Et pragtmål af Olivier Giroud lyste op i ellers chancefattig kamp og gør nu Chelsea til favorit til en plads i kvartfinalen i Champions League.
Den franske veteranangriber afgjorde 20 minutter før tid en tæt duel mod Atlético Madrid med et spektakulært saksespark. Det giver Chelsea en 1-0-føring med til returmødet 17. marts.
Her må Atlético Madrid formentlig droppe noget af den forsigtighed, der prægede holdet tirsdag aften, og som gav Andreas Christensen og kollegerne i Chelseas forsvar en rolig arbejdsdag.
I vanlig europæisk stil tog hjemmeholdet nemlig ingen chancer og var hovedårsagen til, at kampen næppe vil blive husket for andet end Girouds scoring.
Luis Suárez fik lov at passe sig selv i front, mens resten af det spanske hold forsøgte at gøre det svært for Chelsea at spille sig igennem.
Det gav et temmelig ensidigt kampbillede: Chelsea angreb uden den store fantasi, Atlético forsvarede sig kløgtigt, og antallet af målchancer blev holdt på et absolut minimum.
Det kom derfor som noget af en overraskelse, da Giroud pludselig kastede sig i vandret positur og sparkede en løs bold ind bag Jan Oblak i Atlético-målet.
Franskmanden var i tydelig offsideposition, men efter et par minutters videogennemsyn blev det fastslået, at afleveringen kom fra en spansk fod, og målet blev anerkendt.
Dermed gik Atlético-træner Diego Simeones plan i vasken. Inden scoringen havde spanierne ellers kampen nogenlunde under kontrol.
Chelsea kom ikke frem til mange afslutninger, og det var faktisk Atlético, der havde været farligst.
På et af holdets sporadiske angreb fik Thomas Lemar efter et kvarters spil lige akkurat ikke nok træf på Suárez’ tværaflevering.
Meget mere havde Atléticos offensiv ikke at byde på, og nu venter der spanierne en meget svær opgave i returkampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TRANSFERPLANEN
