Chelsea slår Atletico på pragtmål

Olivier Girouds nydelige saksesparksmål gav Chelsea en 1-0-sejr og et godt udgangspunkt mod Atlético Madrid.



Et pragtmål af Olivier Giroud lyste op i ellers chancefattig kamp og gør nu Chelsea til favorit til en plads i kvartfinalen i Champions League.

Den franske veteranangriber afgjorde 20 minutter før tid en tæt duel mod Atlético Madrid med et spektakulært saksespark. Det giver Chelsea en 1-0-føring med til returmødet 17. marts.

Her må Atlético Madrid formentlig droppe noget af den forsigtighed, der prægede holdet tirsdag aften, og som gav Andreas Christensen og kollegerne i Chelseas forsvar en rolig arbejdsdag.

I vanlig europæisk stil tog hjemmeholdet nemlig ingen chancer og var hovedårsagen til, at kampen næppe vil blive husket for andet end Girouds scoring.

Luis Suárez fik lov at passe sig selv i front, mens resten af det spanske hold forsøgte at gøre det svært for Chelsea at spille sig igennem.

Det gav et temmelig ensidigt kampbillede: Chelsea angreb uden den store fantasi, Atlético forsvarede sig kløgtigt, og antallet af målchancer blev holdt på et absolut minimum.

Det kom derfor som noget af en overraskelse, da Giroud pludselig kastede sig i vandret positur og sparkede en løs bold ind bag Jan Oblak i Atlético-målet.

Franskmanden var i tydelig offsideposition, men efter et par minutters videogennemsyn blev det fastslået, at afleveringen kom fra en spansk fod, og målet blev anerkendt.

Dermed gik Atlético-træner Diego Simeones plan i vasken. Inden scoringen havde spanierne ellers kampen nogenlunde under kontrol.

Chelsea kom ikke frem til mange afslutninger, og det var faktisk Atlético, der havde været farligst.

På et af holdets sporadiske angreb fik Thomas Lemar efter et kvarters spil lige akkurat ikke nok træf på Suárez’ tværaflevering.

Meget mere havde Atléticos offensiv ikke at byde på, og nu venter der spanierne en meget svær opgave i returkampen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Argentina – Kap Verde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Her er prisen på Aral Simsir

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Australien – Egypten

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud