FC København kom fra land i Champions League-gruppespillet med 2-2 på udebane mod det tyrkiske storhold Galatasaray. Næste gang er det giganterne fra Bayern München, som venter for københavnerklubben.
Til den kamp er der ikke den store tiltro til, at der kommer point til FCK fra deres tidligere spiller og nu fan Nicklas Bendtner. Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe ind'.
– Der spår jeg FCK nul chancer, siger han og springer lynhurtigt over i, at han er overtilfreds med, at de slog Brøndby med 3-2, inden han vender tilbage til, hvordan han forventer at det bliver mod de tyske mestre.
– Bayern-maskinen er en fuldstændig velsmurt hold, der bare kommer til at buldre igennem. Meget, meget bedre hold, siger Bendtner, som dog peger på, at han ved, at det ikke er nemt at komme til Parken.
Derudover kommer han ind på, at han er godt træt af, hvordan det endte mod Galatasaray, hvor man førte med 2-0, da Elias Jelert fik et rødt kort. Her er det dog ligeså meget de tilbageværende spillere, som han er ærgerlig over.
– Det er jo det, vi snakker om med de her børnefejl. Det er jo af irritation at jeg siger det her med FCK i de sidste ti minutter, fordi det ville have været et kæmpe resultat for FCK og for Danmark generelt at sætte det på kortet, siger han og fortsætter:
– Det som Neestrup har fået på benene med sine trænere og holdet er virkelig imponerende. Det irriterer mig bare at organisationen grundet ét rødt kort ender med at sejle fuldstændig, hvor vi skal sidde og bide negle for, om vi overhovedet får 2-2. Der bløder mit FCK-hjerte, fordi nøj det det kunne være fedt, lyder det fra Neestrup.
Endvidere kommer det frem, at Neestrup og Bendtner tilbage i ungdomstiden har spillet et hav af kampe sammen i KB.
Til kampen mod FCK ser det ud til, at Bayern må undvære en af deres store profiler. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT