Der venter et brag af en kamp, når Juventus tager imod FC Barcelona onsdag aften, men desværre kommer de italienske værter ikke til kampen med en helt klar trup. Cristiano Ronaldo må sidde over som følge af en positiv coronatest, og derfor får han ikke lov til at stå over for sin gamle rival.
Det er en markant svækkelse af Juventus, der har fået en svingende start på sæsonen med cheftræner Andrea Pirlo, og de smed point i Serie A i weekenden. Heller ikke FC Barcelona er kommet flyvende fra land, og i weekenden tabte de El Clasico til Real Madrid.
Til gengæld fik de en fin start i Champions League i første spillerunde, og onsdag aften brager de sammen i Torino – hvor spanierne tidligere har haft det svært.
Få ti optakt-statistikker til den kamp nedenfor – leveret i samarbejde med spilxperten.com:
– Dette bliver den 14. kamp mellem Juventus og Barcelona i turneringer, og de italienske giganter har ikke scoret i deres seneste tre kampe mod Barcelona. De har derfor heller ikke vundet de seneste tre kampe.
– Juventus er ubesejret i deres seks hjemmekampe mod Barcelona i alle turneringer med tre sejre og tre uafgjorte. De har skiftet mellem sejr og uafgjort ved hver lejlighed, og sidste spillede de uafgjort i 2017.
– Juventus’ seks hjemmekampe uden nederlag til Barcelona er deres bedste samlede statistik mod et hold i europæisk sammenhæng. De har dog heller ikke tabt på hjemmebane til Atletico Madrid, som de også har spillet seks kampe mod i Torino.
– Barcelona er i øjeblikket ubesejret i deres seneste seks kampe mod italienske hold i Champions League, hvor de har vundet fire af de seks, siden de tabte 0-3 til Roma i april 2018. Faktisk har Barcelona kun tabt to gange i deres seneste 18 Champions League-kampe mod italienske hold. De har vundet 10 af de 18 kampe.
– Barcelona har kun lidt ét nederlag i deres seneste 17 Champions League-gruppespilskampe på udebane og er ubesejret i de seneste 10. De har vundet 10 af de seneste 17.
– Juventus skal prøve at vinde fem hjemmekampe i træk i Champions League for første gang, siden de vandt seks kampe i træk mellem december 2016 og oktober 2017.
– Juventus sejr mod Dynamo Kiev i første spillerunde var deres 99. sejr i Champions League – de prøver at blive det første italienske hold til at nå 100 sejre i turneringen. Denne kamp med Barcelona er Juventus’ 200. kamp i Champions League. De har vundet 99, spillet 52 uafgjort og tabt 48.
– Barcelonas Lionel Messi har scoret flere mål i Champions Leagues gruppespil end nogen anden spiller i konkurrencen med 69 i 73 kampe. I det nuværende format af turneringen, som har været siden 2003/04, har kun Cristiano Ronaldo leveret flere assists i gruppespillet med 24 mod Messis 22.
– Juventus’ Cristiano Ronaldo har scoret 15 mål i sine seneste 20 kampe mod Barcelona i alle turneringer, og han scorede i to af hans sidste tre kampe mod dem, da han spillede i Real Madrid.
– Lionel Messi og Cristiano Ronaldo har tidligere stået over for hinanden i fem Champions League-kampe, og her har Lionel Messi scoret tre mål, mens Ronaldo ikke er kommet på tavlen. Denne kamp ville have været deres første kamp i turneringen siden semifinalen i maj 2011 mellem Barcelona og Real Madrid og den første kamp med portugiseren i den berømte sort-hvide Juventus-trøje.
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
