Med tre danske europæiske sejre torsdag aften, hvor både Randers FC, FC Midtjylland og FC København triumferede, lysner de chancer, der for få måneder så ganske dystre ud for dansk fodbold.
Nemlig missionen om at skyde Danmark op i top 15 på den europæiske koefficientliste, hvilket sikrer hele to hold i kvalifikationen til Champions League, et hold i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League.
Da de forskellige europæiske gruppespil blev sat i gang i september, lå Danmark på en håbløs 23. plads med ganske langt op til den vitale plads som nummer 15, hvilket ganske enkelt virkede som en Mission Impossible med så mange nationer at skulle overhale på baggrund af resultaterne for de danske klubber.
Men med de tre sejre torsdag aften rykker Danmark igen på tabellen og har nu skudt sig helt op i nakken af Grækenland, der i øjeblikket holder 15. pladsen.
Danmark er nummer 18 men er så tæt på at kunne overhale både Cypern, Tyrkiet og Grækenland, at et uafgjort resultat til Brøndby torsdag hjemme mod Brøndby faktisk havde sendt Danmark op på den eftertragtede plads som nummer 15.
I forhold til de nærmeste konkurrenter har Danmark fordel af at have hele fire hold med i gruppespillene – altså fire hold til at samle point. En sejr giver 0,4 koefficientpoint, mens en uafgjort kaster 0,2 point af sig.
På trods af Brøndbys nederlag torsdag har både FC Midtjylland, Brøndby IF og Randers FC fortsat alt at jagte i forhold til at gå videre i Europa League (FCM og BIF) og Conference League.
FC Midtjylland har dog fortsat chancen for at gå videre i Europa League, hvilket bliver sikret med en sejr ude over gruppens bundhold, Ludogorets, i sidste spillerunde i december. Skulle det kikse, er FCM allerede sikret en tredjeplads i gruppen, hvilket sender klubben videre i Conference League.
Og netop muligheden for at blive tre’er i gruppen har Brøndby også på trods af blot to point hentet i de fem første kampe. Men en sejr ude over Sparta Prag i sidste runde sender Brøndby op som nummer tre og dermed videre en tur over Conference League-knockout-runden.
Mens FC København allerede er videre i Conference League, vandt Randers FC en vigtig sejr torsdag hjemme over Cluj, hvilket skyder Randers op som nummer to inden sidste runde, hvor Randers møder topholdet Alkmaar på udebane.
Det korte af det lange er, at Danmark allerede nu som minimum er sikret to hold videre i Conference League (FCK og FCM), men at det ultimative og realistiske resultat kan ende med at sende FC Midtjylland videre i Europa League og både FCK, BIF og Randers FC videre i Conference League.
Lykkes den mission, vil Danmark være uhørt tæt på at sikre sig den uhyre vigtige 15. plads, der for få måneder siden virkede så langt væk.
Få overblikket her
Dansk sejr giver 0,4 ranglistepoint, uafgjort giver 0,2.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
