PARKEN (Tipsbladet): FC Københavns hjemmebane i europæisk sammenhæng har sendt en del store mandskaber hjem uden en sejr – og her kan Manchester City se sig selv på listen med deres 0-0-kamp i sidste sæson i Champions League.
Nu venter et nyt opgør mellem de to hold i Parken, og der er ingen tvivl hos City-forsvareren Nathan Ake, at det danske hold har vist sig godt frem i denne sæson. Det fortæller han ved pressemødet forud for kampen.
– Vi ved, at det bliver svært. Deres gruppe var helt klart en af de hårdeste, og det viser hvilken udfordrende opgave, vi får i morgen, at de kommer videre fra den, siger han og fortsætter:
– Det skal vi forberede os på, og i sidste sæson var det også svært for os her, da vi spillede uafgjort. Vi skal analysere det i dag og i morgen, og så skal vi vise, at vi er klar til at møde et svært hold, lyder det fra Ake.
Det var også en gruppe med modstand fra Bayern München, Galatasaray og Manchester United, som FCK'erne klarede sig videre fra, inden lodtrækningen til ottendedelsfinalen hev Manchester City op ad bowlen.
Her mener Aké, at det vil blive en stor stor begivenhed, hvor begge hold vil være klar, og i forbindelse med mødet med FCK i sidste sæson, så husker han godt den atmosfære, der var i Parken.
– Nogle gange kan det være en bonus for hjemmeholdet. De elsker selvfølgelig at spille her, og de har en masse fans bag dem. Men det eneste, vi kan gøre, det er at fokusere på os selv og nyde det.
– I morgen vil der være en del fans igen, så det bliver hårdt, men det ændrer ikke kampen, fastslår den hollandske forsvarsspiller.
Opgøret mellem FCK og City spilles tirsdag klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
STORT INTERVIEW