Bayern München videre til CL-semifinalen efter kæmpe målfest

De tyske giganter fra Bayern München spillede sig videre til semifinalen i Champions League med en storsejr over FC Barcelona i fredagens kvartfinale.



Det var en sand målfest, da Bayern München besejrede FC Barcelona med 2-8 i Champions League-kvartfinalen fredag aften.

Med sejren er den tyske storklub videre til semifinalen i den prestigefyldte turmering, hvor vinderen af lørdagens kvartfinale mellem Manchester City og Lyon venter.

Der skulle kun gå fire minutter, før opgørets første scoring opstod. Thomas Müller bankede Bayern München foran med 0-1 og gav FC Barcelona en chokstart i Portugal.

Tre minutter senere havnede bolden så i det modsatte målnet. David Alaba blev noteret for et selvmål, hvorfor det hele var lige igen.

Men så begyndte Bayern Münchens målmaskine at være velsmurt. Tre mål på ti minutter i første halvleg sikrede tyskerne en føring på hele 1-4 ved pausen på mål af Serge Gnabry, Ivan Perisic og Thomas Müller.

Ti minutter efter pausen fik FC Barcelona reduceret. Luis Suarez sparkede bolden ind bag Manuel Neuer til 2-4, hvorfor der var et lille håb endnu for catalanerne.

Håbet blev dog slukket, da Joshua Kimmich sendte bolden i netmaskerne til 2-5 i det 63. minut efter et fremragende oplæg af Alphonso Davies.

Det skulle vise sig at blive endnu værre og en ren ydmygelse for Barcelona. 10 minutter før tid gjorde Lewandowski det til 2-6, og fem minutter senere blev det minsandten også til både 2-7 og 2-8 på to mål af indskiftede Philippe Coutinho.

Kampen sluttede 2-8 til Bayern München, der cementerede deres favoritværdighed til at vinde dette års Champions League.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

West Ham – Arsenal

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Liverpool – Chelsea

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..