Tipsbladet i Prag
Med 2-1 nederlaget i Prag til Viktoria Plzen er FCK ude af Champions League, før turneringen overhovedet kom i gang. Det er selvfølgelig en kæmpeskuffelse for klubben, men sportsdirektør Carsten V. Jensen var alligevel en fattet mand efter kampen. Men han havde også haft en uges tid til at vænne sig til det sandsynlige resultat ovenpå 3-1 nederlaget hjemme i Parken.
– Nu er tingene afklaret. Vi opnår ikke det ene af sæsonens mål, hvilket var at komme i Champions League.
– I 1. halvleg kunne man godt nok se en tegning til noget, der lignede et comeback, men vi må også konkludere over de to kampe, at den sidste halve time inde i Parken blev dyr. Vi skulle have ramt det helt optimale forløb i dag og scoret på de muligheder, der viste sig, men sådan blev det ikke.
– Så målt over de to kampe må vi bøje os for resultatet, men vi fik også ødelagt det lidt for os selv, sagde Carsten V. Jensen efter to kampe mod en tjekkisk modstander, der var stærkere end umiddelbart forventet.
– Men Plzen er et hold, der peaker nu og har øvet sig på det et par år. Det samme var vi sidste år, da vi repræsenterede dansk klubfodbold i Champions League og var det bedste danske klubhold nogensinde. Nu har vi brugt de her otte uger, så godt vi kunne, og vi må bare acceptere, at det ikke var nok. Man skal peake for at nå ind i Champions League, og det gjorde vi ikke, lød det fra sportsdirektøren, der dog også kunne finde et lys i halvmørket og varmen under den ene langside.
– Vi må ikke blive for fine til at spille Europa League. Vi spiller den turnering med glæde, og den skal nok få god betydning for holdets udvikling, sagde Carsten V. Jensen med udsigt til i hvert fald seks europæiske kampe i efteråret.
Men det bliver ikke som sidste år.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS