CL-klub bekræfter gigantisk brøler

Det bliver ikke i denne sæson, at den amerikanske forsvarsspiller Sam Vines får sin længe ventede debut i Champions League. Ved en fejl har Antwerpen nemlig glemt at registrere venstrebacken i truppen.



For første gang i mange årtier er Antwerpen i denne sæson med i Champions League, hvor der venter de belgiske mestre nogle spændende kampe mod Barcelona, FC Porto og Shakhtar Donetsk.

Der er dog én Antwerpen-spiller, der ikke ser frem til de spændende gruppespilskampe, og det er venstrebacken Sam Vines. Han skal nemlig ikke være med. 

Antwerpen har begået en enorm administrativ brøler, idet den belgiske klub ved en fejl ikke har registreret Sam Vines i truppen til Champions League. Med i truppen er til gengæld spillere som Björn Engels og Dorian Dessoleil, der stort set ikke har spillet under Mark van Bommel, der blev ansat som Antwerpen-cheftræner sidste år. 

Ved et pressemøde torsdag blev Mark van Bommel spurgt, om der lå en særlig taktisk plan bag disse beslutninger. Her måtte den hollandske legende svare, at der i stedet er tale om en administrativ fejl. 

– Og hvad mener jeg så med det? At vi ikke gjorde det rigtigt. Vines skulle have været på listen. Vi har begået en fejl, og den kan ikke rettes, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Mark van Bommel, der tilføjer, at Sam Vines 'selvfølgelig er skuffet'. 

Den 24-årige Sam Vines har spillet 56 kampe for Antwerpen, men amerikaneren har aldrig optrådt i Champions League. 







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Storklub jagter to danskere

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Klar til at gå shopamok

Dansk profil overrasker: Han er så god

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’