FC Midtjylland indleder tirsdag aften sit europæiske eventyr, når klubben møder Celtic på udebane i anden runde af Champions League-kvalifikationen.
En på papiret svær opgave mod et hold som også vurderes til at være små favoritter inden kampen.
Men spørger man Celtic-legenden Charlie Nicholas, så er det alt andet end rigtigt. I sin klumme på mediet The Daily Express raser han over Celtic-holdets forstand og kalder det hold, som FC Midtjylland står over for i aften, for et reservehold.
– Postecoglou (Ange Postecoglou, Celtic-manager, red.) skal få Celtic igennem Champions League-kvalifikationen med et halvt hold. Han skal bifaldes, hvis han kan få et positivt resultat. Jeg kan godt lide det, han siger, men har han værktøjerne til at spille på den måde, han ønsker? Ikke som det ser ud lige nu, tror jeg.
– Optimistisk set har han maksimalt et halvt hold at gøre godt med. Sammenlignet med sidste sæson er det som et reservehold, hvor der er smidt to-tre spillere ind, vurderer Charlie Nicholas som er bekymret for truppens forstand.
– Min største bekymring er, at Postecoglou ikke har mange muligheder. Det er en kombination af skader, spillere som vil forlade klubben og mangel på kvalitet på visse områder, skriver Nicholas, som selv tilbragte ni år i den skotske storklub tilbage i firserne og halvfemserne.
Celtic har tidligere af britiske medier fået kritik for ikke at have rykket hurtigt nok på spillere, som klubben var interesserede i. Det har også fået Charlie Nicholas til at kalde Postecoglous start på trænerjobbet for en “katastrofe”.
Celtic har indtil videre købt Kyogo Furuhashi, Liel Abada, Liam Shaw og Ozare Urhoghide, mens de også har fået nogle lejede spillere retur, heriblandt Olivier Ntcham. Derudover rygtes stjernerne Odsonne Edouard og Kristoffer Ajer at forlade klubben i dette transfervindue.
Kampen mod FC Midtjylland fløjtes i gang i aften klokken 20.45.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
