CL-klub bekræfter gigantisk brøler

Det bliver ikke i denne sæson, at den amerikanske forsvarsspiller Sam Vines får sin længe ventede debut i Champions League. Ved en fejl har Antwerpen nemlig glemt at registrere venstrebacken i truppen.



For første gang i mange årtier er Antwerpen i denne sæson med i Champions League, hvor der venter de belgiske mestre nogle spændende kampe mod Barcelona, FC Porto og Shakhtar Donetsk.

Der er dog én Antwerpen-spiller, der ikke ser frem til de spændende gruppespilskampe, og det er venstrebacken Sam Vines. Han skal nemlig ikke være med. 

Antwerpen har begået en enorm administrativ brøler, idet den belgiske klub ved en fejl ikke har registreret Sam Vines i truppen til Champions League. Med i truppen er til gengæld spillere som Björn Engels og Dorian Dessoleil, der stort set ikke har spillet under Mark van Bommel, der blev ansat som Antwerpen-cheftræner sidste år. 

Ved et pressemøde torsdag blev Mark van Bommel spurgt, om der lå en særlig taktisk plan bag disse beslutninger. Her måtte den hollandske legende svare, at der i stedet er tale om en administrativ fejl. 

– Og hvad mener jeg så med det? At vi ikke gjorde det rigtigt. Vines skulle have været på listen. Vi har begået en fejl, og den kan ikke rettes, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Mark van Bommel, der tilføjer, at Sam Vines 'selvfølgelig er skuffet'. 

Den 24-årige Sam Vines har spillet 56 kampe for Antwerpen, men amerikaneren har aldrig optrådt i Champions League. 







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Scorer heftig lønstigning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Sønderjyske sælger profil

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Frankrig – Marokko

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion