Det gik ikke så galt som sidst, de mødtes, men Bayern München er ikke ligefrem nogen ønskemodstander for den falmede spanske gigant Barcelona.
Tirsdag aften vandt tyskerne med 3-0 over et blodfattigt spansk mandskab på kæmpemæssige Camp Nou i Champions Leagues første spillerunde.
Barcelona fik pyntet lidt på forholdet til Bayern München efter blamagen på 2-8 i kvartfinalen i forrige sæson, men tyskerne var mindst en klasse bedre end hjemmeholdet.
Catalonierne var ramt af skader til spillere som Ansu Fati, Sergio Aguero Ousmane Dembélé og danske Martin Braithwaite, og derfor var der plads til, at hollandske Luuk de Jong kunne få debut.
Ganske symptomatisk for Barcelonas indsats var angriberen fuldstændig usynlig i offensiven, der i udtalt grad manglede fart og kreativitet.
Bayern München formåede at holde Barcelona fra store chancer i hele kampen, mens det tyske mandskab var boldsikkert og havde spanierne i et jerngreb.
Gæsterne skabte ikke læssevis af chancer, men kreerede altså det nødvendige og var effektive, når de største chancer opstod.
I første halvleg var Leroy Sané første mand med en god mulighed. Hans landsmand i Barcelona-målet, Marc-André ter Stegen, viste, at der sidder en stærk arm på ham, og han holdt sparket ude af nettet.
Han var dog prisgivet efter 33 minutter, da Thomas Müller tog chancen fra distancen. Afslutningen fra den snu tysker ramte Eric García på vejen og snød Ter Stegen, der måtte hente bolden ud af netmaskerne.
Kampbilledet fortsatte efter pausen.
Barcelona stod langt tilbage, og det var blot et spørgsmål om tid, før Bayern München ville udbygge føringen.
Lidt tilfældigt fik Jamal Musiala bolden i udkanten af feltet efter 56 minutter. Han trykkede af, men ramte stolpen. Robert Lewandowski var dog vaks ved havelågen og stemplede riposten i et halvtomt Barcelona-mål.
Herefter begyndte Ronald Koeman at skifte ud. Jordi Alba måtte blandt andet forlade banen med en skade, og flere helt unge kræfter kom i spil.
Det fik Barcelona en tand længere frem på banen, men det gav bagslag for spanierne.
Med seks minutter igen opsnappede Bayern bolden højt oppe på banen og med en flænsende aflevering fik Serge Gnabry bolden i feltet. Han sendte den på stolpen, og igen var Lewandowski hurtigt over riposten og sparkede den i mål til 3-0.
I tirsdagens anden kamp i gruppe E spillede Dynamo Kiev på hjemmebane 0-0 med Benfica.
I gruppe G, hvor Sevilla og Red Bull Salzburg tidligere på aftenen spillede 1-1, mødtes Lille og Wolfsburg. Her endte det 0-0 i en kamp, hvor det tyske mandskab blev reduceret til ti mand undervejs.
/ritzau
LIVE
LIVE: Brøndby-ejere afviser interview
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Nu klager FC Barcelona igen
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
– Han vinder Ballon d’Or!
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
