FC København kom fra land i Champions League-gruppespillet med 2-2 på udebane mod det tyrkiske storhold Galatasaray. Næste gang er det giganterne fra Bayern München, som venter for københavnerklubben.
Til den kamp er der ikke den store tiltro til, at der kommer point til FCK fra deres tidligere spiller og nu fan Nicklas Bendtner. Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe ind'.
– Der spår jeg FCK nul chancer, siger han og springer lynhurtigt over i, at han er overtilfreds med, at de slog Brøndby med 3-2, inden han vender tilbage til, hvordan han forventer at det bliver mod de tyske mestre.
– Bayern-maskinen er en fuldstændig velsmurt hold, der bare kommer til at buldre igennem. Meget, meget bedre hold, siger Bendtner, som dog peger på, at han ved, at det ikke er nemt at komme til Parken.
Derudover kommer han ind på, at han er godt træt af, hvordan det endte mod Galatasaray, hvor man førte med 2-0, da Elias Jelert fik et rødt kort. Her er det dog ligeså meget de tilbageværende spillere, som han er ærgerlig over.
– Det er jo det, vi snakker om med de her børnefejl. Det er jo af irritation at jeg siger det her med FCK i de sidste ti minutter, fordi det ville have været et kæmpe resultat for FCK og for Danmark generelt at sætte det på kortet, siger han og fortsætter:
– Det som Neestrup har fået på benene med sine trænere og holdet er virkelig imponerende. Det irriterer mig bare at organisationen grundet ét rødt kort ender med at sejle fuldstændig, hvor vi skal sidde og bide negle for, om vi overhovedet får 2-2. Der bløder mit FCK-hjerte, fordi nøj det det kunne være fedt, lyder det fra Neestrup.
Endvidere kommer det frem, at Neestrup og Bendtner tilbage i ungdomstiden har spillet et hav af kampe sammen i KB.
Til kampen mod FCK ser det ud til, at Bayern må undvære en af deres store profiler. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE