Bayern München videre til CL-semifinalen efter kæmpe målfest

De tyske giganter fra Bayern München spillede sig videre til semifinalen i Champions League med en storsejr over FC Barcelona i fredagens kvartfinale.



Det var en sand målfest, da Bayern München besejrede FC Barcelona med 2-8 i Champions League-kvartfinalen fredag aften.

Med sejren er den tyske storklub videre til semifinalen i den prestigefyldte turmering, hvor vinderen af lørdagens kvartfinale mellem Manchester City og Lyon venter.

Der skulle kun gå fire minutter, før opgørets første scoring opstod. Thomas Müller bankede Bayern München foran med 0-1 og gav FC Barcelona en chokstart i Portugal.

Tre minutter senere havnede bolden så i det modsatte målnet. David Alaba blev noteret for et selvmål, hvorfor det hele var lige igen.

Men så begyndte Bayern Münchens målmaskine at være velsmurt. Tre mål på ti minutter i første halvleg sikrede tyskerne en føring på hele 1-4 ved pausen på mål af Serge Gnabry, Ivan Perisic og Thomas Müller.

Ti minutter efter pausen fik FC Barcelona reduceret. Luis Suarez sparkede bolden ind bag Manuel Neuer til 2-4, hvorfor der var et lille håb endnu for catalanerne.

Håbet blev dog slukket, da Joshua Kimmich sendte bolden i netmaskerne til 2-5 i det 63. minut efter et fremragende oplæg af Alphonso Davies.

Det skulle vise sig at blive endnu værre og en ren ydmygelse for Barcelona. 10 minutter før tid gjorde Lewandowski det til 2-6, og fem minutter senere blev det minsandten også til både 2-7 og 2-8 på to mål af indskiftede Philippe Coutinho.

Kampen sluttede 2-8 til Bayern München, der cementerede deres favoritværdighed til at vinde dette års Champions League.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Kæmpe røgslør af Brøndby

Harry Maguire i chok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern München lurer på choktransfer

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Arsenal vinder Premier League

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!