Der er stadig maksimal spænding i duellen mellem FC København og Sparta Prag i Champions League-kvalifikationens tredje runde.
Under efterårsagtige vejrforhold i Parken spillede de to mandskaber tirsdag aften 0-0.
Det kan FCK-træner Jacob Neestrup være mere utilfreds med end Sparta Prag-træner Brian Priske, for FCK havde de fleste og de største chancer, og to gange var overliggeren blandt andet i vejen for det danske mesterhold.
Kampens vigtighed medførte, at begge hold spillede med lav risiko, men gode soloaktioner og personlige fejl gav alligevel chancer til begge hold i den trekvartfyldte nationalarena.
Efter 11 minutters spil blev FCK fanget i en omstilling. Lukás Haraslín rundede Kamil Grabara, men inden slovakken fik sendt bolden i et tomt mål, kom Elias Jelert heroisk på tværs og afværgede situationen.
I den anden ende var FCK tæt på en scoring efter en halv times spil, men kampens bedste angreb endte med et skud på overliggeren.
Københavnerne spillede Sparta Prag tynde, og til sidst slog Christian Sørensen et giftigt indlæg. Inde foran mål kastede Roony Bardghji sig frem, men fra få meters afstand sendte han bolden op på overliggeren, selv om målet var tomt.
Havde han ladet bolden køre, kunne Jordan Larsson formentlig have forvaltet den store chance til mål.
FCK-stopperne Kevin Diks og Denis Vavro var begge i gavehumør i første halvleg, men deres klodsede boldtab endte heldigvis for FCK ikke med at koste et mål imod.
Efter pausen satte FCK sig bedre på kampen, og der blev skruet ned for koncentrationssvigtene. Det var dog først i slutfasen, at det kastede store chancer af sig, men så var der også tale om et stormløb mod det tjekkiske mål.
Måske skyldtes det, at Prags danske stopper, Asger Sørensen, var udgået med en skade.
Den sæsondebuterende FCK-anfører Viktor Claesson stødte bolden på overliggeren i det 77. minut, da han tæt under mål afsluttede med brystkassen efter et godt indlæg.
Øjeblikket efter diskede Sparta Prags danske målmand, Peter Vindahl, op med en forrygende redning, da Diogo Goncalves fra nært hold var først på en ripost.
FCK pressede for alvor på, og Elias Achouri nåede også at brændte en stor chance, inden tiden løb tiden fra københavnerne, som dog næppe er skræmte før returopgøret om en uge.
/ritzau/
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Voldsomt transferønske til FCK
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE
I spil til stort job
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Ajax skraber bunden i Champions League
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar