Blev smidt ud af CL uden kamp: Slovakker appellerer til CAS

Slovan Bratislava er ikke tilfredse med, at de er blevet smidt ud af Champions League-kvalifiikationen.



Mandag røg Slovan Bratislava ud af Champions League uden at have spillet en kamp.

Slovakkernes kamp mod de færøske mestre Klaksvik blev nemlig aflyst to gange, da spillere fra Slovan Bratislava er blevet testet positiv coronavirus. Men stedet for at udskyde kampen igen valgte UEFA mandag at taberdømme slovakkerne, og det er selvsagt ikke faldet i god jord hos Slovan Bratislava.

Læs også:Færøske mestre videre i CL-kvalifikationen efter skrivebordssejr

De klager nu over, at de færøske myndigheder ikke har opført sig retfærdigt, og slovakkerne appellerer nu til den internationale sportsdomstol CAS. Det meddeler de på sin hjemmeside. 

– Vi er ikke glade for beslutningen, og vi er alle skuffede lige nu. Jeg vil dog understrege, at vi ikke fører og ikke vil føre nogen kamp mod UEFA. I dette tilfælde tabte fodbolden på grund af urimelige handlinger fra myndighederne på Færøerne, der gjorde alt for at forhindre, at kampen fandt sted. Vi giver ikke op.

Læs også:Færøsk klub i CL-kval: Planlægger tur til Schweiz inden de selv er videre

– Vi har nok klare argumenter og fakta. Derfor har vi indbragt en appel mod denne beslutning til CAS, og vi vil forsøge at opnå det, der bør være vores ret. Ikke kun vores følelser, men også kendsgerningerne siger, at vi blev taberne på grund Færøernes uretfærdige handlinger, og på grund af at Klaksvík ikke opfyldte sine forpligtelser i henhold til UEFA-protokollen. Fra Færøernes side var der flere fejl og forskelsbehandling, siger klubchef Ivan Kmotrík Jr ifølge klubbens hjemmeside.

Efter mandagens udmelding fra UEFA er det planen, at Klaksvik skal møde Young Boys fra Schweiz i anden kvalifikationsrunde onsdag aften.

Det er også i den runde, at FC Midtjylland træder ind i kvalifikationen. De danske mestre skal også i aktion onsdag aften, hvor de møder de bulgarske mestre Ludogorets på udebane i Bulgarien. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Randers FC – OB

De bliver monstersalg til sommer

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Disse to er færdige i Brøndby