Med tre danske europæiske sejre torsdag aften, hvor både Randers FC, FC Midtjylland og FC København triumferede, lysner de chancer, der for få måneder så ganske dystre ud for dansk fodbold.
Nemlig missionen om at skyde Danmark op i top 15 på den europæiske koefficientliste, hvilket sikrer hele to hold i kvalifikationen til Champions League, et hold i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League.
Da de forskellige europæiske gruppespil blev sat i gang i september, lå Danmark på en håbløs 23. plads med ganske langt op til den vitale plads som nummer 15, hvilket ganske enkelt virkede som en Mission Impossible med så mange nationer at skulle overhale på baggrund af resultaterne for de danske klubber.
Men med de tre sejre torsdag aften rykker Danmark igen på tabellen og har nu skudt sig helt op i nakken af Grækenland, der i øjeblikket holder 15. pladsen.
Danmark er nummer 18 men er så tæt på at kunne overhale både Cypern, Tyrkiet og Grækenland, at et uafgjort resultat til Brøndby torsdag hjemme mod Brøndby faktisk havde sendt Danmark op på den eftertragtede plads som nummer 15.
I forhold til de nærmeste konkurrenter har Danmark fordel af at have hele fire hold med i gruppespillene – altså fire hold til at samle point. En sejr giver 0,4 koefficientpoint, mens en uafgjort kaster 0,2 point af sig.
På trods af Brøndbys nederlag torsdag har både FC Midtjylland, Brøndby IF og Randers FC fortsat alt at jagte i forhold til at gå videre i Europa League (FCM og BIF) og Conference League.
FC Midtjylland har dog fortsat chancen for at gå videre i Europa League, hvilket bliver sikret med en sejr ude over gruppens bundhold, Ludogorets, i sidste spillerunde i december. Skulle det kikse, er FCM allerede sikret en tredjeplads i gruppen, hvilket sender klubben videre i Conference League.
Og netop muligheden for at blive tre’er i gruppen har Brøndby også på trods af blot to point hentet i de fem første kampe. Men en sejr ude over Sparta Prag i sidste runde sender Brøndby op som nummer tre og dermed videre en tur over Conference League-knockout-runden.
Mens FC København allerede er videre i Conference League, vandt Randers FC en vigtig sejr torsdag hjemme over Cluj, hvilket skyder Randers op som nummer to inden sidste runde, hvor Randers møder topholdet Alkmaar på udebane.
Det korte af det lange er, at Danmark allerede nu som minimum er sikret to hold videre i Conference League (FCK og FCM), men at det ultimative og realistiske resultat kan ende med at sende FC Midtjylland videre i Europa League og både FCK, BIF og Randers FC videre i Conference League.
Lykkes den mission, vil Danmark være uhørt tæt på at sikre sig den uhyre vigtige 15. plads, der for få måneder siden virkede så langt væk.
Få overblikket her
Dansk sejr giver 0,4 ranglistepoint, uafgjort giver 0,2.
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
