City-stjerne gav Guardiola besked på at holde kæft

Pep Guardiola har nu forklaret, hvorfor han kom på kant med Kevin De Bruyne under 4-0-sejren over Real Madrid.



Manchester City spillede onsdag Real Madrid ud af banen, men undervejs i Champions League-braget var der en anspændt stemning mellem Kevin De Bruyne og Pep Guardiola. 

Efter et boldtab i anden halvleg gestikulerede belgieren ud mod bænken, og ifølge Goal råbte Kevin De Bruyne 'hold kæft, hold kæft' til Pep Guardiola, efter at spanieren havde opfordret midtbanestjernen til at aflevere bolden. 

Efter slutfløjtet kom Pep Guardiola med en forklaring på kontroversen med Kevin De Bruyne. 

– Vi forhastede os, da den stod 2-0. Gündogan mistede bolden lige efter pausen, og Kevin startede tre kontraangreb, der ikke var nødvendige. Vi forhastede os, når vi i virkeligheden skulle gøre det modsatte ved at tage tempoet ud af spillet. Men det er normalt. Man forhaster sig, når det bliver tæt, og det kostede os lidt, men generelt spillede vi en ekstraordinær kamp, lød det, ifølge Movistar, fra Pep Guardiola.

Premier League-legenden Thierry Henry, der har arbejdet med Kevin De Bruyne på det belgiske landshold, kom efterfølgende med en forklaring på Kevin De Bruynes vredesudbrud. Franskmanden indikerede her, at Kevin De Bruyne var påvirket af et privat anliggende, hvilket gjorde belgieren emotionel. 

Henry, der nu arbejder som ekspert for CBS Sports, talte efter slutfløjtet med Manchester City-stjernen og fortalte, at det var et rørende øjeblik. 

– Jeg kan ikke sige, hvad det var, for jeg er nødt til at holde det privat. Men ud fra det, han sagde til mig, så har jeg endnu større respekt for hans præstation her til aften, og for den måde, han kæmpede for sit hold, lød det fra Henry. 

– Jeg kan ikke afsløre, hvad han sagde, for det kan jeg ikke gøre. Sådan er det. Men jeg vil gerne understrege endnu en gang, at han i mine øjne er den vigtigste spiller. 

Manchester City ligger til at blive engelsk mester inden længe, og derudover venter der to finaler for Kevin De Bruyne og kompagni i de kommende uger. 

Først venter der en FA Cup-finale mod Manchester United den 3. juni, og ugen efter gælder det Champions League-finalen mod Inter i Istanbul. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

David Nielsen tæt på fyring

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Køber engelsk klub

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I chok over Manchester United

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

631 millioner kroner

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Nu er Dreyer historisk



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

– Det må for alt i verden ikke ske!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

‘Han tisser isterninger’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Arne Slot dybt frustreret

Kritik preller af på Arteta

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord