CL-special: Real Madrid har det skidt i England

Bliv helt klar til aftenens Champions League-semifinale mellem Chelsea og Real Madrid.



Chelsea har overhånden, når klubben onsdag aften skal forsøge at nedlægge Real Madrid samlet for at nå Champions League-finalen, hvor Manchester City venter. Det første opgør i Madrid sluttede 1-1 i sidste uge, selv om det engelske hold i perioder af kampen var den spanske modstander ganske overlegen.

Dermed er der lagt op til højspænding onsdag i London, hvor begge hold kan nå nye milepæle.

Vi er i samarbejde med spilxperten.com klar med en stribe unikke info, der vil klæde selv den største Champions League-fans endnu bedre på.

Læs med her:

– Real Madrid er uden sejr i deres seneste fire udekampe mod et engelsk hold i Champions League – to uafgjorte og to tabte. I de fire kampe er det kun lykkedes at score i alt to gange for Real Madrid.

– Den seneste sejr på udebane over et engelsk hold er tilbage i 2014, hvor Liverpool blev sænket med 3-0 i gruppespillet.

– Chelsea er gået videre i fem af deres seneste syv knockout-dueller, hvor den første kamp ikke er endt med et nederlag på udebane, som det er tilfældet i match-up’et med Real Madrid. Et af de to samlede nederlag kom dog mod et spansk hold, da Atletico Madrid i 2013-14 vandt 3-1 i London efter 0-0 i det første opgør.

– Real Madrid-manager Zinedine Zidane kan blive den bare fjerde manager til at gå videre fra fire ud af fire Champions League-semifinaler – kun Alex Ferguson, Carlo Ancelotti og Marcello Lippi har præsteret det tidligere.

– Chelsea kan spille sig i klubbens tredje Champions League-finale, hvilket vil skyde dem op i hælene på både Manchester United og Liverpool, der begge har nået det fire gange.

– Real Madrid kan for 17.gang spille sig i finalen i Champions League/ Europa Cup for Mesterhold, hvilket blot vil udbygge klubbens imponerende rekord på 16.

– Chelseas manager Thomas Tuchel har kun tabt fire af 18 hjemmekampe i Champions League – vundet 12 og spillet to uafgjorte. Hans mandskaber har scoret i alt 48 mål i de 18 kampe, hvilket giver et snit på 2,7 mål pr kamp.

– Karim Benzema har nettet hele 71 gange i Champions League, hvilket har bragt ham op på siden af Real Madrid-legenden Raul, der netop nåede 71 scoringer i turneringen.

– Chelseas Mason Mount kan med sine 22 år og 115 dage blive den næst yngste engelske spiller til at score i en Champions League-finale. Rekorden indehaves af Wayne Rooney, der nettede i en alder af 21 år og 182 dage.

– Real Madrids Toni Kroos har været involveret i 59 angreb, der er er endt med en afslutning mod mål. Det er højest af alle midtbanespillere i turneringen.

Se et af spilforslagene til aftenens kampe her





Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Silkeborg IF – OB

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Brøndby-fans sender åbent brev

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Sønderjyske – Viborg FF

Barcelona klager til UEFA

Cooper gav hård og ærlig besked

Arsenal snublede i guldkampen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

AGF snubler i guldkampen

Tottenham under stregen

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk