CL-klub bekræfter gigantisk brøler

Det bliver ikke i denne sæson, at den amerikanske forsvarsspiller Sam Vines får sin længe ventede debut i Champions League. Ved en fejl har Antwerpen nemlig glemt at registrere venstrebacken i truppen.



For første gang i mange årtier er Antwerpen i denne sæson med i Champions League, hvor der venter de belgiske mestre nogle spændende kampe mod Barcelona, FC Porto og Shakhtar Donetsk.

Der er dog én Antwerpen-spiller, der ikke ser frem til de spændende gruppespilskampe, og det er venstrebacken Sam Vines. Han skal nemlig ikke være med. 

Antwerpen har begået en enorm administrativ brøler, idet den belgiske klub ved en fejl ikke har registreret Sam Vines i truppen til Champions League. Med i truppen er til gengæld spillere som Björn Engels og Dorian Dessoleil, der stort set ikke har spillet under Mark van Bommel, der blev ansat som Antwerpen-cheftræner sidste år. 

Ved et pressemøde torsdag blev Mark van Bommel spurgt, om der lå en særlig taktisk plan bag disse beslutninger. Her måtte den hollandske legende svare, at der i stedet er tale om en administrativ fejl. 

– Og hvad mener jeg så med det? At vi ikke gjorde det rigtigt. Vines skulle have været på listen. Vi har begået en fejl, og den kan ikke rettes, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Mark van Bommel, der tilføjer, at Sam Vines 'selvfølgelig er skuffet'. 

Den 24-årige Sam Vines har spillet 56 kampe for Antwerpen, men amerikaneren har aldrig optrådt i Champions League. 







Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Hårdt angreb på DBU-boss

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker