Det var en sand målfest, da Bayern München besejrede FC Barcelona med 2-8 i Champions League-kvartfinalen fredag aften.
Med sejren er den tyske storklub videre til semifinalen i den prestigefyldte turmering, hvor vinderen af lørdagens kvartfinale mellem Manchester City og Lyon venter.
Der skulle kun gå fire minutter, før opgørets første scoring opstod. Thomas Müller bankede Bayern München foran med 0-1 og gav FC Barcelona en chokstart i Portugal.
Tre minutter senere havnede bolden så i det modsatte målnet. David Alaba blev noteret for et selvmål, hvorfor det hele var lige igen.
Men så begyndte Bayern Münchens målmaskine at være velsmurt. Tre mål på ti minutter i første halvleg sikrede tyskerne en føring på hele 1-4 ved pausen på mål af Serge Gnabry, Ivan Perisic og Thomas Müller.
Ti minutter efter pausen fik FC Barcelona reduceret. Luis Suarez sparkede bolden ind bag Manuel Neuer til 2-4, hvorfor der var et lille håb endnu for catalanerne.
Håbet blev dog slukket, da Joshua Kimmich sendte bolden i netmaskerne til 2-5 i det 63. minut efter et fremragende oplæg af Alphonso Davies.
Det skulle vise sig at blive endnu værre og en ren ydmygelse for Barcelona. 10 minutter før tid gjorde Lewandowski det til 2-6, og fem minutter senere blev det minsandten også til både 2-7 og 2-8 på to mål af indskiftede Philippe Coutinho.
Kampen sluttede 2-8 til Bayern München, der cementerede deres favoritværdighed til at vinde dette års Champions League.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
Froholdt med vild hæder i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
