CL-special: Real Madrid har det skidt i England

Bliv helt klar til aftenens Champions League-semifinale mellem Chelsea og Real Madrid.



Chelsea har overhånden, når klubben onsdag aften skal forsøge at nedlægge Real Madrid samlet for at nå Champions League-finalen, hvor Manchester City venter. Det første opgør i Madrid sluttede 1-1 i sidste uge, selv om det engelske hold i perioder af kampen var den spanske modstander ganske overlegen.

Dermed er der lagt op til højspænding onsdag i London, hvor begge hold kan nå nye milepæle.

Vi er i samarbejde med spilxperten.com klar med en stribe unikke info, der vil klæde selv den største Champions League-fans endnu bedre på.

Læs med her:

– Real Madrid er uden sejr i deres seneste fire udekampe mod et engelsk hold i Champions League – to uafgjorte og to tabte. I de fire kampe er det kun lykkedes at score i alt to gange for Real Madrid.

– Den seneste sejr på udebane over et engelsk hold er tilbage i 2014, hvor Liverpool blev sænket med 3-0 i gruppespillet.

– Chelsea er gået videre i fem af deres seneste syv knockout-dueller, hvor den første kamp ikke er endt med et nederlag på udebane, som det er tilfældet i match-up’et med Real Madrid. Et af de to samlede nederlag kom dog mod et spansk hold, da Atletico Madrid i 2013-14 vandt 3-1 i London efter 0-0 i det første opgør.

– Real Madrid-manager Zinedine Zidane kan blive den bare fjerde manager til at gå videre fra fire ud af fire Champions League-semifinaler – kun Alex Ferguson, Carlo Ancelotti og Marcello Lippi har præsteret det tidligere.

– Chelsea kan spille sig i klubbens tredje Champions League-finale, hvilket vil skyde dem op i hælene på både Manchester United og Liverpool, der begge har nået det fire gange.

– Real Madrid kan for 17.gang spille sig i finalen i Champions League/ Europa Cup for Mesterhold, hvilket blot vil udbygge klubbens imponerende rekord på 16.

– Chelseas manager Thomas Tuchel har kun tabt fire af 18 hjemmekampe i Champions League – vundet 12 og spillet to uafgjorte. Hans mandskaber har scoret i alt 48 mål i de 18 kampe, hvilket giver et snit på 2,7 mål pr kamp.

– Karim Benzema har nettet hele 71 gange i Champions League, hvilket har bragt ham op på siden af Real Madrid-legenden Raul, der netop nåede 71 scoringer i turneringen.

– Chelseas Mason Mount kan med sine 22 år og 115 dage blive den næst yngste engelske spiller til at score i en Champions League-finale. Rekorden indehaves af Wayne Rooney, der nettede i en alder af 21 år og 182 dage.

– Real Madrids Toni Kroos har været involveret i 59 angreb, der er er endt med en afslutning mod mål. Det er højest af alle midtbanespillere i turneringen.

Se et af spilforslagene til aftenens kampe her





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Chido Obi var ustyrlig

Boilesen peger på FC København

FCK-bænken var rasende!

Viborg FF – Brøndby IF

FC Fredericia – AGF

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

OB – FC Midtjylland



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Sønderjyske – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Salah strålede for Liverpool

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Præsenterer Thomas Franks afløser

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stort Brøndby-boost

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

For første gang siden 1999!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland