Celtic-legende: Et mirakel hvis de kan slå FCM ud

Celtic kommer ikke til at få den bedste optakt til returkampen mod FC Midtjylland, da de tabte 2-6 til West Ham.



Den tidligere engelske angriber Chris Sutton spillede i sin tid næsten 200 kampe for Celtic, og han har svært ved at se, hvordan hans tidligere klub skal klare sig videre mod FC Midtjylland i Champions League-kvalifikationen.

Det skulle ifølge ham kræve et mirakel, hvis skotterne skulle kunne slå FCM. Det handler dog ikke så meget om danskernes styrke. I stedet kommer det efter Celtics 2-6-nederlag til West Ham.

Her var det tydeligt for Sutton, at Celtic slet ikke har været hurtige nok til at få hentet forstærkninger ind til sæsonen. Det fortæller han i et interview med Premier Sports.

– Jeg sagde det før den første kamp i tirsdags mod FC Midtjylland, og det kommer til at blive en hård kvalifkation, og han (manager Postecoglou red.) har ikke fået værktøjerne at arbejde med, lyder det fra Chris Sutton.

Dermed kommer det til at overraske ham meget, hvis de kan få en sejr med fra Herning. Den første kamp endte 1-1.

– Hullet er så stort, og der er så lidt at arbejde med, og hvis Celtic kan gå videre på onsdag – og jeg har sagt det før – så vil det være et kæmpe mirakel. lyder det fra Chris Sutton.

Selv nåede han som spiller at være med til at få Celtic i UEFA Cup-finalen i 2003, som dog blev tabt med 2-3 til Porto.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC København i forhandlinger med svensk klub

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Australien – Egypten

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig