Det kan på forhånd virke som en overskuelig opgave at trække lod til otte Champions League-ottendedelsfinaler, men ikke desto mindre endte mandagens lodtrækning i lidt af et kaos-show.
For der blev begået flere fejl, som kan have haft stor indflydelse på lodtrækningen.
Fælles for fejlene er, at de begge involverer Manchester United. Først blev den engelske storklub parret med Villarreal, men dette var en fejl, da de to hold ikke kan trække hinanden, i og med de var i gruppe sammen. Manchester City blev efterfølgende trukket som Villarreals modstander.
Herefter var Manchester United igen involveret, da modstanderen til Atlético Madrid skulle findes. Her blev der nævnt, at Manchester United ikke kunne blive trukket, da de var i gruppe med hinanden. Dette var en fejl, og ud fra TV-billederne af lodtrækningen virkede det heller ikke til, at Manchester Uniteds kugle blev placeret i bowlen. Til gengæld var Liverpools kugle med i Atlético Madrids bowle, hvilket den ikke skulle være, da de to klubber var i gruppe sammen.
Atlético Madrid endte siden med at trække Bayern München, mens Manchester United i sidste ende trak Paris Saint-Germain.
Den store mængde af fejl har siden fået forskellige personer til at spekulere i, om lodtrækningen fortsat skal gælde, eller om den skal tages om.
Don’t see how UEFA can let this draw stand. Man Utd were by mistake omitted from the draw against Atletico Madrid.
— Raphael Honigstein💙 (@honigstein) December 13, 2021
Issue for UEFA is that the whole thing was played out live on camera. To allow the draw to stand when it was clearly flawed — a genuine mistake, but flawed — would impact the integrity of the competition
— Mark Ogden (@MarkOgden_) December 13, 2021
And Liverpool were wrongly included. https://t.co/tncxolc1iD
— Raphael Honigstein💙 (@honigstein) December 13, 2021
It definitely looks like #mufc’s ball – in the second pot from the right, back row – was not included in the Atletico Madrid draw. pic.twitter.com/ubxQHdjkQV
— Mark Critchley (@mjcritchley) December 13, 2021
At de glemmer at lægge en bold i bowlen, er vel nok til at lave ny lodtrækning. Den fejl har jo konsekvensen for resten af lodtrækningen. Ikke udført på det rette grundlag.
— Jonas Schwartz (@JonasSchwartz75) December 13, 2021
Journalist hos ESPN Alex Shaw melder efterfølgende på Twitter, at UEFA diskuterer, hvorvidt lodtrækningen skal tages om. Atlético Madrid har klaget til UEFA om situationen.
Atletico Madrid are talking to UEFA about the UCL draw. UEFA are currently discussing whether the draw can go ahead in its current guise. Redraw decision coming within the hour is the word.
— Alex Shaw (@AlexShawESPN) December 13, 2021
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TRANSFER
