Foråret og sommeren 2004 var en kaotisk tid for Chelsea-kanten Jesper Grønkjær med sygdom i familien og trang til et klubskifte. I sidste ende kunne han vælge mellem Sevilla og Birmingham, og det blev til et kortvarigt skifte mod nord, der ikke blev nogen succes.
Det var en fejl, men hvad med afskeden med Chelsea. For fem uger før Grønkjær forlod London-klubben havde en ung portugisisk træner holdt en historisk pressekonference, hvor han blandt udnævnte sig selv til »a special one.« Så danskeren missede muligheden for at arbejde sammen med Jose Mourinho, men han nåede dog at møde portugiseren.
– Jeg mødte Mourinho en enkelt gang. Det var på gangene på Stamford Bridge i min ferie, og jeg kan ikke huske, om jeg havde skrevet under med Birmingham eller ej, men det er også ligegyldigt, for jeg var væk, så jeg trykkede ham bare i hånden. Det var det. Om jeg set i bakspejlet ærgrer mig over, at jeg ikke kom til at spille under ham? Jo, for fanden da. Det vil jeg ikke benægte, men på det tidspunkt var jeg overbevist om, at der skulle et klubskifte til, fortæller Jesper Grønkjær.
Men hvad laver Jesper Grønkjær i myten om Roman Abramovitj’ køb af Chelsea, hvilken betydning fik Claudio Ranieri for danskerens fortsatte karriere og succes i FCK, hvordan var det at bo i London i tre-et-halvt år og hvorfor fader fodboldens venskaber hurtigt ud?
Læs mere: Jesper Grønkjær kigger tilbage på tiden i Chelsea og frem mod mødet med sin gamle klub i et stort interview i Tipsbladet Indsigt. Det er på gaden nu, men du kan også spare turen i kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
EKSKLUSIVT