Dansk profil før CL: Jeg bliver bedre og bedre

Det er en myte, at fodboldspillere topper som 28-årig, mener Anders Christiansen. Han er 31 og har aldrig været bedre.



På det danske landshold er Anders Christiansen blandt reserverne, men hos Malmö FF og i Allsvenskan er han en af de største stjerner. Tirsdag aften får han chancen for at funkle på den største af alle scener.

Malmö vender efter seks års fravær tilbage til Champions League-gruppespillet, når Juventus kommer på besøg. Hvis de svenske mestre skal have noget med fra den kamp, skal omdrejningspunktet “AC” spille en brandkamp.

Modstanderen er selvsagt vanskelig, men Anders Christiansen leverer uge efter uge varen i Sverige. Faktisk mener han, at han er bedre end nogensinde, selv om han har rundet de 30.

– Da jeg var 20 år og talte med nogen, som var over 30, tænkte jeg, at de var gamle. Nu står jeg der selv og er 31 år og føler mig bedre og bedre for hver sæson. Den her myte om, at man topper som 28-årig, er på vej ud, tror jeg.

– Vi fodboldspillere træner på en anden måde og lever under andre omstændigheder, end man gjorde for 20 år siden. Man ser, at de bedste spillere også er 34-35-36 år som Cristiano Ronaldo og Zlatan – som bliver 40 nu, siger “AC” til Fotbollskanalen.

– Alder er bare et tal. Det vigtigste er, hvordan kroppen reagerer. Jeg synes, at jeg bliver bedre og bedre.

Det er ikke kun troen på sig selv, der er intakt hos Anders Christiansen. Det er den også på hans hold forud for opgøret mod Juventus. 





TransferLIVE: Tidl. Superliga-keeper til Tottenham




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Midtjylland forlænger med stort talent



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Lufter vild Ronaldo-teori

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Chokskifte på vej?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

Et skridt tættere Englands største stadion