,

De overvejer Christian Eriksen

I sidste uge udtalte Christian Eriksen selv, at han godt kunne se sig selv vende tilbage til Ajax. Klubben selv skulle også overveje den mulighed, fortæller Gianluca Di Marzio.



Christian Eriksen har gang i en rigtig fin debutsæson for VfL Wolfsburg.

Modsat klubben selv præsterer danskeren ganske glimrende på midtbanen, hvor han særligt på det seneste har svinget taktstokken for holdet, der muligvis ender med at sige ‘auf wiedersehen’ til Bundesligaen på lørdag.

I sidste uge satte Christian Eriksen de hollandske medier og Ajax-fans på den anden ende, da han til et Ajax Life-event gjorde det klart, at han godt kunne se sig selv vende tilbage til den problemramte storklub.

Kreatøren fik sit helt store gennembrud i hovedstadsklubben for over ti år siden. Her nåede han 163 kampe, hvori han leverede 97 målinvolveringer, der blandt andet var med til at kaste tre mesterskaber af sig.

Det tyske medie Wett Freunde har talt med transferjournalisten Gianluca Di Marzio om perspektiverne for Christian Eriksen denne sommer.

– Ajax overvejer Christian Eriksen. Der er intet konkret på bordet eller fremskredent endnu, men hvis Wolfsburg rykker ned, bliver det svært at se ham blive, hvilket vil få ham til at se på sine muligheder efter sæsonen, siger han.

Skæbnen for Wolfsburg bliver afgjort lørdag, hvor de møder FC St. Pauli på udebane, samtidigt med at Heidenheim hjemme tager mod Mainz. Alle tre klubber har 26 point, Volkevognsklubben har den bedste målscorer og er dermed det eneste hold, der med en uafgjort kan sikre sig 16. pladsen, der udløser en playoff-kamp mod nummer tre fra 2. Bundesligaen.

På næstøverste hylde er der også tæt kamp om det. Forud for den sidste runde er der pointlighed mellem nummer 2-4, Elversberg, Hannover 96 og Paderborn, dermed er det ikke til at sige, hvem man løber ind i, hvis man ender nummer 16. i Bundesligaen endnu.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

England – Argentina

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Tuchel klarmelder stor profil

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

‘Det er jeg træt af’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys