Det gik ikke så galt som sidst, de mødtes, men Bayern München er ikke ligefrem nogen ønskemodstander for den falmede spanske gigant Barcelona.
Tirsdag aften vandt tyskerne med 3-0 over et blodfattigt spansk mandskab på kæmpemæssige Camp Nou i Champions Leagues første spillerunde.
Barcelona fik pyntet lidt på forholdet til Bayern München efter blamagen på 2-8 i kvartfinalen i forrige sæson, men tyskerne var mindst en klasse bedre end hjemmeholdet.
Catalonierne var ramt af skader til spillere som Ansu Fati, Sergio Aguero Ousmane Dembélé og danske Martin Braithwaite, og derfor var der plads til, at hollandske Luuk de Jong kunne få debut.
Ganske symptomatisk for Barcelonas indsats var angriberen fuldstændig usynlig i offensiven, der i udtalt grad manglede fart og kreativitet.
Bayern München formåede at holde Barcelona fra store chancer i hele kampen, mens det tyske mandskab var boldsikkert og havde spanierne i et jerngreb.
Gæsterne skabte ikke læssevis af chancer, men kreerede altså det nødvendige og var effektive, når de største chancer opstod.
I første halvleg var Leroy Sané første mand med en god mulighed. Hans landsmand i Barcelona-målet, Marc-André ter Stegen, viste, at der sidder en stærk arm på ham, og han holdt sparket ude af nettet.
Han var dog prisgivet efter 33 minutter, da Thomas Müller tog chancen fra distancen. Afslutningen fra den snu tysker ramte Eric García på vejen og snød Ter Stegen, der måtte hente bolden ud af netmaskerne.
Kampbilledet fortsatte efter pausen.
Barcelona stod langt tilbage, og det var blot et spørgsmål om tid, før Bayern München ville udbygge føringen.
Lidt tilfældigt fik Jamal Musiala bolden i udkanten af feltet efter 56 minutter. Han trykkede af, men ramte stolpen. Robert Lewandowski var dog vaks ved havelågen og stemplede riposten i et halvtomt Barcelona-mål.
Herefter begyndte Ronald Koeman at skifte ud. Jordi Alba måtte blandt andet forlade banen med en skade, og flere helt unge kræfter kom i spil.
Det fik Barcelona en tand længere frem på banen, men det gav bagslag for spanierne.
Med seks minutter igen opsnappede Bayern bolden højt oppe på banen og med en flænsende aflevering fik Serge Gnabry bolden i feltet. Han sendte den på stolpen, og igen var Lewandowski hurtigt over riposten og sparkede den i mål til 3-0.
I tirsdagens anden kamp i gruppe E spillede Dynamo Kiev på hjemmebane 0-0 med Benfica.
I gruppe G, hvor Sevilla og Red Bull Salzburg tidligere på aftenen spillede 1-1, mødtes Lille og Wolfsburg. Her endte det 0-0 i en kamp, hvor det tyske mandskab blev reduceret til ti mand undervejs.
/ritzau
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
