Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Estadio Metropolitano, Madrid
Dommer: Szymon Marciniak
På TV: TV3+
Holdnyt:
Atletico Madrid:
Diego Simeones mandskab er nede i sækken med 0-1 efter første ottendedelsfinale ude mod Inter for tre uger siden. Et ganske udmærket resultat på en svær udebane, og et fint udgangspunkt for returopgøret. Især med tanke på, at Atletico Madrid var klart underlegne på Guiseppe Meazza.
Inters mål faldt godt nok først sent i første opgør, men italienerne havde banket på i lang tid, og vil nok ærgre sig over, at det ikke blev til en mere komfortabel sejr.
Med det spinkle nederlag lever spaniernes håb om videre avancement i Champions League fortsat, og forhåbningerne får yderligere liv af en fuldkommen fremragende hjemmebanestatistik.
Simeones tropper har nemlig været noget nær urørlige på eget græs i denne sæson, hvor det er blevet til 13 sejre ud af 14 mulige i La Liga, mens der også blev gjort rent bord med tre sejre ud af tre mulige i Champions League-gruppespillet.
Antoine Griezmann har siddet ude med en skade siden det omvendte opgør, men er eftersigende tilbage på træningsbanen, og kan måske nå at blive klar nok til at starte opgøret.
Værterne må til gengæld undvære Lemar, Azpilicueta og José Giménez.
Inter:
Simone Inzaghis mandskab har gang i en vanvittig flot sæson, og må efterhånden betragtes som en seriøs outsider til at nå Champions League-finalen for anden sæson i streg.
Inter overbeviser både spillemæssigt og resultatmæssigt, og er således på stensikker mesterskabskurs i Serie A, hvor der er 16 point ned til nærmeste forfølger. I øvrigt med rækkens suverænt bedste offensiv og suverænt bedste defensiv.
Italienerne har spillet 13 kampe i 2024, og har vundet rub og stub, mens det kun en gang i sæsonen er blevet til nederlag i ordinær spilletid. Og her skal vi helt tilbage til september 2023.
Dermed står det ikke umiddelbart skrevet i kortene, at det skal blive til Champions League-exit onsdag aften, men mod hjemmestærke Atletico Madrid kan alt ske.
Eneste fravær hos Inter er Sensi og Cuadrado.
Karantæner:
Atletico Madrid: Ingen
Inter: Ingen
Bud på startopstillinger:
Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Molina, Savic, Witsel, Hermoso, Lino – Saul, Koke, De Paul – Griezmann, Morata
Inter (3-5-2): Sommer – Pavard, Acerbi, Bastoni – Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco – Lautaro, Thuram
Dom:
Inter var klart bedst i første ottendedelsfinale, men Atletico formåede at begrænse nederlagets størrelse, og der venter derfor en gyser på Estadio Metropolitano, hvor spanienerne har været helt forrygende i denne sæson.
Der er helt sikkert en tæt affære i vente onsdag aften, og hvis Griezmann er tilbage i omdrejninger, kan jeg sagtens forestille mig Atletico Madrid sætte et godt tryk ind, og måske også score.
Omvendt så ser Inter bare så gode ud for tiden, både defensivt og offensivt, at det er svært at forestille sig, at de ikke gør nok til at spille sig videre.
Dommen lyder på 1-1, og Inter løber dermed med det videre avancement.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.35 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Kæmpe nyhed i udlandet
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Hvem holder partilederne med i fodbold?
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER