Antonio Conte roser: Christian Eriksen spillede en god kamp

Antonio Conte roser Christian Eriksen for hans præstation mod Borussia Mönchengladbach onsdag aften.



For første gang siden Serie A-premieren mod Fiorentina for en måned startede Christian Eriksen onsdag aften inde for Inter.

Til hjemmekampen mod Borussia Mönchengladbach i Champions League fik den danske stjerne en plads på midtbanen ved siden af Arturo Vidal og Nicolo Barella, og han gjorde det godt. Sådan lyder det efter kampen fra cheftræner Antonio Conte.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Dortmund vil hente Eriksen i 2021

– Ligesom resten af holdet spillede Eriksen en god kamp. Vi bad ham om at være mere beslutsom på bolden, og jeg synes, han klarede det godt, siger Antonio Conte ifølge Football Italia.

Eriksen og Inter måtte til gengæld nøjes med et point i kampen, da de spillede 2-2, men til trods for det var Antonio Conte godt tilfreds med sine spilleres præstation. 

Læs også:Real Madrid får skrækkelig start på CL med nederlag

– Vi kan ikke sammenligne denne kamp med den kamp, vi spiller uafgjort i sidste sæson mod Slavia Prag. Den kamp var en reel fejl, mens vi i aften klarede os godt mod et hold med et stort potentiale, der har både teknisk kvalitet og fysik.

– Jeg kan ikke huske en redning af Samir Handanovic, mens vi havde chancerne for at vinde kampen. Jeg kan ikke bebrejde gutterne. Selvfølgelig kan vi forbedre os i nogle situationer, hvor der er fejl, og vi er nødt til at arbejde på at mindske dem, siger Antonio Conte.

Inters to scoringer i kampen blev sat ind af Romelu Lukaku. Efter kampen er Inter på en delt andenplads i Gruppe B med Borussia Mönchengladbach, mens Shakhtar Donetsk fører gruppen efter en overraskende sejr over Real Madrid.





Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’




LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er Tunesiens nye VM-træner

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Frankrig – Senegal

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Irak – Norge

Uruguay slider sig til uafgjort 

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker