Mandag røg Slovan Bratislava ud af Champions League uden at have spillet en kamp.
Slovakkernes kamp mod de færøske mestre Klaksvik blev nemlig aflyst to gange, da spillere fra Slovan Bratislava er blevet testet positiv coronavirus. Men stedet for at udskyde kampen igen valgte UEFA mandag at taberdømme slovakkerne, og det er selvsagt ikke faldet i god jord hos Slovan Bratislava.
Læs også:Færøske mestre videre i CL-kvalifikationen efter skrivebordssejr
De klager nu over, at de færøske myndigheder ikke har opført sig retfærdigt, og slovakkerne appellerer nu til den internationale sportsdomstol CAS. Det meddeler de på sin hjemmeside.
– Vi er ikke glade for beslutningen, og vi er alle skuffede lige nu. Jeg vil dog understrege, at vi ikke fører og ikke vil føre nogen kamp mod UEFA. I dette tilfælde tabte fodbolden på grund af urimelige handlinger fra myndighederne på Færøerne, der gjorde alt for at forhindre, at kampen fandt sted. Vi giver ikke op.
Læs også:Færøsk klub i CL-kval: Planlægger tur til Schweiz inden de selv er videre
– Vi har nok klare argumenter og fakta. Derfor har vi indbragt en appel mod denne beslutning til CAS, og vi vil forsøge at opnå det, der bør være vores ret. Ikke kun vores følelser, men også kendsgerningerne siger, at vi blev taberne på grund Færøernes uretfærdige handlinger, og på grund af at Klaksvík ikke opfyldte sine forpligtelser i henhold til UEFA-protokollen. Fra Færøernes side var der flere fejl og forskelsbehandling, siger klubchef Ivan Kmotrík Jr ifølge klubbens hjemmeside.
Efter mandagens udmelding fra UEFA er det planen, at Klaksvik skal møde Young Boys fra Schweiz i anden kvalifikationsrunde onsdag aften.
Det er også i den runde, at FC Midtjylland træder ind i kvalifikationen. De danske mestre skal også i aktion onsdag aften, hvor de møder de bulgarske mestre Ludogorets på udebane i Bulgarien.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW
