Antonio Conte roser: Christian Eriksen spillede en god kamp

Antonio Conte roser Christian Eriksen for hans præstation mod Borussia Mönchengladbach onsdag aften.



For første gang siden Serie A-premieren mod Fiorentina for en måned startede Christian Eriksen onsdag aften inde for Inter.

Til hjemmekampen mod Borussia Mönchengladbach i Champions League fik den danske stjerne en plads på midtbanen ved siden af Arturo Vidal og Nicolo Barella, og han gjorde det godt. Sådan lyder det efter kampen fra cheftræner Antonio Conte.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Dortmund vil hente Eriksen i 2021

– Ligesom resten af holdet spillede Eriksen en god kamp. Vi bad ham om at være mere beslutsom på bolden, og jeg synes, han klarede det godt, siger Antonio Conte ifølge Football Italia.

Eriksen og Inter måtte til gengæld nøjes med et point i kampen, da de spillede 2-2, men til trods for det var Antonio Conte godt tilfreds med sine spilleres præstation. 

Læs også:Real Madrid får skrækkelig start på CL med nederlag

– Vi kan ikke sammenligne denne kamp med den kamp, vi spiller uafgjort i sidste sæson mod Slavia Prag. Den kamp var en reel fejl, mens vi i aften klarede os godt mod et hold med et stort potentiale, der har både teknisk kvalitet og fysik.

– Jeg kan ikke huske en redning af Samir Handanovic, mens vi havde chancerne for at vinde kampen. Jeg kan ikke bebrejde gutterne. Selvfølgelig kan vi forbedre os i nogle situationer, hvor der er fejl, og vi er nødt til at arbejde på at mindske dem, siger Antonio Conte.

Inters to scoringer i kampen blev sat ind af Romelu Lukaku. Efter kampen er Inter på en delt andenplads i Gruppe B med Borussia Mönchengladbach, mens Shakhtar Donetsk fører gruppen efter en overraskende sejr over Real Madrid.





Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Det var vanvittigt brutalt

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Smider Salah-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen