Brøndby tabte men: Vild mission kan redde Danmark

De fire danske hold i de europæiske gruppespil har alle muligheder for igen at sikre to danske hold mulighed for at komme i Champions League.



Med tre danske europæiske sejre torsdag aften, hvor både Randers FC, FC Midtjylland og FC København triumferede, lysner de chancer, der for få måneder så ganske dystre ud for dansk fodbold.

Nemlig missionen om at skyde Danmark op i top 15 på den europæiske koefficientliste, hvilket sikrer hele to hold i kvalifikationen til Champions League, et hold i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League.

Da de forskellige europæiske gruppespil blev sat i gang i september, lå Danmark på en håbløs 23. plads med ganske langt op til den vitale plads som nummer 15, hvilket ganske enkelt virkede som en Mission Impossible med så mange nationer at skulle overhale på baggrund af resultaterne for de danske klubber.

Men med de tre sejre torsdag aften rykker Danmark igen på tabellen og har nu skudt sig helt op i nakken af Grækenland, der i øjeblikket holder 15. pladsen.

Danmark er nummer 18 men er så tæt på at kunne overhale både Cypern, Tyrkiet og Grækenland, at et uafgjort resultat til Brøndby torsdag hjemme mod Brøndby faktisk havde sendt Danmark op på den eftertragtede plads som nummer 15.

I forhold til de nærmeste konkurrenter har Danmark fordel af at have hele fire hold med i gruppespillene – altså fire hold til at samle point. En sejr giver 0,4 koefficientpoint, mens en uafgjort kaster 0,2 point af sig.

På trods af Brøndbys nederlag torsdag har både FC Midtjylland, Brøndby IF og Randers FC fortsat alt at jagte i forhold til at gå videre i Europa League (FCM og BIF) og Conference League.

FC Midtjylland har dog fortsat chancen for at gå videre i Europa League, hvilket bliver sikret med en sejr ude over gruppens bundhold, Ludogorets, i sidste spillerunde i december. Skulle det kikse, er FCM allerede sikret en tredjeplads i gruppen, hvilket sender klubben videre i Conference League. 

Og netop muligheden for at blive tre’er i gruppen har Brøndby også på trods af blot to point hentet i de fem første kampe. Men en sejr ude over Sparta Prag i sidste runde sender Brøndby op som nummer tre og dermed videre en tur over Conference League-knockout-runden.

Mens FC København allerede er videre i Conference League, vandt Randers FC en vigtig sejr torsdag hjemme over Cluj, hvilket skyder Randers op som nummer to inden sidste runde, hvor Randers møder topholdet Alkmaar på udebane.

Det korte af det lange er, at Danmark allerede nu som minimum er sikret to hold videre i Conference League (FCK og FCM), men at det ultimative og realistiske resultat kan ende med at sende FC Midtjylland videre i Europa League og både FCK, BIF og Randers FC videre i Conference League.

Lykkes den mission, vil Danmark være uhørt tæt på at sikre sig den uhyre vigtige 15. plads, der for få måneder siden virkede så langt væk.

Få overblikket her


Dansk sejr giver 0,4 ranglistepoint, uafgjort giver 0,2.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Stort medie fremhæver FCM-flop

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Legende med chokmelding

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Stor skuffelse

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Transfer på vej? AaB spørger på profil