PARKEN (Tipsbladet): FC Københavns hjemmebane i europæisk sammenhæng har sendt en del store mandskaber hjem uden en sejr – og her kan Manchester City se sig selv på listen med deres 0-0-kamp i sidste sæson i Champions League.
Nu venter et nyt opgør mellem de to hold i Parken, og der er ingen tvivl hos City-forsvareren Nathan Ake, at det danske hold har vist sig godt frem i denne sæson. Det fortæller han ved pressemødet forud for kampen.
– Vi ved, at det bliver svært. Deres gruppe var helt klart en af de hårdeste, og det viser hvilken udfordrende opgave, vi får i morgen, at de kommer videre fra den, siger han og fortsætter:
– Det skal vi forberede os på, og i sidste sæson var det også svært for os her, da vi spillede uafgjort. Vi skal analysere det i dag og i morgen, og så skal vi vise, at vi er klar til at møde et svært hold, lyder det fra Ake.
Det var også en gruppe med modstand fra Bayern München, Galatasaray og Manchester United, som FCK'erne klarede sig videre fra, inden lodtrækningen til ottendedelsfinalen hev Manchester City op ad bowlen.
Her mener Aké, at det vil blive en stor stor begivenhed, hvor begge hold vil være klar, og i forbindelse med mødet med FCK i sidste sæson, så husker han godt den atmosfære, der var i Parken.
– Nogle gange kan det være en bonus for hjemmeholdet. De elsker selvfølgelig at spille her, og de har en masse fans bag dem. Men det eneste, vi kan gøre, det er at fokusere på os selv og nyde det.
– I morgen vil der være en del fans igen, så det bliver hårdt, men det ændrer ikke kampen, fastslår den hollandske forsvarsspiller.
Opgøret mellem FCK og City spilles tirsdag klokken 21.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!