Priske håber på boost efter Feyenoords CL-sejr

Brian Priske satser på, at 3-2-sejren i Girona giver selvtillid og forplanter sig i flere positive resultater.



Den danske fodboldtræner Brian Priske har fået en træg start som cheftræner for den hollandske storklub Feyenoord, men nu håber danskeren, at der er bedre tider på vej.

Onsdag aften vandt hans mandskab 3-2 ude over spanske Girona i en hæsblæsende Champions League-kamp, hvor hans mandskab var bagud, fremtvang to selvmål, mens begge hold brændte straffespark, inden Feyenoord-spillerne til sidst kunne juble.

– Vi viste vores stærke mentalitet. Jeg så mine spillere kæmpe med det rigtige mindset i anden halvleg, da de skulle forsvare vores mål ved at hjælpe og løfte hinanden. Når man ikke har haft resultaterne med sig i en periode, så har man brug for en oplevelse som den her.

– Jeg håber, at en aften som denne giver mine spillere selvtillid. Vi måtte slide i anden halvleg, men vi blev ikke domineret af Girona. Jeg har efterlyst det rette mindset i lang tid, og jeg kunne se det her til aften. Når vi tør at være modige, så spiller vi virkelig god fodbold, siger Priske på et pressemøde efter sejren.

Hans mandskab åbnede turneringen med et 0-4-nederlag hjemme til Leverkusen i første spillerunde.

Hjemme i den hollandske Æresdivision er holdet ubesejret efter seks spillerunder, men det harmonerer ikke med selvforståelsen i Rotterdam-klubben, at fire af opgørene blot er endt uafgjort, så Feyenoord ligger nummer seks.

Den danske cheftræner bemærker også efter sejren i Girona, at det er længe siden, Feyenoords fans har kunnet fejre tre point på fremmed græs i Europas bedste klubturnering.

– Jeg er meget glad, ligesom resten af omklædningsrummet er det. Det er altid rart at vinde, især i Champions League. Jeg er glad på klubbens vegne, for det er første gang i 22 år, at vi vinder en udekamp i Champions League, siger Brian Priske.

Feyenoord kom bagud i det 19. minut, men ved pausen førte Priskes mandskab 2-1 og havde endda brændt et straffespark. Efter pausen brændte Girona et straffespark, men udlignede senere til 2-2 alligevel.

Til sidst vandt Feyenoord 3-2 på et selvmål af Ladislav Krejci, som Priske trænede i Sparta Prag i sidste sæson.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’