City-stjerne gav Guardiola besked på at holde kæft

Pep Guardiola har nu forklaret, hvorfor han kom på kant med Kevin De Bruyne under 4-0-sejren over Real Madrid.



Manchester City spillede onsdag Real Madrid ud af banen, men undervejs i Champions League-braget var der en anspændt stemning mellem Kevin De Bruyne og Pep Guardiola. 

Efter et boldtab i anden halvleg gestikulerede belgieren ud mod bænken, og ifølge Goal råbte Kevin De Bruyne 'hold kæft, hold kæft' til Pep Guardiola, efter at spanieren havde opfordret midtbanestjernen til at aflevere bolden. 

Efter slutfløjtet kom Pep Guardiola med en forklaring på kontroversen med Kevin De Bruyne. 

– Vi forhastede os, da den stod 2-0. Gündogan mistede bolden lige efter pausen, og Kevin startede tre kontraangreb, der ikke var nødvendige. Vi forhastede os, når vi i virkeligheden skulle gøre det modsatte ved at tage tempoet ud af spillet. Men det er normalt. Man forhaster sig, når det bliver tæt, og det kostede os lidt, men generelt spillede vi en ekstraordinær kamp, lød det, ifølge Movistar, fra Pep Guardiola.

Premier League-legenden Thierry Henry, der har arbejdet med Kevin De Bruyne på det belgiske landshold, kom efterfølgende med en forklaring på Kevin De Bruynes vredesudbrud. Franskmanden indikerede her, at Kevin De Bruyne var påvirket af et privat anliggende, hvilket gjorde belgieren emotionel. 

Henry, der nu arbejder som ekspert for CBS Sports, talte efter slutfløjtet med Manchester City-stjernen og fortalte, at det var et rørende øjeblik. 

– Jeg kan ikke sige, hvad det var, for jeg er nødt til at holde det privat. Men ud fra det, han sagde til mig, så har jeg endnu større respekt for hans præstation her til aften, og for den måde, han kæmpede for sit hold, lød det fra Henry. 

– Jeg kan ikke afsløre, hvad han sagde, for det kan jeg ikke gøre. Sådan er det. Men jeg vil gerne understrege endnu en gang, at han i mine øjne er den vigtigste spiller. 

Manchester City ligger til at blive engelsk mester inden længe, og derudover venter der to finaler for Kevin De Bruyne og kompagni i de kommende uger. 

Først venter der en FA Cup-finale mod Manchester United den 3. juni, og ugen efter gælder det Champions League-finalen mod Inter i Istanbul. 



Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Roony Bardghji med drømmekamp

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne