Dansk profil før CL: Jeg bliver bedre og bedre

Det er en myte, at fodboldspillere topper som 28-årig, mener Anders Christiansen. Han er 31 og har aldrig været bedre.



På det danske landshold er Anders Christiansen blandt reserverne, men hos Malmö FF og i Allsvenskan er han en af de største stjerner. Tirsdag aften får han chancen for at funkle på den største af alle scener.

Malmö vender efter seks års fravær tilbage til Champions League-gruppespillet, når Juventus kommer på besøg. Hvis de svenske mestre skal have noget med fra den kamp, skal omdrejningspunktet “AC” spille en brandkamp.

Modstanderen er selvsagt vanskelig, men Anders Christiansen leverer uge efter uge varen i Sverige. Faktisk mener han, at han er bedre end nogensinde, selv om han har rundet de 30.

– Da jeg var 20 år og talte med nogen, som var over 30, tænkte jeg, at de var gamle. Nu står jeg der selv og er 31 år og føler mig bedre og bedre for hver sæson. Den her myte om, at man topper som 28-årig, er på vej ud, tror jeg.

– Vi fodboldspillere træner på en anden måde og lever under andre omstændigheder, end man gjorde for 20 år siden. Man ser, at de bedste spillere også er 34-35-36 år som Cristiano Ronaldo og Zlatan – som bliver 40 nu, siger “AC” til Fotbollskanalen.

– Alder er bare et tal. Det vigtigste er, hvordan kroppen reagerer. Jeg synes, at jeg bliver bedre og bedre.

Det er ikke kun troen på sig selv, der er intakt hos Anders Christiansen. Det er den også på hans hold forud for opgøret mod Juventus. 





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afslører: Storklub missede Højlund

Klubpræsident udtaler sig om Simsir