Antonio Conte roser: Christian Eriksen spillede en god kamp

Antonio Conte roser Christian Eriksen for hans præstation mod Borussia Mönchengladbach onsdag aften.



For første gang siden Serie A-premieren mod Fiorentina for en måned startede Christian Eriksen onsdag aften inde for Inter.

Til hjemmekampen mod Borussia Mönchengladbach i Champions League fik den danske stjerne en plads på midtbanen ved siden af Arturo Vidal og Nicolo Barella, og han gjorde det godt. Sådan lyder det efter kampen fra cheftræner Antonio Conte.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Dortmund vil hente Eriksen i 2021

– Ligesom resten af holdet spillede Eriksen en god kamp. Vi bad ham om at være mere beslutsom på bolden, og jeg synes, han klarede det godt, siger Antonio Conte ifølge Football Italia.

Eriksen og Inter måtte til gengæld nøjes med et point i kampen, da de spillede 2-2, men til trods for det var Antonio Conte godt tilfreds med sine spilleres præstation. 

Læs også:Real Madrid får skrækkelig start på CL med nederlag

– Vi kan ikke sammenligne denne kamp med den kamp, vi spiller uafgjort i sidste sæson mod Slavia Prag. Den kamp var en reel fejl, mens vi i aften klarede os godt mod et hold med et stort potentiale, der har både teknisk kvalitet og fysik.

– Jeg kan ikke huske en redning af Samir Handanovic, mens vi havde chancerne for at vinde kampen. Jeg kan ikke bebrejde gutterne. Selvfølgelig kan vi forbedre os i nogle situationer, hvor der er fejl, og vi er nødt til at arbejde på at mindske dem, siger Antonio Conte.

Inters to scoringer i kampen blev sat ind af Romelu Lukaku. Efter kampen er Inter på en delt andenplads i Gruppe B med Borussia Mönchengladbach, mens Shakhtar Donetsk fører gruppen efter en overraskende sejr over Real Madrid.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-spiller åben for transfer

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Brasilien – Haiti

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Fremhæver Bodø/Glimt

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Jagter FC Barcelona-stjerne