CL-special: Real Madrid har det skidt i England

Bliv helt klar til aftenens Champions League-semifinale mellem Chelsea og Real Madrid.



Chelsea har overhånden, når klubben onsdag aften skal forsøge at nedlægge Real Madrid samlet for at nå Champions League-finalen, hvor Manchester City venter. Det første opgør i Madrid sluttede 1-1 i sidste uge, selv om det engelske hold i perioder af kampen var den spanske modstander ganske overlegen.

Dermed er der lagt op til højspænding onsdag i London, hvor begge hold kan nå nye milepæle.

Vi er i samarbejde med spilxperten.com klar med en stribe unikke info, der vil klæde selv den største Champions League-fans endnu bedre på.

Læs med her:

– Real Madrid er uden sejr i deres seneste fire udekampe mod et engelsk hold i Champions League – to uafgjorte og to tabte. I de fire kampe er det kun lykkedes at score i alt to gange for Real Madrid.

– Den seneste sejr på udebane over et engelsk hold er tilbage i 2014, hvor Liverpool blev sænket med 3-0 i gruppespillet.

– Chelsea er gået videre i fem af deres seneste syv knockout-dueller, hvor den første kamp ikke er endt med et nederlag på udebane, som det er tilfældet i match-up’et med Real Madrid. Et af de to samlede nederlag kom dog mod et spansk hold, da Atletico Madrid i 2013-14 vandt 3-1 i London efter 0-0 i det første opgør.

– Real Madrid-manager Zinedine Zidane kan blive den bare fjerde manager til at gå videre fra fire ud af fire Champions League-semifinaler – kun Alex Ferguson, Carlo Ancelotti og Marcello Lippi har præsteret det tidligere.

– Chelsea kan spille sig i klubbens tredje Champions League-finale, hvilket vil skyde dem op i hælene på både Manchester United og Liverpool, der begge har nået det fire gange.

– Real Madrid kan for 17.gang spille sig i finalen i Champions League/ Europa Cup for Mesterhold, hvilket blot vil udbygge klubbens imponerende rekord på 16.

– Chelseas manager Thomas Tuchel har kun tabt fire af 18 hjemmekampe i Champions League – vundet 12 og spillet to uafgjorte. Hans mandskaber har scoret i alt 48 mål i de 18 kampe, hvilket giver et snit på 2,7 mål pr kamp.

– Karim Benzema har nettet hele 71 gange i Champions League, hvilket har bragt ham op på siden af Real Madrid-legenden Raul, der netop nåede 71 scoringer i turneringen.

– Chelseas Mason Mount kan med sine 22 år og 115 dage blive den næst yngste engelske spiller til at score i en Champions League-finale. Rekorden indehaves af Wayne Rooney, der nettede i en alder af 21 år og 182 dage.

– Real Madrids Toni Kroos har været involveret i 59 angreb, der er er endt med en afslutning mod mål. Det er højest af alle midtbanespillere i turneringen.

Se et af spilforslagene til aftenens kampe her



Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Saver United-stjerne over

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er alle VM-grupperne

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC Fredericia – OB

Her kan du se VM-lodtrækningen

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM