Bayern ydmyger chanceløse Barcelona

Der var klasseforskel, da Bayern München nedlagde Barcelona med 3-0 i Champions League.



Det gik ikke så galt som sidst, de mødtes, men Bayern München er ikke ligefrem nogen ønskemodstander for den falmede spanske gigant Barcelona.

Tirsdag aften vandt tyskerne med 3-0 over et blodfattigt spansk mandskab på kæmpemæssige Camp Nou i Champions Leagues første spillerunde.

Barcelona fik pyntet lidt på forholdet til Bayern München efter blamagen på 2-8 i kvartfinalen i forrige sæson, men tyskerne var mindst en klasse bedre end hjemmeholdet.

Catalonierne var ramt af skader til spillere som Ansu Fati, Sergio Aguero Ousmane Dembélé og danske Martin Braithwaite, og derfor var der plads til, at hollandske Luuk de Jong kunne få debut.

Ganske symptomatisk for Barcelonas indsats var angriberen fuldstændig usynlig i offensiven, der i udtalt grad manglede fart og kreativitet.

Bayern München formåede at holde Barcelona fra store chancer i hele kampen, mens det tyske mandskab var boldsikkert og havde spanierne i et jerngreb.

Gæsterne skabte ikke læssevis af chancer, men kreerede altså det nødvendige og var effektive, når de største chancer opstod.

I første halvleg var Leroy Sané første mand med en god mulighed. Hans landsmand i Barcelona-målet, Marc-André ter Stegen, viste, at der sidder en stærk arm på ham, og han holdt sparket ude af nettet.

Han var dog prisgivet efter 33 minutter, da Thomas Müller tog chancen fra distancen. Afslutningen fra den snu tysker ramte Eric García på vejen og snød Ter Stegen, der måtte hente bolden ud af netmaskerne.

Kampbilledet fortsatte efter pausen.

Barcelona stod langt tilbage, og det var blot et spørgsmål om tid, før Bayern München ville udbygge føringen.

Lidt tilfældigt fik Jamal Musiala bolden i udkanten af feltet efter 56 minutter. Han trykkede af, men ramte stolpen. Robert Lewandowski var dog vaks ved havelågen og stemplede riposten i et halvtomt Barcelona-mål.

Herefter begyndte Ronald Koeman at skifte ud. Jordi Alba måtte blandt andet forlade banen med en skade, og flere helt unge kræfter kom i spil.

Det fik Barcelona en tand længere frem på banen, men det gav bagslag for spanierne.

Med seks minutter igen opsnappede Bayern bolden højt oppe på banen og med en flænsende aflevering fik Serge Gnabry bolden i feltet. Han sendte den på stolpen, og igen var Lewandowski hurtigt over riposten og sparkede den i mål til 3-0.

I tirsdagens anden kamp i gruppe E spillede Dynamo Kiev på hjemmebane 0-0 med Benfica.

I gruppe G, hvor Sevilla og Red Bull Salzburg tidligere på aftenen spillede 1-1, mødtes Lille og Wolfsburg. Her endte det 0-0 i en kamp, hvor det tyske mandskab blev reduceret til ti mand undervejs.

/ritzau



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Skal han allerede væk fra Tottenham?

– En humørdræber

Millionregn over Ståle Solbakken

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM