Foråret og sommeren 2004 var en kaotisk tid for Chelsea-kanten Jesper Grønkjær med sygdom i familien og trang til et klubskifte. I sidste ende kunne han vælge mellem Sevilla og Birmingham, og det blev til et kortvarigt skifte mod nord, der ikke blev nogen succes.
Det var en fejl, men hvad med afskeden med Chelsea. For fem uger før Grønkjær forlod London-klubben havde en ung portugisisk træner holdt en historisk pressekonference, hvor han blandt udnævnte sig selv til »a special one.« Så danskeren missede muligheden for at arbejde sammen med Jose Mourinho, men han nåede dog at møde portugiseren.
– Jeg mødte Mourinho en enkelt gang. Det var på gangene på Stamford Bridge i min ferie, og jeg kan ikke huske, om jeg havde skrevet under med Birmingham eller ej, men det er også ligegyldigt, for jeg var væk, så jeg trykkede ham bare i hånden. Det var det. Om jeg set i bakspejlet ærgrer mig over, at jeg ikke kom til at spille under ham? Jo, for fanden da. Det vil jeg ikke benægte, men på det tidspunkt var jeg overbevist om, at der skulle et klubskifte til, fortæller Jesper Grønkjær.
Men hvad laver Jesper Grønkjær i myten om Roman Abramovitj’ køb af Chelsea, hvilken betydning fik Claudio Ranieri for danskerens fortsatte karriere og succes i FCK, hvordan var det at bo i London i tre-et-halvt år og hvorfor fader fodboldens venskaber hurtigt ud?
Læs mere: Jesper Grønkjær kigger tilbage på tiden i Chelsea og frem mod mødet med sin gamle klub i et stort interview i Tipsbladet Indsigt. Det er på gaden nu, men du kan også spare turen i kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE