Bendtner er FCK-skeptisk: De har nul chancer

Det er et velsmurt mandskab, som FC København skal op mod 3. oktober i Parken.



FC København kom fra land i Champions League-gruppespillet med 2-2 på udebane mod det tyrkiske storhold Galatasaray. Næste gang er det giganterne fra Bayern München, som venter for københavnerklubben.

Til den kamp er der ikke den store tiltro til, at der kommer point til FCK fra deres tidligere spiller og nu fan Nicklas Bendtner. Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe ind'.

– Der spår jeg FCK nul chancer, siger han og springer lynhurtigt over i, at han er overtilfreds med, at de slog Brøndby med 3-2, inden han vender tilbage til, hvordan han forventer at det bliver mod de tyske mestre.

– Bayern-maskinen er en fuldstændig velsmurt hold, der bare kommer til at buldre igennem. Meget, meget bedre hold, siger Bendtner, som dog peger på, at han ved, at det ikke er nemt at komme til Parken.

Derudover kommer han ind på, at han er godt træt af, hvordan det endte mod Galatasaray, hvor man førte med 2-0, da Elias Jelert fik et rødt kort. Her er det dog ligeså meget de tilbageværende spillere, som han er ærgerlig over.

– Det er jo det, vi snakker om med de her børnefejl. Det er jo af irritation at jeg siger det her med FCK i de sidste ti minutter, fordi det ville have været et kæmpe resultat for FCK og for Danmark generelt at sætte det på kortet, siger han og fortsætter:

– Det som Neestrup har fået på benene med sine trænere og holdet er virkelig imponerende. Det irriterer mig bare at organisationen grundet ét rødt kort ender med at sejle fuldstændig, hvor vi skal sidde og bide negle for, om vi overhovedet får 2-2. Der bløder mit FCK-hjerte, fordi nøj det det kunne være fedt, lyder det fra Neestrup.

Endvidere kommer det frem, at Neestrup og Bendtner tilbage i ungdomstiden har spillet et hav af kampe sammen i KB.

Til kampen mod FCK ser det ud til, at Bayern må undvære en af deres store profiler. Læs mere om det her.





Nicolai Vallys BIF Broendby-IF LIVE

TransferLIVE: Teaser for skifte?

Transferbombe i Manchester United

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Frankrig – Spanien

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Jess Thorup på vej til denne klub

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Hylder FC København og Brøndby

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

FC København i intense transferforhandlinger

FCM-flop i chokskifte

FCK-spiller har revet skulderen af led