FC København kom fra land i Champions League-gruppespillet med 2-2 på udebane mod det tyrkiske storhold Galatasaray. Næste gang er det giganterne fra Bayern München, som venter for københavnerklubben.
Til den kamp er der ikke den store tiltro til, at der kommer point til FCK fra deres tidligere spiller og nu fan Nicklas Bendtner. Det fortæller han om i sin podcast 'Stolpe ind'.
– Der spår jeg FCK nul chancer, siger han og springer lynhurtigt over i, at han er overtilfreds med, at de slog Brøndby med 3-2, inden han vender tilbage til, hvordan han forventer at det bliver mod de tyske mestre.
– Bayern-maskinen er en fuldstændig velsmurt hold, der bare kommer til at buldre igennem. Meget, meget bedre hold, siger Bendtner, som dog peger på, at han ved, at det ikke er nemt at komme til Parken.
Derudover kommer han ind på, at han er godt træt af, hvordan det endte mod Galatasaray, hvor man førte med 2-0, da Elias Jelert fik et rødt kort. Her er det dog ligeså meget de tilbageværende spillere, som han er ærgerlig over.
– Det er jo det, vi snakker om med de her børnefejl. Det er jo af irritation at jeg siger det her med FCK i de sidste ti minutter, fordi det ville have været et kæmpe resultat for FCK og for Danmark generelt at sætte det på kortet, siger han og fortsætter:
– Det som Neestrup har fået på benene med sine trænere og holdet er virkelig imponerende. Det irriterer mig bare at organisationen grundet ét rødt kort ender med at sejle fuldstændig, hvor vi skal sidde og bide negle for, om vi overhovedet får 2-2. Der bløder mit FCK-hjerte, fordi nøj det det kunne være fedt, lyder det fra Neestrup.
Endvidere kommer det frem, at Neestrup og Bendtner tilbage i ungdomstiden har spillet et hav af kampe sammen i KB.
Til kampen mod FCK ser det ud til, at Bayern må undvære en af deres store profiler. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AGF sluttede af med et brag
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
Så er det officielt
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd