Bayern-boss: Det FIFA og UEFA laver er vanvittigt

Uli Hoeness er bestemt ikke tilfreds med, hvordan kampprogrammet kommer til at vokse.



Kampprogrammet for de største klubber i Europa har i de seneste år været godt fyldt, men i den nye sæson bliver det endnu mere, da Champions League bliver udvidet, ligesom et nyt klub-VM bliver med 32 deltagere.

Det er noget, som Bayern München-ærespræsidenten Uli Hoeness nu protesterer mod. Det skriver det tyske nyhedsbureau DPA.

– Det kan ikke fortsætte sådan her, denne ophobning af turneringer må stoppes. Fornuftige personer i denne branche, og det gælder for mange store klubber, tænker ligesådan. På et tidspunkt er nok nok, siger han og fortsætter:

– Det, som nogle beslutningstagere i UEFA eller FIFA har planer om, er vanvittigt. Det fører ikke til, at sporten bliver bedre, men dårligere, at spillerne bliver endnu mere skadet, mindre præsterende, og til sidst vil også interessen falde. Hvis du har højdepunkter hver tredje dag, mister du interessen, lyder det fra Hoeness.

Derfor er planen også klar for ham.

– Vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at begrænse denne eksplosion af turneringer og ikke fortsætte med at fremme den, fastslår den tidligere tyske landsholdsstjerne.

Udvidelserne for Champions League betyder, at der nu vil være 36 hold i stedet for 32, og der er udsigt til otte kampe i et nyt liga-format i stedet for de seks i det nu gamle gruppespil. 

Derudover er der de nationale turneringer, hvor man i Bayern kan 'glæde' sig over, at Bundesligaen 'kun' er på 34 kampe og ikke 38 som Premier League og La Liga eksempelvis er.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Interessant melding om VM-profil

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Sønderjyske køber ny cheftræner

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Dame N’Doye scorer nyt job

Vigtigt nyt for ‘AC’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-boss med spændende transfermelding

USA – Australien

Tyrkiet – Paraguay

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Flere Superliga-kamp rykkes



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Holland – Sverige