Der venter et brag af en kamp, når Juventus tager imod FC Barcelona onsdag aften, men desværre kommer de italienske værter ikke til kampen med en helt klar trup. Cristiano Ronaldo må sidde over som følge af en positiv coronatest, og derfor får han ikke lov til at stå over for sin gamle rival.
Det er en markant svækkelse af Juventus, der har fået en svingende start på sæsonen med cheftræner Andrea Pirlo, og de smed point i Serie A i weekenden. Heller ikke FC Barcelona er kommet flyvende fra land, og i weekenden tabte de El Clasico til Real Madrid.
Til gengæld fik de en fin start i Champions League i første spillerunde, og onsdag aften brager de sammen i Torino – hvor spanierne tidligere har haft det svært.
Få ti optakt-statistikker til den kamp nedenfor – leveret i samarbejde med spilxperten.com:
– Dette bliver den 14. kamp mellem Juventus og Barcelona i turneringer, og de italienske giganter har ikke scoret i deres seneste tre kampe mod Barcelona. De har derfor heller ikke vundet de seneste tre kampe.
– Juventus er ubesejret i deres seks hjemmekampe mod Barcelona i alle turneringer med tre sejre og tre uafgjorte. De har skiftet mellem sejr og uafgjort ved hver lejlighed, og sidste spillede de uafgjort i 2017.
– Juventus’ seks hjemmekampe uden nederlag til Barcelona er deres bedste samlede statistik mod et hold i europæisk sammenhæng. De har dog heller ikke tabt på hjemmebane til Atletico Madrid, som de også har spillet seks kampe mod i Torino.
– Barcelona er i øjeblikket ubesejret i deres seneste seks kampe mod italienske hold i Champions League, hvor de har vundet fire af de seks, siden de tabte 0-3 til Roma i april 2018. Faktisk har Barcelona kun tabt to gange i deres seneste 18 Champions League-kampe mod italienske hold. De har vundet 10 af de 18 kampe.
– Barcelona har kun lidt ét nederlag i deres seneste 17 Champions League-gruppespilskampe på udebane og er ubesejret i de seneste 10. De har vundet 10 af de seneste 17.
– Juventus skal prøve at vinde fem hjemmekampe i træk i Champions League for første gang, siden de vandt seks kampe i træk mellem december 2016 og oktober 2017.
– Juventus sejr mod Dynamo Kiev i første spillerunde var deres 99. sejr i Champions League – de prøver at blive det første italienske hold til at nå 100 sejre i turneringen. Denne kamp med Barcelona er Juventus’ 200. kamp i Champions League. De har vundet 99, spillet 52 uafgjort og tabt 48.
– Barcelonas Lionel Messi har scoret flere mål i Champions Leagues gruppespil end nogen anden spiller i konkurrencen med 69 i 73 kampe. I det nuværende format af turneringen, som har været siden 2003/04, har kun Cristiano Ronaldo leveret flere assists i gruppespillet med 24 mod Messis 22.
– Juventus’ Cristiano Ronaldo har scoret 15 mål i sine seneste 20 kampe mod Barcelona i alle turneringer, og han scorede i to af hans sidste tre kampe mod dem, da han spillede i Real Madrid.
– Lionel Messi og Cristiano Ronaldo har tidligere stået over for hinanden i fem Champions League-kampe, og her har Lionel Messi scoret tre mål, mens Ronaldo ikke er kommet på tavlen. Denne kamp ville have været deres første kamp i turneringen siden semifinalen i maj 2011 mellem Barcelona og Real Madrid og den første kamp med portugiseren i den berømte sort-hvide Juventus-trøje.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘De har grinet deres røv i laser’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
