Store Champions League-klø til danskerduo

Med to danskere i startopstillingen blev Salzburg ydmyget på egen bane af Brest i Champions League.



Både Mads Bidstrup og Adam Daghim var med fra start, men de to Salzburg-danskere vil formentlig helst glemme tirsdagens Champions League-kamp mod Brest i en fart.

På egen bane blev det østrigske mandskab ydmyget 4-0 af franskmændene, der er med i mesterligaen for første gang i klubbens historie.

Salzburg har haft en blandet sæsonstart under holdets nye træner, den tidligere Liverpool-assistent Pepijn Lijnders. Og tirsdagens afklapsning hjælper næppe på humøret i den ambitiøse klub.

Publikum i Red Bull Arena troede ellers, at deres yndlinge havde fået den perfekte start, da bolden efter 11 minutter lå i det franske mål.

Men det klodsede selvmål blev efter et VAR-tjek annulleret for offside, og så gik luften ud af hjemmeholdet.

Abdallah Sima bragte ud af ingenting gæsterne foran midtvejs i første halvleg, og Salzburg forsøgte forgæves at vinde kontrollen tilbage.

Efter en time blev Bidstrup og midtbanekollegaen Bobby Clark pillet ud i et forsøg på at vende slaget. Men Lijnders' træk slog helt fejl.

Brest scorede tre gange på ni minutter mod et hjemmehold, der nærmest gik i opløsning. Mahdi Camara gjorde det til 2-0, Abdallah Sima øgede til 3-0, inden Mathias Pereira Lage lavede Brests fjerde mål.

Det upåagtede franske hold har fået en fin debut i Champions League med to sejre i de første to kampe. I første runde vandt Brest på egen bane over et andet østrigsk hold, nemlig Sturm Graz.

Anderledes sløjt er Salzburg kommet fra land. Holdet er fortsat uden point og med en bedrøvelig målscore på 0-7.

/ritzau/






Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Det giver håb for fremtiden