Bombe: Premier League-vært stopper på Viaplay

Som et led i en sparerunde bekræfter den mangeårige vært Helle Smidstrup, at hun stopper på Viaplay Sport.



Viaplay Sports fodboldkommentator Jonas Schwartz meddelte tidligere torsdag, at han stopper sit virke, når hans kontrakt med mediekoncernen udløber den 30. juni 2024.

Siden har Ekstra Bladet erfaret, at i alt seks medarbejdere stopper på Viaplay på grund af besparelser. Journalist Christine Møller og kommentator Jes Holm Andersen er ifølge mediet to øvrige, der takker af, selvom de ikke selv har bekræftet historien.

Nu oplyser den mangeårige vært og reporter på Viaplay Sport Helle Smidstrup i et opslag på X, at også hun er færdig hos mediekoncernen.

– Jeg stopper på Viaplay – senest til sommer. Det er jeg naturligvis ærgerlig over. For jeg har elsket mit job. Elsket at lave og diskutere journalistik. Det har været et kæmpe privilegium at arbejde med #pldk #cldk #sldk og håndbold. Jeg vil savne alle jer skønne kollegaer

I tæt på 16 år har hun arbejdet på Viaplay, hvor hun blandt andet er vært på tv-stationens Premier League-udsendelser. Desuden er hun sidelinjereporter, når Viaplay tirsdag og onsdag sender Champions League.

Det er med andre ord et stort navn, der takker af, og det er altså som et led i en spareplan, hvilket Viaplays sportschef, Benjamin Munk Lund, har fortalt Ekstra Bladet.

– Det er rigtigt, at vi torsdag desværre er blevet nødt til at opsige meget dygtige og værdsatte kolleger. Og det er ikke en situation, vi på Viaplay Sport har været vant til efter mere end ti år, hvor vi stort set kun er vokset og blevet større og større, siger han og fortsætter:

– Men vi oplever, som mange andre, de aktuelle tider er præget af udfordringer. Det forhold må vi tilpasse os, og derfor er det altså nødvendigt at gøre dette nu, selvom det på ingen måde er rart.

Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver der også sagt farvel til journalisterne Tobias Faxøe og Jonas Alexander, som altså er de sidste to ud af i alt seks, der takker af på Viaplay.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Det har taget røven på Steve Cooper

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Supercomputer: Værste nogensinde!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Magisk aften for FC København-stjerne

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Eriksen med kontant udmelding

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Presset Frank: Her er vores store problem

Han peger på Simon Kjær

AFCON inviterer til gratis fodbold

Benhård transfermelding

Brøndby-stjerne med stor donation

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

– Alle taler om dem!

Klart ønske fra Ruben Amorim

Det er til dumpekarakter

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!