Chelsea slår Atletico på pragtmål

Olivier Girouds nydelige saksesparksmål gav Chelsea en 1-0-sejr og et godt udgangspunkt mod Atlético Madrid.



Et pragtmål af Olivier Giroud lyste op i ellers chancefattig kamp og gør nu Chelsea til favorit til en plads i kvartfinalen i Champions League.

Den franske veteranangriber afgjorde 20 minutter før tid en tæt duel mod Atlético Madrid med et spektakulært saksespark. Det giver Chelsea en 1-0-føring med til returmødet 17. marts.

Her må Atlético Madrid formentlig droppe noget af den forsigtighed, der prægede holdet tirsdag aften, og som gav Andreas Christensen og kollegerne i Chelseas forsvar en rolig arbejdsdag.

I vanlig europæisk stil tog hjemmeholdet nemlig ingen chancer og var hovedårsagen til, at kampen næppe vil blive husket for andet end Girouds scoring.

Luis Suárez fik lov at passe sig selv i front, mens resten af det spanske hold forsøgte at gøre det svært for Chelsea at spille sig igennem.

Det gav et temmelig ensidigt kampbillede: Chelsea angreb uden den store fantasi, Atlético forsvarede sig kløgtigt, og antallet af målchancer blev holdt på et absolut minimum.

Det kom derfor som noget af en overraskelse, da Giroud pludselig kastede sig i vandret positur og sparkede en løs bold ind bag Jan Oblak i Atlético-målet.

Franskmanden var i tydelig offsideposition, men efter et par minutters videogennemsyn blev det fastslået, at afleveringen kom fra en spansk fod, og målet blev anerkendt.

Dermed gik Atlético-træner Diego Simeones plan i vasken. Inden scoringen havde spanierne ellers kampen nogenlunde under kontrol.

Chelsea kom ikke frem til mange afslutninger, og det var faktisk Atlético, der havde været farligst.

På et af holdets sporadiske angreb fik Thomas Lemar efter et kvarters spil lige akkurat ikke nok træf på Suárez’ tværaflevering.

Meget mere havde Atléticos offensiv ikke at byde på, og nu venter der spanierne en meget svær opgave i returkampen.

/ritzau/





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: FC København afviser millionbud

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Siger op: Superliga-ekspert stopper

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Anton Gaaei-handel meldes død

Monstrøs PL-transfer tæt på

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’