Antonio Conte roser: Christian Eriksen spillede en god kamp

Antonio Conte roser Christian Eriksen for hans præstation mod Borussia Mönchengladbach onsdag aften.



For første gang siden Serie A-premieren mod Fiorentina for en måned startede Christian Eriksen onsdag aften inde for Inter.

Til hjemmekampen mod Borussia Mönchengladbach i Champions League fik den danske stjerne en plads på midtbanen ved siden af Arturo Vidal og Nicolo Barella, og han gjorde det godt. Sådan lyder det efter kampen fra cheftræner Antonio Conte.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Dortmund vil hente Eriksen i 2021

– Ligesom resten af holdet spillede Eriksen en god kamp. Vi bad ham om at være mere beslutsom på bolden, og jeg synes, han klarede det godt, siger Antonio Conte ifølge Football Italia.

Eriksen og Inter måtte til gengæld nøjes med et point i kampen, da de spillede 2-2, men til trods for det var Antonio Conte godt tilfreds med sine spilleres præstation. 

Læs også:Real Madrid får skrækkelig start på CL med nederlag

– Vi kan ikke sammenligne denne kamp med den kamp, vi spiller uafgjort i sidste sæson mod Slavia Prag. Den kamp var en reel fejl, mens vi i aften klarede os godt mod et hold med et stort potentiale, der har både teknisk kvalitet og fysik.

– Jeg kan ikke huske en redning af Samir Handanovic, mens vi havde chancerne for at vinde kampen. Jeg kan ikke bebrejde gutterne. Selvfølgelig kan vi forbedre os i nogle situationer, hvor der er fejl, og vi er nødt til at arbejde på at mindske dem, siger Antonio Conte.

Inters to scoringer i kampen blev sat ind af Romelu Lukaku. Efter kampen er Inter på en delt andenplads i Gruppe B med Borussia Mönchengladbach, mens Shakhtar Donetsk fører gruppen efter en overraskende sejr over Real Madrid.







LIVE

LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

‘Er den største Bournemouth-fan’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Neestrup jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Neymar er tilbage

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!