Viaplay Sports fodboldkommentator Jonas Schwartz meddelte tidligere torsdag, at han stopper sit virke, når hans kontrakt med mediekoncernen udløber den 30. juni 2024.
Siden har Ekstra Bladet erfaret, at i alt seks medarbejdere stopper på Viaplay på grund af besparelser. Journalist Christine Møller og kommentator Jes Holm Andersen er ifølge mediet to øvrige, der takker af, selvom de ikke selv har bekræftet historien.
Nu oplyser den mangeårige vært og reporter på Viaplay Sport Helle Smidstrup i et opslag på X, at også hun er færdig hos mediekoncernen.
– Jeg stopper på Viaplay – senest til sommer. Det er jeg naturligvis ærgerlig over. For jeg har elsket mit job. Elsket at lave og diskutere journalistik. Det har været et kæmpe privilegium at arbejde med #pldk #cldk #sldk og håndbold. Jeg vil savne alle jer skønne kollegaer
I tæt på 16 år har hun arbejdet på Viaplay, hvor hun blandt andet er vært på tv-stationens Premier League-udsendelser. Desuden er hun sidelinjereporter, når Viaplay tirsdag og onsdag sender Champions League.
Det er med andre ord et stort navn, der takker af, og det er altså som et led i en spareplan, hvilket Viaplays sportschef, Benjamin Munk Lund, har fortalt Ekstra Bladet.
– Det er rigtigt, at vi torsdag desværre er blevet nødt til at opsige meget dygtige og værdsatte kolleger. Og det er ikke en situation, vi på Viaplay Sport har været vant til efter mere end ti år, hvor vi stort set kun er vokset og blevet større og større, siger han og fortsætter:
– Men vi oplever, som mange andre, de aktuelle tider er præget af udfordringer. Det forhold må vi tilpasse os, og derfor er det altså nødvendigt at gøre dette nu, selvom det på ingen måde er rart.
Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver der også sagt farvel til journalisterne Tobias Faxøe og Jonas Alexander, som altså er de sidste to ud af i alt seks, der takker af på Viaplay.
Jeg stopper på Viaplay – senest til sommer.
— Helle Smidstrup (@Hellesmidstrup) November 23, 2023
Det er jeg naturligvis ærgerlig over. For jeg har elsket mit job. Elsket at lave og diskutere journalistik. Det har været et kæmpe privilegium at arbejde med #pldk #cldk #sldk og håndbold. Jeg vil savne alle jer skønne kollegaer❤️ pic.twitter.com/BjMdUMCtz3

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek

FCK-stjerne i klubskifte?

Tæt på ny klub

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Brøndby-duo skal væk

‘En dyr fejl’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Afslører – i dialog med danske klubber

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Nu kan de hentes gratis

FC København-handel er gået i hårdknude

Afvist af United

Det kan ende helt galt

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Vil af med Sory Kaba

Giver grønt lys til stor transfer

FCK-retur droppet

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Henter Emil Riis

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Kongeklø til Den Gamle Dame

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold