Kampprogrammet for de største klubber i Europa har i de seneste år været godt fyldt, men i den nye sæson bliver det endnu mere, da Champions League bliver udvidet, ligesom et nyt klub-VM bliver med 32 deltagere.
Det er noget, som Bayern München-ærespræsidenten Uli Hoeness nu protesterer mod. Det skriver det tyske nyhedsbureau DPA.
– Det kan ikke fortsætte sådan her, denne ophobning af turneringer må stoppes. Fornuftige personer i denne branche, og det gælder for mange store klubber, tænker ligesådan. På et tidspunkt er nok nok, siger han og fortsætter:
– Det, som nogle beslutningstagere i UEFA eller FIFA har planer om, er vanvittigt. Det fører ikke til, at sporten bliver bedre, men dårligere, at spillerne bliver endnu mere skadet, mindre præsterende, og til sidst vil også interessen falde. Hvis du har højdepunkter hver tredje dag, mister du interessen, lyder det fra Hoeness.
Derfor er planen også klar for ham.
– Vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at begrænse denne eksplosion af turneringer og ikke fortsætte med at fremme den, fastslår den tidligere tyske landsholdsstjerne.
Udvidelserne for Champions League betyder, at der nu vil være 36 hold i stedet for 32, og der er udsigt til otte kampe i et nyt liga-format i stedet for de seks i det nu gamle gruppespil.
Derudover er der de nationale turneringer, hvor man i Bayern kan 'glæde' sig over, at Bundesligaen 'kun' er på 34 kampe og ikke 38 som Premier League og La Liga eksempelvis er.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT