På det danske landshold er Anders Christiansen blandt reserverne, men hos Malmö FF og i Allsvenskan er han en af de største stjerner. Tirsdag aften får han chancen for at funkle på den største af alle scener.
Malmö vender efter seks års fravær tilbage til Champions League-gruppespillet, når Juventus kommer på besøg. Hvis de svenske mestre skal have noget med fra den kamp, skal omdrejningspunktet “AC” spille en brandkamp.
Modstanderen er selvsagt vanskelig, men Anders Christiansen leverer uge efter uge varen i Sverige. Faktisk mener han, at han er bedre end nogensinde, selv om han har rundet de 30.
– Da jeg var 20 år og talte med nogen, som var over 30, tænkte jeg, at de var gamle. Nu står jeg der selv og er 31 år og føler mig bedre og bedre for hver sæson. Den her myte om, at man topper som 28-årig, er på vej ud, tror jeg.
– Vi fodboldspillere træner på en anden måde og lever under andre omstændigheder, end man gjorde for 20 år siden. Man ser, at de bedste spillere også er 34-35-36 år som Cristiano Ronaldo og Zlatan – som bliver 40 nu, siger “AC” til Fotbollskanalen.
– Alder er bare et tal. Det vigtigste er, hvordan kroppen reagerer. Jeg synes, at jeg bliver bedre og bedre.
Det er ikke kun troen på sig selv, der er intakt hos Anders Christiansen. Det er den også på hans hold forud for opgøret mod Juventus.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
