Kampprogrammet for de største klubber i Europa har i de seneste år været godt fyldt, men i den nye sæson bliver det endnu mere, da Champions League bliver udvidet, ligesom et nyt klub-VM bliver med 32 deltagere.
Det er noget, som Bayern München-ærespræsidenten Uli Hoeness nu protesterer mod. Det skriver det tyske nyhedsbureau DPA.
– Det kan ikke fortsætte sådan her, denne ophobning af turneringer må stoppes. Fornuftige personer i denne branche, og det gælder for mange store klubber, tænker ligesådan. På et tidspunkt er nok nok, siger han og fortsætter:
– Det, som nogle beslutningstagere i UEFA eller FIFA har planer om, er vanvittigt. Det fører ikke til, at sporten bliver bedre, men dårligere, at spillerne bliver endnu mere skadet, mindre præsterende, og til sidst vil også interessen falde. Hvis du har højdepunkter hver tredje dag, mister du interessen, lyder det fra Hoeness.
Derfor er planen også klar for ham.
– Vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at begrænse denne eksplosion af turneringer og ikke fortsætte med at fremme den, fastslår den tidligere tyske landsholdsstjerne.
Udvidelserne for Champions League betyder, at der nu vil være 36 hold i stedet for 32, og der er udsigt til otte kampe i et nyt liga-format i stedet for de seks i det nu gamle gruppespil.
Derudover er der de nationale turneringer, hvor man i Bayern kan 'glæde' sig over, at Bundesligaen 'kun' er på 34 kampe og ikke 38 som Premier League og La Liga eksempelvis er.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Frankrig – England
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TRANSFER
Snød FC København for keeper
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT