Manchester City spillede onsdag Real Madrid ud af banen, men undervejs i Champions League-braget var der en anspændt stemning mellem Kevin De Bruyne og Pep Guardiola.
Efter et boldtab i anden halvleg gestikulerede belgieren ud mod bænken, og ifølge Goal råbte Kevin De Bruyne 'hold kæft, hold kæft' til Pep Guardiola, efter at spanieren havde opfordret midtbanestjernen til at aflevere bolden.
Efter slutfløjtet kom Pep Guardiola med en forklaring på kontroversen med Kevin De Bruyne.
– Vi forhastede os, da den stod 2-0. Gündogan mistede bolden lige efter pausen, og Kevin startede tre kontraangreb, der ikke var nødvendige. Vi forhastede os, når vi i virkeligheden skulle gøre det modsatte ved at tage tempoet ud af spillet. Men det er normalt. Man forhaster sig, når det bliver tæt, og det kostede os lidt, men generelt spillede vi en ekstraordinær kamp, lød det, ifølge Movistar, fra Pep Guardiola.
Premier League-legenden Thierry Henry, der har arbejdet med Kevin De Bruyne på det belgiske landshold, kom efterfølgende med en forklaring på Kevin De Bruynes vredesudbrud. Franskmanden indikerede her, at Kevin De Bruyne var påvirket af et privat anliggende, hvilket gjorde belgieren emotionel.
Henry, der nu arbejder som ekspert for CBS Sports, talte efter slutfløjtet med Manchester City-stjernen og fortalte, at det var et rørende øjeblik.
– Jeg kan ikke sige, hvad det var, for jeg er nødt til at holde det privat. Men ud fra det, han sagde til mig, så har jeg endnu større respekt for hans præstation her til aften, og for den måde, han kæmpede for sit hold, lød det fra Henry.
– Jeg kan ikke afsløre, hvad han sagde, for det kan jeg ikke gøre. Sådan er det. Men jeg vil gerne understrege endnu en gang, at han i mine øjne er den vigtigste spiller.
Manchester City ligger til at blive engelsk mester inden længe, og derudover venter der to finaler for Kevin De Bruyne og kompagni i de kommende uger.
Først venter der en FA Cup-finale mod Manchester United den 3. juni, og ugen efter gælder det Champions League-finalen mod Inter i Istanbul.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
INTERVIEW