Bendtner er FCK-skeptisk: De har nul chancer

Det er et velsmurt mandskab, som FC København skal op mod 3. oktober i Parken.



FC København kom fra land i Champions League-gruppespillet med 2-2 på udebane mod det tyrkiske storhold Galatasaray. Næste gang er det giganterne fra Bayern München, som venter for københavnerklubben.

Til den kamp er der ikke den store tiltro til, at der kommer point til FCK fra deres tidligere spiller og nu fan Nicklas Bendtner. Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe ind'.

– Der spår jeg FCK nul chancer, siger han og springer lynhurtigt over i, at han er overtilfreds med, at de slog Brøndby med 3-2, inden han vender tilbage til, hvordan han forventer at det bliver mod de tyske mestre.

– Bayern-maskinen er en fuldstændig velsmurt hold, der bare kommer til at buldre igennem. Meget, meget bedre hold, siger Bendtner, som dog peger på, at han ved, at det ikke er nemt at komme til Parken.

Derudover kommer han ind på, at han er godt træt af, hvordan det endte mod Galatasaray, hvor man førte med 2-0, da Elias Jelert fik et rødt kort. Her er det dog ligeså meget de tilbageværende spillere, som han er ærgerlig over.

– Det er jo det, vi snakker om med de her børnefejl. Det er jo af irritation at jeg siger det her med FCK i de sidste ti minutter, fordi det ville have været et kæmpe resultat for FCK og for Danmark generelt at sætte det på kortet, siger han og fortsætter:

– Det som Neestrup har fået på benene med sine trænere og holdet er virkelig imponerende. Det irriterer mig bare at organisationen grundet ét rødt kort ender med at sejle fuldstændig, hvor vi skal sidde og bide negle for, om vi overhovedet får 2-2. Der bløder mit FCK-hjerte, fordi nøj det det kunne være fedt, lyder det fra Neestrup.

Endvidere kommer det frem, at Neestrup og Bendtner tilbage i ungdomstiden har spillet et hav af kampe sammen i KB.

Til kampen mod FCK ser det ud til, at Bayern må undvære en af deres store profiler. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er ufatteligt imponerende’

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

‘Det var verdens undergang’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Er han løsningen i AGF?