Tipsbladet i Prag
Med 2-1 nederlaget i Prag til Viktoria Plzen er FCK ude af Champions League, før turneringen overhovedet kom i gang. Det er selvfølgelig en kæmpeskuffelse for klubben, men sportsdirektør Carsten V. Jensen var alligevel en fattet mand efter kampen. Men han havde også haft en uges tid til at vænne sig til det sandsynlige resultat ovenpå 3-1 nederlaget hjemme i Parken.
– Nu er tingene afklaret. Vi opnår ikke det ene af sæsonens mål, hvilket var at komme i Champions League.
– I 1. halvleg kunne man godt nok se en tegning til noget, der lignede et comeback, men vi må også konkludere over de to kampe, at den sidste halve time inde i Parken blev dyr. Vi skulle have ramt det helt optimale forløb i dag og scoret på de muligheder, der viste sig, men sådan blev det ikke.
– Så målt over de to kampe må vi bøje os for resultatet, men vi fik også ødelagt det lidt for os selv, sagde Carsten V. Jensen efter to kampe mod en tjekkisk modstander, der var stærkere end umiddelbart forventet.
– Men Plzen er et hold, der peaker nu og har øvet sig på det et par år. Det samme var vi sidste år, da vi repræsenterede dansk klubfodbold i Champions League og var det bedste danske klubhold nogensinde. Nu har vi brugt de her otte uger, så godt vi kunne, og vi må bare acceptere, at det ikke var nok. Man skal peake for at nå ind i Champions League, og det gjorde vi ikke, lød det fra sportsdirektøren, der dog også kunne finde et lys i halvmørket og varmen under den ene langside.
– Vi må ikke blive for fine til at spille Europa League. Vi spiller den turnering med glæde, og den skal nok få god betydning for holdets udvikling, sagde Carsten V. Jensen med udsigt til i hvert fald seks europæiske kampe i efteråret.
Men det bliver ikke som sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
MEDIE
Smadrer transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER