Foråret og sommeren 2004 var en kaotisk tid for Chelsea-kanten Jesper Grønkjær med sygdom i familien og trang til et klubskifte. I sidste ende kunne han vælge mellem Sevilla og Birmingham, og det blev til et kortvarigt skifte mod nord, der ikke blev nogen succes.
Det var en fejl, men hvad med afskeden med Chelsea. For fem uger før Grønkjær forlod London-klubben havde en ung portugisisk træner holdt en historisk pressekonference, hvor han blandt udnævnte sig selv til »a special one.« Så danskeren missede muligheden for at arbejde sammen med Jose Mourinho, men han nåede dog at møde portugiseren.
– Jeg mødte Mourinho en enkelt gang. Det var på gangene på Stamford Bridge i min ferie, og jeg kan ikke huske, om jeg havde skrevet under med Birmingham eller ej, men det er også ligegyldigt, for jeg var væk, så jeg trykkede ham bare i hånden. Det var det. Om jeg set i bakspejlet ærgrer mig over, at jeg ikke kom til at spille under ham? Jo, for fanden da. Det vil jeg ikke benægte, men på det tidspunkt var jeg overbevist om, at der skulle et klubskifte til, fortæller Jesper Grønkjær.
Men hvad laver Jesper Grønkjær i myten om Roman Abramovitj’ køb af Chelsea, hvilken betydning fik Claudio Ranieri for danskerens fortsatte karriere og succes i FCK, hvordan var det at bo i London i tre-et-halvt år og hvorfor fader fodboldens venskaber hurtigt ud?
Læs mere: Jesper Grønkjær kigger tilbage på tiden i Chelsea og frem mod mødet med sin gamle klub i et stort interview i Tipsbladet Indsigt. Det er på gaden nu, men du kan også spare turen i kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret