Tipsbladet i Prag
Med 2-1 nederlaget i Prag til Viktoria Plzen er FCK ude af Champions League, før turneringen overhovedet kom i gang. Det er selvfølgelig en kæmpeskuffelse for klubben, men sportsdirektør Carsten V. Jensen var alligevel en fattet mand efter kampen. Men han havde også haft en uges tid til at vænne sig til det sandsynlige resultat ovenpå 3-1 nederlaget hjemme i Parken.
– Nu er tingene afklaret. Vi opnår ikke det ene af sæsonens mål, hvilket var at komme i Champions League.
– I 1. halvleg kunne man godt nok se en tegning til noget, der lignede et comeback, men vi må også konkludere over de to kampe, at den sidste halve time inde i Parken blev dyr. Vi skulle have ramt det helt optimale forløb i dag og scoret på de muligheder, der viste sig, men sådan blev det ikke.
– Så målt over de to kampe må vi bøje os for resultatet, men vi fik også ødelagt det lidt for os selv, sagde Carsten V. Jensen efter to kampe mod en tjekkisk modstander, der var stærkere end umiddelbart forventet.
– Men Plzen er et hold, der peaker nu og har øvet sig på det et par år. Det samme var vi sidste år, da vi repræsenterede dansk klubfodbold i Champions League og var det bedste danske klubhold nogensinde. Nu har vi brugt de her otte uger, så godt vi kunne, og vi må bare acceptere, at det ikke var nok. Man skal peake for at nå ind i Champions League, og det gjorde vi ikke, lød det fra sportsdirektøren, der dog også kunne finde et lys i halvmørket og varmen under den ene langside.
– Vi må ikke blive for fine til at spille Europa League. Vi spiller den turnering med glæde, og den skal nok få god betydning for holdets udvikling, sagde Carsten V. Jensen med udsigt til i hvert fald seks europæiske kampe i efteråret.
Men det bliver ikke som sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
LIVE
Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER