Champions League: Fortsætter Juventus stærk stime mod Barcelona?

Få ti stats til onsdagens brag mellem Juventus og FC Barcelona.



Der venter et brag af en kamp, når Juventus tager imod FC Barcelona onsdag aften, men desværre kommer de italienske værter ikke til kampen med en helt klar trup. Cristiano Ronaldo må sidde over som følge af en positiv coronatest, og derfor får han ikke lov til at stå over for sin gamle rival.

Det er en markant svækkelse af Juventus, der har fået en svingende start på sæsonen med cheftræner Andrea Pirlo, og de smed point i Serie A i weekenden. Heller ikke FC Barcelona er kommet flyvende fra land, og i weekenden tabte de El Clasico til Real Madrid.

Til gengæld fik de en fin start i Champions League i første spillerunde, og onsdag aften brager de sammen i Torino – hvor spanierne tidligere har haft det svært.

Få ti optakt-statistikker til den kamp nedenfor – leveret i samarbejde med spilxperten.com:

– Dette bliver den 14. kamp mellem Juventus og Barcelona i turneringer, og de italienske giganter har ikke scoret i deres seneste tre kampe mod Barcelona. De har derfor heller ikke vundet de seneste tre kampe.

– Juventus er ubesejret i deres seks hjemmekampe mod Barcelona i alle turneringer med tre sejre og tre uafgjorte. De har skiftet mellem sejr og uafgjort ved hver lejlighed, og sidste spillede de uafgjort i 2017.

– Juventus’ seks hjemmekampe uden nederlag til Barcelona er deres bedste samlede statistik mod et hold i europæisk sammenhæng. De har dog heller ikke tabt på hjemmebane til Atletico Madrid, som de også har spillet seks kampe mod i Torino.

– Barcelona er i øjeblikket ubesejret i deres seneste seks kampe mod italienske hold i Champions League, hvor de har vundet fire af de seks, siden de tabte 0-3 til Roma i april 2018. Faktisk har Barcelona kun tabt to gange i deres seneste 18 Champions League-kampe mod italienske hold. De har vundet 10 af de 18 kampe.

– Barcelona har kun lidt ét nederlag i deres seneste 17 Champions League-gruppespilskampe på udebane og er ubesejret i de seneste 10. De har vundet 10 af de seneste 17.

– Juventus skal prøve at vinde fem hjemmekampe i træk i Champions League for første gang, siden de vandt seks kampe i træk mellem december 2016 og oktober 2017.

– Juventus sejr mod Dynamo Kiev i første spillerunde var deres 99. sejr i Champions League – de prøver at blive det første italienske hold til at nå 100 sejre i turneringen. Denne kamp med Barcelona er Juventus’ 200. kamp i Champions League. De har vundet 99, spillet 52 uafgjort og tabt 48.

– Barcelonas Lionel Messi har scoret flere mål i Champions Leagues gruppespil end nogen anden spiller i konkurrencen med 69 i 73 kampe. I det nuværende format af turneringen, som har været siden 2003/04, har kun Cristiano Ronaldo leveret flere assists i gruppespillet med 24 mod Messis 22.

– Juventus’ Cristiano Ronaldo har scoret 15 mål i sine seneste 20 kampe mod Barcelona i alle turneringer, og han scorede i to af hans sidste tre kampe mod dem, da han spillede i Real Madrid.

– Lionel Messi og Cristiano Ronaldo har tidligere stået over for hinanden i fem Champions League-kampe, og her har Lionel Messi scoret tre mål, mens Ronaldo ikke er kommet på tavlen. Denne kamp ville have været deres første kamp i turneringen siden semifinalen i maj 2011 mellem Barcelona og Real Madrid og den første kamp med portugiseren i den berømte sort-hvide Juventus-trøje.





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Voldsom straf til Clement Bischoff

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Stjerne peger på Højlund



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Storroser dansk super-talent

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Blæst fuldstændig omkuld

Bayern slår rekord i ny storsejr

Afviser mesterskabssnak

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

– Han ender i Premier League

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation