Da Grønkjær mødte Mourinho

Jesper Grønkjær forlod Chelsea lige før klubbens store succes og set i bakspejlet kan det godt ærgre ham.



Foråret og sommeren 2004 var en kaotisk tid for Chelsea-kanten Jesper Grønkjær med sygdom i familien og trang til et klubskifte. I sidste ende kunne han vælge mellem Sevilla og Birmingham, og det blev til et kortvarigt skifte mod nord, der ikke blev nogen succes.

Det var en fejl, men hvad med afskeden med Chelsea. For fem uger før Grønkjær forlod London-klubben havde en ung portugisisk træner holdt en historisk pressekonference, hvor han blandt udnævnte sig selv til »a special one.« Så danskeren missede muligheden for at arbejde sammen med Jose Mourinho, men han nåede dog at møde portugiseren.

– Jeg mødte Mourinho en enkelt gang. Det var på gangene på Stamford Bridge i min ferie, og jeg kan ikke huske, om jeg havde skrevet under med Birmingham eller ej, men det er også ligegyldigt, for jeg var væk, så jeg trykkede ham bare i hånden. Det var det. Om jeg set i bakspejlet ærgrer mig over, at jeg ikke kom til at spille under ham? Jo, for fanden da. Det vil jeg ikke benægte, men på det tidspunkt var jeg overbevist om, at der skulle et klubskifte til, fortæller Jesper Grønkjær.

Men hvad laver Jesper Grønkjær i myten om Roman Abramovitj’ køb af Chelsea, hvilken betydning fik Claudio Ranieri for danskerens fortsatte karriere og succes i FCK, hvordan var det at bo i London i tre-et-halvt år og hvorfor fader fodboldens venskaber hurtigt ud?

Læs mere: Jesper Grønkjær kigger tilbage på tiden i Chelsea og frem mod mødet med sin gamle klub i et stort interview i Tipsbladet Indsigt. Det er på gaden nu, men du kan også spare turen i kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!





Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Mæhle kan hentes for spotpris

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’

Forlader AGF – her er hans nye klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Erik ten Hag jagter dansker



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere