Alvaro Morata fik annulleret tre mål, da FC Barcelona slog Juventus

FC Barcelona tog sejren i Torino onsdag aften, hvor Alvaro Morata fik annulleret hele tre mål.



FC Barcelona kom tilbage på sporet efter weekendens nederlag til Real Madrid med en sejr over Juventus i Torino i Champions League onsdag aften.

De italienske værter var imidlertid uden Cristiano Ronaldo i opgøret, efter at portugiseren fortsat ikke er raskmeldt efter at være blevet testet positiv for coronavirus, og i stedet startede Paulo Dybala og Alvaro Morata i italienernes angreb. Især sidstnævnte havde en uheldig aften.

Det var dog FC Barcelona, der kom bedst ud til kampen, og efter to minutter havde de allerede haft et par skud på mål. Tættest på at score var Antoine Griezmann, som med et brag af en flugter havde ramt stolpen i det andet minut.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Manchester United har set sig varm på AC Milan-stjerne

Målet kom dog lidt mere ti minutter senere. I det 14. minut tog Ousmane Dembele chancen og sparkede på mål fra kanten af feltet, og det gav pote. På vej mod mål blev bolden afrettet og sejlede over i det fjerneste målhjørne.

Umiddelbart efter svarede Juventus igen, da Alvaro Morata sendte bolden i mål, men det blev annulleret for hånd på bolden og offside. Det var ikke den eneste gang, spanieren fik annulleret et mål i kampen.

Knap et kvarter senere var den gal igen. Morata fik igen sendt bolden i mål efter et indlæg fra Juan Cuadrado, men igen viste tv-billederne, at han var offside. 

FC Barcelona havde imidlertid også chancer til at udbygge deres føring inden pausen, men det lykkedes heller ikke. 

Ti minutter efter pausen var den så gal igen med Alvaro Morata. Spanieren fik for tredje gang sendt bolden i mål, men et VAR-tjek viste efterfølgende, at han var offside i situationen, og derfor blev hans mål igen-igen annulleret.

Med fem minutter igen led Juventus’ håb om at få point med fra opgøret et alvorligt knæk, da Merih Demiral modtog sit andet gule kort og måtte forlade banen. Det lykkedes dem heller ikke at score, og i stedet slog FC Barcelona sejren fast i overtiden, da Lionel Messi scorede på et straffespark, som Ansu Fati havde fremtvunget. 

I overtiden kom Martin Braithwaite ind og fik Champions League-debut for FC Barcelona i det, der sluttede med en 2-0-sejr til katalanerne. 





FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Belønnes af FC København

Stor ros til FC Midtjylland

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

I spil til stort job

– Det er lidt kaotisk

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’