CV: Brøndby anno 91 er stadig bedre end FCK

FC Københavns sportsdirektør er ved at tage europæisk revanche, efter han som Brøndby-mand måtte varme bænk i begge semifinaler mod Roma tilbage i 1991.



47-årige Carsten V. Jensen er en af kulturbærerne i FC København, men før FCK blev født, spillede han for nutidens ærkerival fra 1990 til 1991, og dengang var Brøndby også en magtfaktor i europæisk fodbold.

Det var i UEFA Cup’en, at Brøndby med de kommende europamestre Peter Schmeichel, Lars Olsen, Kim Vilfort og John Faxe Jensen på holdet og Morten Olsen på sidelinien tromlede henover Frankfurt, Ferencvaros og Leverkusen, før Torpedo Moskva blev besejret i kvartfinalen efter straffespark. Og Carsten V. Jensen var med hele vejen som et aktiv på kanten – lige indtil semifinalerne mod Roma.

– På den måde kan du godt sige, at jeg har revanche til gode, for der var to kampe, jeg ikke deltog i, som jeg selvfølgelig gerne ville have været med i. For jeg var med hele vejen til Rom, men sad på bænken i de to semifinaler uden at komme ind. Det var kæmpenedtur, fortæller FC Københavns nuværende sportsdirektør, der nu ikke føler, at han er gået glip af noget.

Jeg har faktisk været involveret i europæisk fodbold som spiller, træne eller sportsdirektør i 20 år på den ene eller anden led. Det er sgu’ da ikke mange forundt, så på den måde synes jeg ikke, at jeg mangler noget, slet ikke når man tænker på, at jeg som spiller aldrig var et stort talent.

– Jeg blev spået en solid serie 1-karriere, men jeg kunne ikke finde på noget bedre end at spille fodbold, og så endte det med, at jeg havde 17 sæsoner i den bedste række og nåede frem til en europæisk semifinale med et meget begrænset talent.

Nu bliver der skrevet sjove artikler om, at FC København netop nu er det bedste hold historisk i danske fodbold, men der vil jeg sige, at være fem minutter fra en europæisk finale, som vi var dengang med Brøndby, det vil jeg sætte et hak højere. Men det kan blive ændret, hvis vi spiller Champions League efter jul, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk

Men hvorfor er Barcelona-kampen i aften et historisk højdepunkt for FCK, hvad giver de europæiske opgør udenfor banen, hvorfor er tilfældighederne med i FCK’s succes og hvorfor har han endnu ikke forlænget med sit forsvar?

Læs mere: Tipsbladet Update bringer et stort interview med FC Københavns sportsdirektør før Champions League-braget hjemme mod Barcelona.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger