Blev smidt ud af CL uden kamp: Slovakker appellerer til CAS

Slovan Bratislava er ikke tilfredse med, at de er blevet smidt ud af Champions League-kvalifiikationen.



Mandag røg Slovan Bratislava ud af Champions League uden at have spillet en kamp.

Slovakkernes kamp mod de færøske mestre Klaksvik blev nemlig aflyst to gange, da spillere fra Slovan Bratislava er blevet testet positiv coronavirus. Men stedet for at udskyde kampen igen valgte UEFA mandag at taberdømme slovakkerne, og det er selvsagt ikke faldet i god jord hos Slovan Bratislava.

Læs også:Færøske mestre videre i CL-kvalifikationen efter skrivebordssejr

De klager nu over, at de færøske myndigheder ikke har opført sig retfærdigt, og slovakkerne appellerer nu til den internationale sportsdomstol CAS. Det meddeler de på sin hjemmeside. 

– Vi er ikke glade for beslutningen, og vi er alle skuffede lige nu. Jeg vil dog understrege, at vi ikke fører og ikke vil føre nogen kamp mod UEFA. I dette tilfælde tabte fodbolden på grund af urimelige handlinger fra myndighederne på Færøerne, der gjorde alt for at forhindre, at kampen fandt sted. Vi giver ikke op.

Læs også:Færøsk klub i CL-kval: Planlægger tur til Schweiz inden de selv er videre

– Vi har nok klare argumenter og fakta. Derfor har vi indbragt en appel mod denne beslutning til CAS, og vi vil forsøge at opnå det, der bør være vores ret. Ikke kun vores følelser, men også kendsgerningerne siger, at vi blev taberne på grund Færøernes uretfærdige handlinger, og på grund af at Klaksvík ikke opfyldte sine forpligtelser i henhold til UEFA-protokollen. Fra Færøernes side var der flere fejl og forskelsbehandling, siger klubchef Ivan Kmotrík Jr ifølge klubbens hjemmeside.

Efter mandagens udmelding fra UEFA er det planen, at Klaksvik skal møde Young Boys fra Schweiz i anden kvalifikationsrunde onsdag aften.

Det er også i den runde, at FC Midtjylland træder ind i kvalifikationen. De danske mestre skal også i aktion onsdag aften, hvor de møder de bulgarske mestre Ludogorets på udebane i Bulgarien. 





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Han er VM’s bedste spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’