Bombe: Premier League-vært stopper på Viaplay

Som et led i en sparerunde bekræfter den mangeårige vært Helle Smidstrup, at hun stopper på Viaplay Sport.



Viaplay Sports fodboldkommentator Jonas Schwartz meddelte tidligere torsdag, at han stopper sit virke, når hans kontrakt med mediekoncernen udløber den 30. juni 2024.

Siden har Ekstra Bladet erfaret, at i alt seks medarbejdere stopper på Viaplay på grund af besparelser. Journalist Christine Møller og kommentator Jes Holm Andersen er ifølge mediet to øvrige, der takker af, selvom de ikke selv har bekræftet historien.

Nu oplyser den mangeårige vært og reporter på Viaplay Sport Helle Smidstrup i et opslag på X, at også hun er færdig hos mediekoncernen.

– Jeg stopper på Viaplay – senest til sommer. Det er jeg naturligvis ærgerlig over. For jeg har elsket mit job. Elsket at lave og diskutere journalistik. Det har været et kæmpe privilegium at arbejde med #pldk #cldk #sldk og håndbold. Jeg vil savne alle jer skønne kollegaer

I tæt på 16 år har hun arbejdet på Viaplay, hvor hun blandt andet er vært på tv-stationens Premier League-udsendelser. Desuden er hun sidelinjereporter, når Viaplay tirsdag og onsdag sender Champions League.

Det er med andre ord et stort navn, der takker af, og det er altså som et led i en spareplan, hvilket Viaplays sportschef, Benjamin Munk Lund, har fortalt Ekstra Bladet.

– Det er rigtigt, at vi torsdag desværre er blevet nødt til at opsige meget dygtige og værdsatte kolleger. Og det er ikke en situation, vi på Viaplay Sport har været vant til efter mere end ti år, hvor vi stort set kun er vokset og blevet større og større, siger han og fortsætter:

– Men vi oplever, som mange andre, de aktuelle tider er præget af udfordringer. Det forhold må vi tilpasse os, og derfor er det altså nødvendigt at gøre dette nu, selvom det på ingen måde er rart.

Ifølge Tipsbladets oplysninger bliver der også sagt farvel til journalisterne Tobias Faxøe og Jonas Alexander, som altså er de sidste to ud af i alt seks, der takker af på Viaplay.



Forlænger med stort angriber-talent

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Fælder dom over Norwich-danskere

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Rangerer Eriksen over superstjerner

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FC København misser denne midtbane-stjerne

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Hold da op – den er helt gal

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode