Priske håber på boost efter Feyenoords CL-sejr

Brian Priske satser på, at 3-2-sejren i Girona giver selvtillid og forplanter sig i flere positive resultater.



Den danske fodboldtræner Brian Priske har fået en træg start som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, men nu håber danskeren, at der er bedre tider på vej.

Onsdag aften vandt hans mandskab 3-2 ude over spanske Girona i en hæsblæsende Champions League-kamp, hvor hans mandskab var bagud, fremtvang to selvmål, mens begge hold brændte straffespark, inden Feyenoord-spillerne til sidst kunne juble.

– Vi viste vores stærke mentalitet. Jeg så mine spillere kæmpe med det rigtige mindset i anden halvleg, da de skulle forsvare vores mål ved at hjælpe og løfte hinanden. Når man ikke har haft resultaterne med sig i en periode, så har man brug for en oplevelse som den her.

– Jeg håber, at en aften som denne giver mine spillere selvtillid. Vi måtte slide i anden halvleg, men vi blev ikke domineret af Girona. Jeg har efterlyst det rette mindset i lang tid, og jeg kunne se det her til aften. Når vi tør at være modige, så spiller vi virkelig god fodbold, siger Priske på et pressemøde efter sejren.

Hans mandskab åbnede turneringen med et 0-4-nederlag hjemme til Leverkusen i første spillerunde.

Hjemme i den hollandske Æresdivision er holdet ubesejret efter seks spillerunder, men det harmonerer ikke med selvforståelsen i Rotterdam-klubben, at fire af opgørene blot er endt uafgjort, så Feyenoord ligger nummer seks.

Den danske cheftræner bemærker også efter sejren i Girona, at det er længe siden, Feyenoords fans har kunnet fejre tre point på fremmed græs i Europas bedste klubturnering.

– Jeg er meget glad, ligesom resten af omklædningsrummet er det. Det er altid rart at vinde, især i Champions League. Jeg er glad på klubbens vegne, for det er første gang i 22 år, at vi vinder en udekamp i Champions League, siger Brian Priske.

Feyenoord kom bagud i det 19. minut, men ved pausen førte Priskes mandskab 2-1 og havde endda brændt et straffespark. Efter pausen brændte Girona et straffespark, men udlignede senere til 2-2 alligevel.

Til sidst vandt Feyenoord 3-2 på et selvmål af Ladislav Krejci, som Priske trænede i Sparta Prag i sidste sæson.

/ritzau/



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Medier fælder dom over Dorgu

Målkongen Biereth på vild liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Trist melding om Emil Højlund

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Stor hæder til Suzuki

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

FCK starter op uden tre spillere

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Barcelona sejrer i lokalopgør

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Her er Superligaens bedste stadion

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne