Chelsea-manager fyrer sin straffesparksskytte

I den kommende tid bliver det ikke Jorginho, der skal tage sig af sagerne, når Chelsea får straffespark. Det er i stedet Timo Werner, bekræfter Chelsea-manager Frank Lampard.



Chelsea FC havde en god aften, da holdet onsdag slog Rennes overbevisende med 3-0 i Champions League. To af scoringerne blev sat ind på straffespark, og her plejer det at være en selvfølge, at Jorginho går til bolden og forsøger sig fra de 11 meter.

Sådan var det dog ikke onsdag. Her stod der nemlig Timo Werner på begge straffespark, og han udnyttede dem begge.

På pressemødet efter kampen blev Chelsea-manager Frank Lampard så spurgt ind til, om han havde fyret sin skytte, og svaret var et ja:

– Jeg valgte at tage en snak med Jorginho først, fordi jeg ved, at han er fremragende til at tage straffespark. Men efter at have brændt et par stykker på det seneste følte jeg, at det var tid til at skifte. Hans svar på det var professionel præcis, som jeg havde regnet med. Alt han vil er at score på dem, men han har det helt fint med det, siger Frank Lampard på pressemødet.

Manageren glæder sig samtidig over, at den nye mand i straffesparks-jobbet fik en god start onsdag aften.

– Hvis Timo Werner fortsætter med at tage dem så godt, som han gjorde mod Rennes, så bliver han rigtig glad. Jeg er glad for, at han scorede på dem. Det er ham, der har tjansen for nu, men selvfølgelig kræver det, at han fortsætter med at score på dem, understreger Lampard.

Udover Werner kom også Tammy Abraham på tavlen i onsdagens sejr.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Colombia – Ghana



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Argentina – Kap Verde

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Laudrup stopper på TV 2

Her er prisen på Aral Simsir

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Schwartau-handel giver ingen mening

AGF-scoop: Hijackede transfer