Brøndby tabte men: Vild mission kan redde Danmark

De fire danske hold i de europæiske gruppespil har alle muligheder for igen at sikre to danske hold mulighed for at komme i Champions League.



Med tre danske europæiske sejre torsdag aften, hvor både Randers FC, FC Midtjylland og FC København triumferede, lysner de chancer, der for få måneder så ganske dystre ud for dansk fodbold.

Nemlig missionen om at skyde Danmark op i top 15 på den europæiske koefficientliste, hvilket sikrer hele to hold i kvalifikationen til Champions League, et hold i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League.

Da de forskellige europæiske gruppespil blev sat i gang i september, lå Danmark på en håbløs 23. plads med ganske langt op til den vitale plads som nummer 15, hvilket ganske enkelt virkede som en Mission Impossible med så mange nationer at skulle overhale på baggrund af resultaterne for de danske klubber.

Men med de tre sejre torsdag aften rykker Danmark igen på tabellen og har nu skudt sig helt op i nakken af Grækenland, der i øjeblikket holder 15. pladsen.

Danmark er nummer 18 men er så tæt på at kunne overhale både Cypern, Tyrkiet og Grækenland, at et uafgjort resultat til Brøndby torsdag hjemme mod Brøndby faktisk havde sendt Danmark op på den eftertragtede plads som nummer 15.

I forhold til de nærmeste konkurrenter har Danmark fordel af at have hele fire hold med i gruppespillene – altså fire hold til at samle point. En sejr giver 0,4 koefficientpoint, mens en uafgjort kaster 0,2 point af sig.

På trods af Brøndbys nederlag torsdag har både FC Midtjylland, Brøndby IF og Randers FC fortsat alt at jagte i forhold til at gå videre i Europa League (FCM og BIF) og Conference League.

FC Midtjylland har dog fortsat chancen for at gå videre i Europa League, hvilket bliver sikret med en sejr ude over gruppens bundhold, Ludogorets, i sidste spillerunde i december. Skulle det kikse, er FCM allerede sikret en tredjeplads i gruppen, hvilket sender klubben videre i Conference League. 

Og netop muligheden for at blive tre’er i gruppen har Brøndby også på trods af blot to point hentet i de fem første kampe. Men en sejr ude over Sparta Prag i sidste runde sender Brøndby op som nummer tre og dermed videre en tur over Conference League-knockout-runden.

Mens FC København allerede er videre i Conference League, vandt Randers FC en vigtig sejr torsdag hjemme over Cluj, hvilket skyder Randers op som nummer to inden sidste runde, hvor Randers møder topholdet Alkmaar på udebane.

Det korte af det lange er, at Danmark allerede nu som minimum er sikret to hold videre i Conference League (FCK og FCM), men at det ultimative og realistiske resultat kan ende med at sende FC Midtjylland videre i Europa League og både FCK, BIF og Randers FC videre i Conference League.

Lykkes den mission, vil Danmark være uhørt tæt på at sikre sig den uhyre vigtige 15. plads, der for få måneder siden virkede så langt væk.

Få overblikket her


Dansk sejr giver 0,4 ranglistepoint, uafgjort giver 0,2.





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Miserabelt i Manchester

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Har set ham fra OB få karantæne”

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

‘Tæt på ren elendighed’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

FC Midtjylland kan score gode penge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Randers FC – OB

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Slut: FC København vinder intenst derby