CL-klub bekræfter gigantisk brøler

Det bliver ikke i denne sæson, at den amerikanske forsvarsspiller Sam Vines får sin længe ventede debut i Champions League. Ved en fejl har Antwerpen nemlig glemt at registrere venstrebacken i truppen.



For første gang i mange årtier er Antwerpen i denne sæson med i Champions League, hvor der venter de belgiske mestre nogle spændende kampe mod Barcelona, FC Porto og Shakhtar Donetsk.

Der er dog én Antwerpen-spiller, der ikke ser frem til de spændende gruppespilskampe, og det er venstrebacken Sam Vines. Han skal nemlig ikke være med. 

Antwerpen har begået en enorm administrativ brøler, idet den belgiske klub ved en fejl ikke har registreret Sam Vines i truppen til Champions League. Med i truppen er til gengæld spillere som Björn Engels og Dorian Dessoleil, der stort set ikke har spillet under Mark van Bommel, der blev ansat som Antwerpen-cheftræner sidste år. 

Ved et pressemøde torsdag blev Mark van Bommel spurgt, om der lå en særlig taktisk plan bag disse beslutninger. Her måtte den hollandske legende svare, at der i stedet er tale om en administrativ fejl. 

– Og hvad mener jeg så med det? At vi ikke gjorde det rigtigt. Vines skulle have været på listen. Vi har begået en fejl, og den kan ikke rettes, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Mark van Bommel, der tilføjer, at Sam Vines 'selvfølgelig er skuffet'. 

Den 24-årige Sam Vines har spillet 56 kampe for Antwerpen, men amerikaneren har aldrig optrådt i Champions League. 







LIVE

TransferLIVE: Tæt på Barcelona – her er hans løn

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk