PARKEN (Tipsbladet): FC Københavns hjemmebane i europæisk sammenhæng har sendt en del store mandskaber hjem uden en sejr – og her kan Manchester City se sig selv på listen med deres 0-0-kamp i sidste sæson i Champions League.
Nu venter et nyt opgør mellem de to hold i Parken, og der er ingen tvivl hos City-forsvareren Nathan Ake, at det danske hold har vist sig godt frem i denne sæson. Det fortæller han ved pressemødet forud for kampen.
– Vi ved, at det bliver svært. Deres gruppe var helt klart en af de hårdeste, og det viser hvilken udfordrende opgave, vi får i morgen, at de kommer videre fra den, siger han og fortsætter:
– Det skal vi forberede os på, og i sidste sæson var det også svært for os her, da vi spillede uafgjort. Vi skal analysere det i dag og i morgen, og så skal vi vise, at vi er klar til at møde et svært hold, lyder det fra Ake.
Det var også en gruppe med modstand fra Bayern München, Galatasaray og Manchester United, som FCK'erne klarede sig videre fra, inden lodtrækningen til ottendedelsfinalen hev Manchester City op ad bowlen.
Her mener Aké, at det vil blive en stor stor begivenhed, hvor begge hold vil være klar, og i forbindelse med mødet med FCK i sidste sæson, så husker han godt den atmosfære, der var i Parken.
– Nogle gange kan det være en bonus for hjemmeholdet. De elsker selvfølgelig at spille her, og de har en masse fans bag dem. Men det eneste, vi kan gøre, det er at fokusere på os selv og nyde det.
– I morgen vil der være en del fans igen, så det bliver hårdt, men det ændrer ikke kampen, fastslår den hollandske forsvarsspiller.
Opgøret mellem FCK og City spilles tirsdag klokken 21.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
FANKLUBBEN
Langt hen ad vejen har det været forrygende
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
HELT VILDT