Bøllebank i Gruppe F: Real Madrid & Leipzig videre

Med en storsejr på 4-0 over Shakhtar blev RB Leipzig klar til knockoutrunderne i Champions League.



RB Leipzig er klar til ottendedelsfinalerne i Champions League.

Onsdag sikrede tyskerne i deres sidste gruppekamp mod Shakhtar Donetsk avancement med en storsejr på 4-0.

Leipzig følger med Real Madrid videre. Den spanske storklub var allerede efter fjerde kamprunde sikker på at gå videre. Først onsdag sikrede Real sig dog gruppens førsteplads med en knusende sejr på 5-1 over Celtic.

Yussuf Poulsen var ikke med for RB Leipzig mod Shakhtar. Den danske landsholdsspiller blev allerede tirsdag meldt ude med en muskelskade. Det er uvist, hvor alvorlig skaden er.

Leipzig gik ind til kampen som nummer to i gruppen med tre point ned til Shakhtar. Ukrainerne vandt dog den første kamp mellem de to hold, så Leipzig kunne ikke tåle at tabe igen. Det ville sende Shakhtar videre trods pointlighed.

Tyskerne fik dog hurtigt noget pusterum. Allerede efter ni minutter kom Leipzig nemlig foran, da stjerneskuddet Christopher Nkunku gjorde det til 1-0.

Den unge franskmand var dog en smule heldig med at stå det rigtige sted, da en returbold efter en afslutning af Timo Werner endte i Nkunkus fødder, så han let kunne sparke den ind.

Små fem minutter senere blev det 2-0 på lidt tilfældig vis. Et indlæg ind i Shakhtar-feltet blev rettet af, så det mistede fart og røg i en bue over mod Mohamed Simakan.

Han satte hovedet på, så bolden igen røg i en høj bue mod bageste stolpe. Her screenede Emil Forsberg en Shakhtar-spiller, så André Silva kunne luske frem bagved og prikke den ind.

Kort efter blev det inden for en håndfuld minutter både 3-0 og 4-0, og så forsvandt spændingen.

I kampen mellem Real Madrid og Celtic kom førstnævnte foran 2-0 på to straffespark allerede efter 20 minutter. Dansk-engelske Matt O'Riley var skyld i det andet, da et skud fra Rodrygo ramte midtbanespillerens arm i skotternes felt.

Senere i første halvleg brændte Celtics Josip Juranovic et forsøg fra 11-meterpletten, inden Real Madrid i anden halvleg for alvor skruede bissen på. Oliver Abildgaard startede på bænken for Celtic, men fik de sidste cirka ti minutter på banen.

Celtic var inden kampen sikker på at slutte sidst i gruppen og havde derfor ikke andet end æren at spille for. Den skotske klub sluttede med blot to point på kontoen.

/ritzau/





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Legende med chokmelding

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

– De lignede lort!

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Stor skuffelse

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Bekræfter FC København-historie

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller