen-igen annulleret.
Med fem minutter igen led Juventus’ håb om at få point med fra opgøret et alvorligt knæk, da Merih Demiral modtog sit andet gule kort og måtte forlade banen. Det lykkedes dem heller ikke at score, og i stedet slog FC Barcelona sejren fast i overtiden, da Lionel Messi scorede på et straffespark, som Ansu Fati havde fremtvunget.
I overtiden kom Martin Braithwaite ind og fik Champions League-debut for FC Barcelona i det, der sluttede med en 2-0-sejr til katalanerne.
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
MEDIE
Ny fyring på vej i Wolfsburg
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
