En potentiel kæmpeskandale er under opsejling i Portugal. Mandag ransagede myndighederne FC Portos hovedkvarter, en bank og en række hjem, herunder klubpræsident Jorge Nuno Pinto da Costas.
Den portugisiske storklub er under mistanke for at have svindlet med store millionbeløb i forbindelse med transfers. De pågældende transfers strækker sig ifølge myndighederne som minimum tilbage til 2017 og drejer sig om beløb for mere en 20 millioner euro. Det svarer til knap 150 millioner kroner.
Mistanken drejer sig om “skattesvig, svindel, misbrug af tillid og hvidvask relateret til fodboldspillertransfers og pengeoverførsler”, skriver Portugals centrale agentur for efterforskning af den slags kriminalitet ifølge The Guardian.
Avisen skriver også, at en af de transfers, der undersøges, er Éder Militãos skifte til Real Madrid i 2019. Han kostede 370 millioner kroner, og det er især de 67 millioner, som blev betalt til to agenter, der vækker mistanke.
FC Porto har også bekræftet ransagningen på klubbens hjemmeside. Den slår samtidig fast, at den samarbejdede fuldt ud med myndighederne.
Ransagningen var en del af den såkaldte Operation Cartão Vermelho (Rødt kort). I forbindelse med samme efterforskning blev Benfica-præsident Luis Filipe Vieira i sommer anholdt sammen med sin søn Bruno Macedo, som er fodboldagent.
Vieira har siden trukket sig fra sin post, og Macedo er ifølge The Guardian også under mistanke for at have været involveret i Militão-skiftet.
LIVE
LIVE: AGF er voldsomt utilfredse
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
HELT VILDT
Dadason og Ambæk får voldsom prissætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
TOPNYHED
Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt
MEDIE
‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’
Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt
AVIS
Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Journalist åbner for chokskifte
MEDIE
Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
INTERVIEW
Brøndby-profil kan være ude i nogle uger
Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger
INTERVIEW
Kan BIF-stjerne ryge til vinter? ‘Prisen steget’
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København
Går i rette med Viaplay-ekspert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
EKSKLUSIVT
Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
Splittet: ‘I har kun snakket landshold i 14 dage’
NYHEDER
Stikker: ‘De spiller ad helvedes til!’
HELT VILDT
