Kampprogrammet for de største klubber i Europa har i de seneste år været godt fyldt, men i den nye sæson bliver det endnu mere, da Champions League bliver udvidet, ligesom et nyt klub-VM bliver med 32 deltagere.
Det er noget, som Bayern München-ærespræsidenten Uli Hoeness nu protesterer mod. Det skriver det tyske nyhedsbureau DPA.
– Det kan ikke fortsætte sådan her, denne ophobning af turneringer må stoppes. Fornuftige personer i denne branche, og det gælder for mange store klubber, tænker ligesådan. På et tidspunkt er nok nok, siger han og fortsætter:
– Det, som nogle beslutningstagere i UEFA eller FIFA har planer om, er vanvittigt. Det fører ikke til, at sporten bliver bedre, men dårligere, at spillerne bliver endnu mere skadet, mindre præsterende, og til sidst vil også interessen falde. Hvis du har højdepunkter hver tredje dag, mister du interessen, lyder det fra Hoeness.
Derfor er planen også klar for ham.
– Vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at begrænse denne eksplosion af turneringer og ikke fortsætte med at fremme den, fastslår den tidligere tyske landsholdsstjerne.
Udvidelserne for Champions League betyder, at der nu vil være 36 hold i stedet for 32, og der er udsigt til otte kampe i et nyt liga-format i stedet for de seks i det nu gamle gruppespil.
Derudover er der de nationale turneringer, hvor man i Bayern kan 'glæde' sig over, at Bundesligaen 'kun' er på 34 kampe og ikke 38 som Premier League og La Liga eksempelvis er.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
OPTAKT
Norge – England
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner