Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Metropolitano, Madrid
Dommer: Szymon Marciniak
På TV: TV3+
Holdnyt:
Atletico Madrid:
Diego Simeones mandskab er nede i sækken med 0-1 efter første ottendedelsfinale ude mod Inter for tre uger siden. Et ganske udmærket resultat på en svær udebane, og et fint udgangspunkt for returopgøret. Især med tanke på, at Atletico Madrid var klart underlegne på Guiseppe Meazza.
Inters mål faldt godt nok først sent i første opgør, men italienerne havde banket på i lang tid, og vil nok ærgre sig over, at det ikke blev til en mere komfortabel sejr.
Med det spinkle nederlag lever spaniernes håb om videre avancement i Champions League fortsat, og forhåbningerne får yderligere liv af en fuldkommen fremragende hjemmebanestatistik.
Simeones tropper har nemlig været noget nær urørlige på eget græs i denne sæson, hvor det er blevet til 13 sejre ud af 14 mulige i La Liga, mens der også blev gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige i Champions League-gruppespillet.
Antoine Griezmann har siddet ude med en skade siden det omvendte opgør, men er eftersigende tilbage på træningsbanen, og kan måske nå at blive klar nok til at starte opgøret.
Værterne må til gengæld undvære Lemar, Azpilicueta og José Giménez.
Inter:
Simone Inzaghis mandskab har gang i en vanvittig flot sæson, og må efterhånden betragtes som en seriøs outsider til at nå Champions League-finalen for anden sæson i streg.
Inter overbeviser både spillemæssigt og resultatmæssigt, og er således på stensikker mesterskabskurs i Serie A, hvor der er 16 point ned til nærmeste forfølger. I øvrigt med rækkens suverænt bedste offensiv og suverænt bedste defensiv.
Italienerne har spillet 13 kampe i 2024, og har vundet rub og stub, mens det kun en gang i sæsonen er blevet til nederlag i ordinær spilletid. Og her skal vi helt tilbage til september 2023.
Dermed står det ikke umiddelbart skrevet i kortene, at det skal blive til Champions League-exit onsdag aften, men mod hjemmestærke Atletico Madrid kan alt ske.
Eneste fravær hos Inter er Sensi og Cuadrado.
Karantæner:
Atletico Madrid: Ingen
Inter: Ingen
Bud på startopstillinger:
Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Molina, Savic, Witsel, Hermoso, Lino – Saul, Koke, De Paul – Griezmann, Morata
Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, Acerbi, Bastoni – Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco – Lautaro, Thuram
Dom:
Inter var klart bedst i første ottendedelsfinale, men Atletico formåede at begrænse nederlagets størrelse, og der venter derfor en gyser på Estadio Metropolitano, hvor spanienerne har været helt forrygende i denne sæson.
Der er helt sikkert en tæt affære i vente onsdag aften, og hvis Griezmann er tilbage i omdrejninger, kan jeg sagtens forestille mig Atletico Madrid sætte et godt tryk ind, og måske også score.
Omvendt så ser Inter bare så gode ud for tiden, både defensivt og offensivt, at det er svært at forestille sig, at de ikke gør nok til at spille sig videre.
Dommen lyder på 1-1, og Inter løber dermed med det videre avancement.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Medie: Stor ændring på vej i Superliga-klub
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL