Blev smidt ud af CL uden kamp: Slovakker appellerer til CAS

Slovan Bratislava er ikke tilfredse med, at de er blevet smidt ud af Champions League-kvalifiikationen.



Mandag røg Slovan Bratislava ud af Champions League uden at have spillet en kamp.

Slovakkernes kamp mod de færøske mestre Klaksvik blev nemlig aflyst to gange, da spillere fra Slovan Bratislava er blevet testet positiv coronavirus. Men stedet for at udskyde kampen igen valgte UEFA mandag at taberdømme slovakkerne, og det er selvsagt ikke faldet i god jord hos Slovan Bratislava.

Læs også:Færøske mestre videre i CL-kvalifikationen efter skrivebordssejr

De klager nu over, at de færøske myndigheder ikke har opført sig retfærdigt, og slovakkerne appellerer nu til den internationale sportsdomstol CAS. Det meddeler de på sin hjemmeside. 

– Vi er ikke glade for beslutningen, og vi er alle skuffede lige nu. Jeg vil dog understrege, at vi ikke fører og ikke vil føre nogen kamp mod UEFA. I dette tilfælde tabte fodbolden på grund af urimelige handlinger fra myndighederne på Færøerne, der gjorde alt for at forhindre, at kampen fandt sted. Vi giver ikke op.

Læs også:Færøsk klub i CL-kval: Planlægger tur til Schweiz inden de selv er videre

– Vi har nok klare argumenter og fakta. Derfor har vi indbragt en appel mod denne beslutning til CAS, og vi vil forsøge at opnå det, der bør være vores ret. Ikke kun vores følelser, men også kendsgerningerne siger, at vi blev taberne på grund Færøernes uretfærdige handlinger, og på grund af at Klaksvík ikke opfyldte sine forpligtelser i henhold til UEFA-protokollen. Fra Færøernes side var der flere fejl og forskelsbehandling, siger klubchef Ivan Kmotrík Jr ifølge klubbens hjemmeside.

Efter mandagens udmelding fra UEFA er det planen, at Klaksvik skal møde Young Boys fra Schweiz i anden kvalifikationsrunde onsdag aften.

Det er også i den runde, at FC Midtjylland træder ind i kvalifikationen. De danske mestre skal også i aktion onsdag aften, hvor de møder de bulgarske mestre Ludogorets på udebane i Bulgarien. 





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Bombe på vej i Real Madrid?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kalder tronskifte i Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby