City-stjerne gav Guardiola besked på at holde kæft

Pep Guardiola har nu forklaret, hvorfor han kom på kant med Kevin De Bruyne under 4-0-sejren over Real Madrid.



Manchester City spillede onsdag Real Madrid ud af banen, men undervejs i Champions League-braget var der en anspændt stemning mellem Kevin De Bruyne og Pep Guardiola. 

Efter et boldtab i anden halvleg gestikulerede belgieren ud mod bænken, og ifølge Goal råbte Kevin De Bruyne 'hold kæft, hold kæft' til Pep Guardiola, efter at spanieren havde opfordret midtbanestjernen til at aflevere bolden. 

Efter slutfløjtet kom Pep Guardiola med en forklaring på kontroversen med Kevin De Bruyne. 

– Vi forhastede os, da den stod 2-0. Gündogan mistede bolden lige efter pausen, og Kevin startede tre kontraangreb, der ikke var nødvendige. Vi forhastede os, når vi i virkeligheden skulle gøre det modsatte ved at tage tempoet ud af spillet. Men det er normalt. Man forhaster sig, når det bliver tæt, og det kostede os lidt, men generelt spillede vi en ekstraordinær kamp, lød det, ifølge Movistar, fra Pep Guardiola.

Premier League-legenden Thierry Henry, der har arbejdet med Kevin De Bruyne på det belgiske landshold, kom efterfølgende med en forklaring på Kevin De Bruynes vredesudbrud. Franskmanden indikerede her, at Kevin De Bruyne var påvirket af et privat anliggende, hvilket gjorde belgieren emotionel. 

Henry, der nu arbejder som ekspert for CBS Sports, talte efter slutfløjtet med Manchester City-stjernen og fortalte, at det var et rørende øjeblik. 

– Jeg kan ikke sige, hvad det var, for jeg er nødt til at holde det privat. Men ud fra det, han sagde til mig, så har jeg endnu større respekt for hans præstation her til aften, og for den måde, han kæmpede for sit hold, lød det fra Henry. 

– Jeg kan ikke afsløre, hvad han sagde, for det kan jeg ikke gøre. Sådan er det. Men jeg vil gerne understrege endnu en gang, at han i mine øjne er den vigtigste spiller. 

Manchester City ligger til at blive engelsk mester inden længe, og derudover venter der to finaler for Kevin De Bruyne og kompagni i de kommende uger. 

Først venter der en FA Cup-finale mod Manchester United den 3. juni, og ugen efter gælder det Champions League-finalen mod Inter i Istanbul. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Klar melding fra Thomas Gravesen

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen