Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kasper Høgh brændte et straffe, og en ung senegaleser stjal fokus, da Bodø/Glimt fik 2-2 ude mod Slavia Prag.



Bodø/Glimt har gjort entré i Champions League med et enkelt point efter et fornemt comeback.

I en chancerig og medrivende fodboldkamp fik det norske mesterhold 2-2 ude mod Slavia Prag, som ellers havde krammet på nordmændene og førte med 2-0 inden det sidste kvarter. En formidabel flugter i det sidste ordinære minut sikrede et norsk point.

To danskere indtog kedelige roller for Bodø. En anonym Mathias Jørgensen blev pillet ud i pausen, mens topscorer Kasper Høgh brændte et straffespark ved stillingen 0-1 i begyndelsen af anden halvleg.

Bodø/Glimt er den første norske deltager i turneringen i 18 år, og klubben fra landets nordligste egne var rejst til den tjekkiske hovedstad med en klar plan om at sætte sig på kampen.

Det lykkedes i et vist omfang. Bodø/Glimt havde bolden klart mest og spillede i perioder rundt om det tjekkiske felt, men hjemmeholdet kom frem til de fleste og de største chancer.

Slavia Prag så ud til at have fået en uventet helt i form af Champions League-debutanten Youssoupha Mbodji, der på godt og ondt var involveret i de fleste højdepunkter, men efter hans udskiftning kollapsede hjemmeholdet.

Nordmændene fik foræret en enorm chance af Mbodji tidligt i opgøret, men den tidligere superligaspiller Håkon Evjen misbrugte tilbuddet.

I stedet tog hjemmeholdet føringen midt i halvlegen, og det var Mbodji, der tidligere var tæt på en skurkerolle i den anden ende, som havde sidste fod på bolden.

Den senegalesiske back havde listet sig med bagest i feltet, og da hverken målmand eller forsvarsspillere kom i vejen for et fladt indlæg, kunne han score i et tomt mål.

Mathias Jørgensen havde ikke spillet nogen stor første halvleg, og den tidligere AaB-anfører blev pillet ud i pausen. Det viste sig at være en god beslutning.

Afløseren Daniel Bassi udfordrede sin oppasser fra start, og det var med til at fremtvinge et straffespark begået af Mbodji.

Topscorer Kasper Høgh tog ansvaret, men den danske skarpretter blev læst af Slavia-keeper Jindrich Stanek.

Før det sidste kvarter blev danskeren pillet ud, men han havde end ikke fået sat sig ned, før kampens hovedperson stjal showet på ny. Igen listede Mbodji sig over i feltets bageste område og omsatte et indlæg til mål.

Efterfølgende blev den unge senegaleser mødt af stående ovationer ved sin udskiftning, men heller ikke han nåede at sætte sig til rette på bænken, før kampen fik et nyt twist.

Inde på banen reducerede Daniel Bassi tæt under mål, og så var der alligevel spænding til det sidste.

Slavia Prag havde tonsvis af chancer til at lukke kampen, men blev i stedet fanget i et norsk kontraangreb i det sidste ordinære spilminut.

Først måtte Stanek diske op med en ny pragtparade, men fra kanten af feltet flugtede Sondre Fet riposten i mål via overliggeren.

Bodø-keeper Nikita Haikin endte som gæsternes helt store helt, da han i de sidste sekunder af tillægstiden kronede en fornem kamp med en formidabel fodparade på en friløber.

En anden Champions League-debutant, Pafos fra Cypern, fik også point i sin første kamp i turneringen. Trods en time i undertal lykkedes det at få 0-0 ude mod Olympiakos.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel