Foråret og sommeren 2004 var en kaotisk tid for Chelsea-kanten Jesper Grønkjær med sygdom i familien og trang til et klubskifte. I sidste ende kunne han vælge mellem Sevilla og Birmingham, og det blev til et kortvarigt skifte mod nord, der ikke blev nogen succes.
Det var en fejl, men hvad med afskeden med Chelsea. For fem uger før Grønkjær forlod London-klubben havde en ung portugisisk træner holdt en historisk pressekonference, hvor han blandt udnævnte sig selv til »a special one.« Så danskeren missede muligheden for at arbejde sammen med Jose Mourinho, men han nåede dog at møde portugiseren.
– Jeg mødte Mourinho en enkelt gang. Det var på gangene på Stamford Bridge i min ferie, og jeg kan ikke huske, om jeg havde skrevet under med Birmingham eller ej, men det er også ligegyldigt, for jeg var væk, så jeg trykkede ham bare i hånden. Det var det. Om jeg set i bakspejlet ærgrer mig over, at jeg ikke kom til at spille under ham? Jo, for fanden da. Det vil jeg ikke benægte, men på det tidspunkt var jeg overbevist om, at der skulle et klubskifte til, fortæller Jesper Grønkjær.
Men hvad laver Jesper Grønkjær i myten om Roman Abramovitj’ køb af Chelsea, hvilken betydning fik Claudio Ranieri for danskerens fortsatte karriere og succes i FCK, hvordan var det at bo i London i tre-et-halvt år og hvorfor fader fodboldens venskaber hurtigt ud?
Læs mere: Jesper Grønkjær kigger tilbage på tiden i Chelsea og frem mod mødet med sin gamle klub i et stort interview i Tipsbladet Indsigt. Det er på gaden nu, men du kan også spare turen i kiosken og læse avisen direkte på din computer ved at klikke her!
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland