Foråret og sommeren 2004 var en kaotisk tid for Chelsea-kanten Jesper Grønkjær med sygdom i familien og trang til et klubskifte. I sidste ende kunne han vælge mellem Sevilla og Birmingham, og det blev til et kortvarigt skifte mod nord, der ikke blev nogen succes.
Det var en fejl, men hvad med afskeden med Chelsea. For fem uger før Grønkjær forlod London-klubben havde en ung portugisisk træner holdt en historisk pressekonference, hvor han blandt udnævnte sig selv til »a special one.« Så danskeren missede muligheden for at arbejde sammen med Jose Mourinho, men han nåede dog at møde portugiseren.
– Jeg mødte Mourinho en enkelt gang. Det var på gangene på Stamford Bridge i min ferie, og jeg kan ikke huske, om jeg havde skrevet under med Birmingham eller ej, men det er også ligegyldigt, for jeg var væk, så jeg trykkede ham bare i hånden. Det var det. Om jeg set i bakspejlet ærgrer mig over, at jeg ikke kom til at spille under ham? Jo, for fanden da. Det vil jeg ikke benægte, men på det tidspunkt var jeg overbevist om, at der skulle et klubskifte til, fortæller Jesper Grønkjær.
Men hvad laver Jesper Grønkjær i myten om Roman Abramovitj’ køb af Chelsea, hvilken betydning fik Claudio Ranieri for danskerens fortsatte karriere og succes i FCK, hvordan var det at bo i London i tre-et-halvt år og hvorfor fader fodboldens venskaber hurtigt ud?
Læs mere: Jesper Grønkjær kigger tilbage på tiden i Chelsea og frem mod mødet med sin gamle klub i et stort interview i Tipsbladet Indsigt. Det er på gaden nu, men du kan også spare turen i kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER