CV: Vi må ikke blive for fine til Europa League

FCK’s sportsdirektør var afklaret med nederlaget i Prag.



Tipsbladet i Prag
Med 2-1 nederlaget i Prag til Viktoria Plzen er FCK ude af Champions League, før turneringen overhovedet kom i gang. Det er selvfølgelig en kæmpeskuffelse for klubben, men sportsdirektør Carsten V. Jensen var alligevel en fattet mand efter kampen. Men han havde også haft en uges tid til at vænne sig til det sandsynlige resultat ovenpå 3-1 nederlaget hjemme i Parken.

– Nu er tingene afklaret. Vi opnår ikke det ene af sæsonens mål, hvilket var at komme i Champions League.

– I 1. halvleg kunne man godt nok se en tegning til noget, der lignede et comeback, men vi må også konkludere over de to kampe, at den sidste halve time inde i Parken blev dyr. Vi skulle have ramt det helt optimale forløb i dag og scoret på de muligheder, der viste sig, men sådan blev det ikke.

– Så målt over de to kampe må vi bøje os for resultatet, men vi fik også ødelagt det lidt for os selv, sagde Carsten V. Jensen efter to kampe mod en tjekkisk modstander, der var stærkere end umiddelbart forventet.

– Men Plzen er et hold, der peaker nu og har øvet sig på det et par år. Det samme var vi sidste år, da vi repræsenterede dansk klubfodbold i Champions League og var det bedste danske klubhold nogensinde. Nu har vi brugt de her otte uger, så godt vi kunne, og vi må bare acceptere, at det ikke var nok. Man skal peake for at nå ind i Champions League, og det gjorde vi ikke, lød det fra sportsdirektøren, der dog også kunne finde et lys i halvmørket og varmen under den ene langside.

– Vi må ikke blive for fine til at spille Europa League. Vi spiller den turnering med glæde, og den skal nok få god betydning for holdets udvikling, sagde Carsten V. Jensen med udsigt til i hvert fald seks europæiske kampe i efteråret.

Men det bliver ikke som sidste år.





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Mæhle kan hentes for spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

PSG – Arsenal

FC Barcelona præsenterer stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

I svime over Froholdt – får ny hæder

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Roony vil væk

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’