FC Barcelona kom tilbage på sporet efter weekendens nederlag til Real Madrid med en sejr over Juventus i Torino i Champions League onsdag aften.
De italienske værter var imidlertid uden Cristiano Ronaldo i opgøret, efter at portugiseren fortsat ikke er raskmeldt efter at være blevet testet positiv for coronavirus, og i stedet startede Paulo Dybala og Alvaro Morata i italienernes angreb. Især sidstnævnte havde en uheldig aften.
Det var dog FC Barcelona, der kom bedst ud til kampen, og efter to minutter havde de allerede haft et par skud på mål. Tættest på at score var Antoine Griezmann, som med et brag af en flugter havde ramt stolpen i det andet minut.
Læs også:Onsdagens rygtebørs: Manchester United har set sig varm på AC Milan-stjerne
Målet kom dog lidt mere ti minutter senere. I det 14. minut tog Ousmane Dembele chancen og sparkede på mål fra kanten af feltet, og det gav pote. På vej mod mål blev bolden afrettet og sejlede over i det fjerneste målhjørne.
Umiddelbart efter svarede Juventus igen, da Alvaro Morata sendte bolden i mål, men det blev annulleret for hånd på bolden og offside. Det var ikke den eneste gang, spanieren fik annulleret et mål i kampen.
Knap et kvarter senere var den gal igen. Morata fik igen sendt bolden i mål efter et indlæg fra Juan Cuadrado, men igen viste tv-billederne, at han var offside.
FC Barcelona havde imidlertid også chancer til at udbygge deres føring inden pausen, men det lykkedes heller ikke.
Ti minutter efter pausen var den så gal igen med Alvaro Morata. Spanieren fik for tredje gang sendt bolden i mål, men et VAR-tjek viste efterfølgende, at han var offside i situationen, og derfor blev hans mål igen-igen annulleret.
Med fem minutter igen led Juventus’ håb om at få point med fra opgøret et alvorligt knæk, da Merih Demiral modtog sit andet gule kort og måtte forlade banen. Det lykkedes dem heller ikke at score, og i stedet slog FC Barcelona sejren fast i overtiden, da Lionel Messi scorede på et straffespark, som Ansu Fati havde fremtvunget.
I overtiden kom Martin Braithwaite ind og fik Champions League-debut for FC Barcelona i det, der sluttede med en 2-0-sejr til katalanerne.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
