Chelsea-manager fyrer sin straffesparksskytte

I den kommende tid bliver det ikke Jorginho, der skal tage sig af sagerne, når Chelsea får straffespark. Det er i stedet Timo Werner, bekræfter Chelsea-manager Frank Lampard.



Chelsea FC havde en god aften, da holdet onsdag slog Rennes overbevisende med 3-0 i Champions League. To af scoringerne blev sat ind på straffespark, og her plejer det at være en selvfølge, at Jorginho går til bolden og forsøger sig fra de 11 meter.

Sådan var det dog ikke onsdag. Her stod der nemlig Timo Werner på begge straffespark, og han udnyttede dem begge.

På pressemødet efter kampen blev Chelsea-manager Frank Lampard så spurgt ind til, om han havde fyret sin skytte, og svaret var et ja:

– Jeg valgte at tage en snak med Jorginho først, fordi jeg ved, at han er fremragende til at tage straffespark. Men efter at have brændt et par stykker på det seneste følte jeg, at det var tid til at skifte. Hans svar på det var professionel præcis, som jeg havde regnet med. Alt han vil er at score på dem, men han har det helt fint med det, siger Frank Lampard på pressemødet.

Manageren glæder sig samtidig over, at den nye mand i straffesparks-jobbet fik en god start onsdag aften.

– Hvis Timo Werner fortsætter med at tage dem så godt, som han gjorde mod Rennes, så bliver han rigtig glad. Jeg er glad for, at han scorede på dem. Det er ham, der har tjansen for nu, men selvfølgelig kræver det, at han fortsætter med at score på dem, understreger Lampard.

Udover Werner kom også Tammy Abraham på tavlen i onsdagens sejr.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Hjulmand og co. taber stort skridt

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’