Celtic-legende før FCM-brag: Det er et reservehold

Celtic-legenden Charlie Nicholas mener, at Celtic-holdet er i forfald, og at FC Midtjylland i aften møder noget, der minder om et reservehold.



FC Midtjylland indleder tirsdag aften sit europæiske eventyr, når klubben møder Celtic på udebane i anden runde af Champions League-kvalifikationen. 

En på papiret svær opgave mod et hold som også vurderes til at være små favoritter inden kampen. 

Men spørger man Celtic-legenden Charlie Nicholas, så er det alt andet end rigtigt. I sin klumme på mediet The Daily Express raser han over Celtic-holdets forstand og kalder det hold, som FC Midtjylland står over for i aften, for et reservehold. 

– Postecoglou (Ange Postecoglou, Celtic-manager, red.) skal få Celtic igennem Champions League-kvalifikationen med et halvt hold. Han skal bifaldes, hvis han kan få et positivt resultat. Jeg kan godt lide det, han siger, men har han værktøjerne til at spille på den måde, han ønsker? Ikke som det ser ud lige nu, tror jeg. 

– Optimistisk set har han maksimalt et halvt hold at gøre godt med. Sammenlignet med sidste sæson er det som et reservehold, hvor der er smidt to-tre spillere ind, vurderer Charlie Nicholas som er bekymret for truppens forstand. 

– Min største bekymring er, at Postecoglou ikke har mange muligheder. Det er en kombination af skader, spillere som vil forlade klubben og mangel på kvalitet på visse områder, skriver Nicholas, som selv tilbragte ni år i den skotske storklub tilbage i firserne og halvfemserne.

Celtic har tidligere af britiske medier fået kritik for ikke at have rykket hurtigt nok på spillere, som klubben var interesserede i. Det har også fået Charlie Nicholas til at kalde Postecoglous start på trænerjobbet for en “katastrofe”. 

Celtic har indtil videre købt Kyogo Furuhashi, Liel Abada, Liam Shaw og Ozare Urhoghide, mens de også har fået nogle lejede spillere retur, heriblandt Olivier Ntcham. Derudover rygtes stjernerne Odsonne Edouard og Kristoffer Ajer at forlade klubben i dette transfervindue. 

Kampen mod FC Midtjylland fløjtes i gang i aften klokken 20.45. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job