Chelsea har overhånden, når klubben onsdag aften skal forsøge at nedlægge Real Madrid samlet for at nå Champions League-finalen, hvor Manchester City venter. Det første opgør i Madrid sluttede 1-1 i sidste uge, selv om det engelske hold i perioder af kampen var den spanske modstander ganske overlegen.
Dermed er der lagt op til højspænding onsdag i London, hvor begge hold kan nå nye milepæle.
Vi er i samarbejde med spilxperten.com klar med en stribe unikke info, der vil klæde selv den største Champions League-fans endnu bedre på.
Læs med her:
– Real Madrid er uden sejr i deres seneste fire udekampe mod et engelsk hold i Champions League – to uafgjorte og to tabte. I de fire kampe er det kun lykkedes at score i alt to gange for Real Madrid.
– Den seneste sejr på udebane over et engelsk hold er tilbage i 2014, hvor Liverpool blev sænket med 3-0 i gruppespillet.
– Chelsea er gået videre i fem af deres seneste syv knockout-dueller, hvor den første kamp ikke er endt med et nederlag på udebane, som det er tilfældet i match-up’et med Real Madrid. Et af de to samlede nederlag kom dog mod et spansk hold, da Atletico Madrid i 2013-14 vandt 3-1 i London efter 0-0 i det første opgør.
– Real Madrid-manager Zinedine Zidane kan blive den bare fjerde manager til at gå videre fra fire ud af fire Champions League-semifinaler – kun Alex Ferguson, Carlo Ancelotti og Marcello Lippi har præsteret det tidligere.
– Chelsea kan spille sig i klubbens tredje Champions League-finale, hvilket vil skyde dem op i hælene på både Manchester United og Liverpool, der begge har nået det fire gange.
– Real Madrid kan for 17.gang spille sig i finalen i Champions League/ Europa Cup for Mesterhold, hvilket blot vil udbygge klubbens imponerende rekord på 16.
– Chelseas manager Thomas Tuchel har kun tabt fire af 18 hjemmekampe i Champions League – vundet 12 og spillet to uafgjorte. Hans mandskaber har scoret i alt 48 mål i de 18 kampe, hvilket giver et snit på 2,7 mål pr kamp.
– Karim Benzema har nettet hele 71 gange i Champions League, hvilket har bragt ham op på siden af Real Madrid-legenden Raul, der netop nåede 71 scoringer i turneringen.
– Chelseas Mason Mount kan med sine 22 år og 115 dage blive den næst yngste engelske spiller til at score i en Champions League-finale. Rekorden indehaves af Wayne Rooney, der nettede i en alder af 21 år og 182 dage.
– Real Madrids Toni Kroos har været involveret i 59 angreb, der er er endt med en afslutning mod mål. Det er højest af alle midtbanespillere i turneringen.
Se et af spilforslagene til aftenens kampe her
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
MEDIE
Afviser kæmpebud
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
Tipsbladets transfershow: Se det her!
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
INTERVIEW
