Celtic-legende: Et mirakel hvis de kan slå FCM ud

Celtic kommer ikke til at få den bedste optakt til returkampen mod FC Midtjylland, da de tabte 2-6 til West Ham.



Den tidligere engelske angriber Chris Sutton spillede i sin tid næsten 200 kampe for Celtic, og han har svært ved at se, hvordan hans tidligere klub skal klare sig videre mod FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen.

Det skulle ifølge ham kræve et mirakel, hvis skotterne skulle kunne slå FCM. Det handler dog ikke så meget om danskernes styrke. I stedet kommer det efter Celtics 2-6-nederlag til West Ham.

Her var det tydeligt for Sutton, at Celtic slet ikke har været hurtige nok til at få hentet forstærkninger ind til sæsonen. Det fortæller han i et interview med Premier Sports.

– Jeg sagde det før den første kamp i tirsdags mod FC Midtjylland, og det kommer til at blive en hård kvalifkation, og han (manager Postecoglou red.) har ikke fået værktøjerne at arbejde med, lyder det fra Chris Sutton.

Dermed kommer det til at overraske ham meget, hvis de kan få en sejr med fra Herning. Den første kamp endte 1-1.

– Hullet er så stort, og der er så lidt at arbejde med, og hvis Celtic kan gå videre på onsdag – og jeg har sagt det før – så vil det være et kæmpe mirakel. lyder det fra Chris Sutton.

Selv nåede han som spiller at være med til at få Celtic i UEFA Cup-finalen i 2003, som dog blev tabt med 2-3 til Porto.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

USA – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Brasiliansk boost før Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK tjener millioner på ung stopper

‘Det er et angreb på FCK’