• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Torsten Kjems Hansen

CL-special: Real Madrid har det skidt i England

Foto: Getty Images

Bliv helt klar til aftenens Champions League-semifinale mellem Chelsea og Real Madrid.

Af Torsten Kjems Hansen

Chelsea har overhånden, når klubben onsdag aften skal forsøge at nedlægge Real Madrid samlet for at nå Champions League-finalen, hvor Manchester City venter. Det første opgør i Madrid sluttede 1-1 i sidste uge, selv om det engelske hold i perioder af kampen var den spanske modstander ganske overlegen.

Dermed er der lagt op til højspænding onsdag i London, hvor begge hold kan nå nye milepæle.

Vi er i samarbejde med spilxperten.com klar med en stribe unikke info, der vil klæde selv den største Champions League-fans endnu bedre på.

Læs med her:

- Real Madrid er uden sejr i deres seneste fire udekampe mod et engelsk hold i Champions League - to uafgjorte og to tabte. I de fire kampe er det kun lykkedes at score i alt to gange for Real Madrid.

- Den seneste sejr på udebane over et engelsk hold er tilbage i 2014, hvor Liverpool blev sænket med 3-0 i gruppespillet.

- Chelsea er gået videre i fem af deres seneste syv knockout-dueller, hvor den første kamp ikke er endt med et nederlag på udebane, som det er tilfældet i match-up'et med Real Madrid. Et af de to samlede nederlag kom dog mod et spansk hold, da Atletico Madrid i 2013-14 vandt 3-1 i London efter 0-0 i det første opgør.

- Real Madrid-manager Zinedine Zidane kan blive den bare fjerde manager til at gå videre fra fire ud af fire Champions League-semifinaler - kun Alex Ferguson, Carlo Ancelotti og Marcello Lippi har præsteret det tidligere.

- Chelsea kan spille sig i klubbens tredje Champions League-finale, hvilket vil skyde dem op i hælene på både Manchester United og Liverpool, der begge har nået det fire gange.

- Real Madrid kan for 17.gang spille sig i finalen i Champions League/ Europa Cup for Mesterhold, hvilket blot vil udbygge klubbens imponerende rekord på 16.

- Chelseas manager Thomas Tuchel har kun tabt fire af 18 hjemmekampe i Champions League - vundet 12 og spillet to uafgjorte. Hans mandskaber har scoret i alt 48 mål i de 18 kampe, hvilket giver et snit på 2,7 mål pr kamp.

- Karim Benzema har nettet hele 71 gange i Champions League, hvilket har bragt ham op på siden af Real Madrid-legenden Raul, der netop nåede 71 scoringer i turneringen.

- Chelseas Mason Mount kan med sine 22 år og 115 dage blive den næst yngste engelske spiller til at score i en Champions League-finale. Rekorden indehaves af Wayne Rooney, der nettede i en alder af 21 år og 182 dage.

- Real Madrids Toni Kroos har været involveret i 59 angreb, der er er endt med en afslutning mod mål. Det er højest af alle midtbanespillere i turneringen.

Se et af spilforslagene til aftenens kampe her

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020