Chelsea slår Atletico på pragtmål

Olivier Girouds nydelige saksesparksmål gav Chelsea en 1-0-sejr og et godt udgangspunkt mod Atlético Madrid.



Et pragtmål af Olivier Giroud lyste op i ellers chancefattig kamp og gør nu Chelsea til favorit til en plads i kvartfinalen i Champions League.

Den franske veteranangriber afgjorde 20 minutter før tid en tæt duel mod Atlético Madrid med et spektakulært saksespark. Det giver Chelsea en 1-0-føring med til returmødet 17. marts.

Her må Atlético Madrid formentlig droppe noget af den forsigtighed, der prægede holdet tirsdag aften, og som gav Andreas Christensen og kollegerne i Chelseas forsvar en rolig arbejdsdag.

I vanlig europæisk stil tog hjemmeholdet nemlig ingen chancer og var hovedårsagen til, at kampen næppe vil blive husket for andet end Girouds scoring.

Luis Suárez fik lov at passe sig selv i front, mens resten af det spanske hold forsøgte at gøre det svært for Chelsea at spille sig igennem.

Det gav et temmelig ensidigt kampbillede: Chelsea angreb uden den store fantasi, Atlético forsvarede sig kløgtigt, og antallet af målchancer blev holdt på et absolut minimum.

Det kom derfor som noget af en overraskelse, da Giroud pludselig kastede sig i vandret positur og sparkede en løs bold ind bag Jan Oblak i Atlético-målet.

Franskmanden var i tydelig offsideposition, men efter et par minutters videogennemsyn blev det fastslået, at afleveringen kom fra en spansk fod, og målet blev anerkendt.

Dermed gik Atlético-træner Diego Simeones plan i vasken. Inden scoringen havde spanierne ellers kampen nogenlunde under kontrol.

Chelsea kom ikke frem til mange afslutninger, og det var faktisk Atlético, der havde været farligst.

På et af holdets sporadiske angreb fik Thomas Lemar efter et kvarters spil lige akkurat ikke nok træf på Suárez’ tværaflevering.

Meget mere havde Atléticos offensiv ikke at byde på, og nu venter der spanierne en meget svær opgave i returkampen.

/ritzau/





Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

– Han er fuldstændig vanvittig

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

– Lidt af en bombe

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Kæmpe brag venter fredag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er IKKE i spil

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Stort Yussuf Poulsen-chok

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Her er Danmarks EM-trup