De store muligheder stod i kø for FCK

FC København og Sparta Prag spillede tirsdag 0-0 i Parken. FCK pressede på for en sejr, men brændte for meget.



Der er stadig maksimal spænding i duellen mellem FC København og Sparta Prag i Champions League-kvalifikationens tredje runde.

Under efterårsagtige vejrforhold i Parken spillede de to mandskaber tirsdag aften 0-0.

Det kan FCK-træner Jacob Neestrup være mere utilfreds med end Sparta Prag-træner Brian Priske, for FCK havde de fleste og de største chancer, og to gange var overliggeren blandt andet i vejen for det danske mesterhold.

Kampens vigtighed medførte, at begge hold spillede med lav risiko, men gode soloaktioner og personlige fejl gav alligevel chancer til begge hold i den trekvartfyldte nationalarena.
Efter 11 minutters spil blev FCK fanget i en omstilling. Lukás Haraslín rundede Kamil Grabara, men inden slovakken fik sendt bolden i et tomt mål, kom Elias Jelert heroisk på tværs og afværgede situationen.

I den anden ende var FCK tæt på en scoring efter en halv times spil, men kampens bedste angreb endte med et skud på overliggeren.

Københavnerne spillede Sparta Prag tynde, og til sidst slog Christian Sørensen et giftigt indlæg. Inde foran mål kastede Roony Bardghji sig frem, men fra få meters afstand sendte han bolden op på overliggeren, selv om målet var tomt.

Havde han ladet bolden køre, kunne Jordan Larsson formentlig have forvaltet den store chance til mål.

FCK-stopperne Kevin Diks og Denis Vavro var begge i gavehumør i første halvleg, men deres klodsede boldtab endte heldigvis for FCK ikke med at koste et mål imod.

Efter pausen satte FCK sig bedre på kampen, og der blev skruet ned for koncentrationssvigtene. Det var dog først i slutfasen, at det kastede store chancer af sig, men så var der også tale om et stormløb mod det tjekkiske mål.

Måske skyldtes det, at Prags danske stopper, Asger Sørensen, var udgået med en skade.

Den sæsondebuterende FCK-anfører Viktor Claesson stødte bolden på overliggeren i det 77. minut, da han tæt under mål afsluttede med brystkassen efter et godt indlæg.

Øjeblikket efter diskede Sparta Prags danske målmand, Peter Vindahl, op med en forrygende redning, da Diogo Goncalves fra nært hold var først på en ripost.

FCK pressede for alvor på, og Elias Achouri nåede også at brændte en stor chance, inden tiden løb tiden fra københavnerne, som dog næppe er skræmte før returopgøret om en uge.

/ritzau/



Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Peter Schmeichel taget på sengen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Gigantisk nedslagtning

Går langt ned i løn

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Andreas Christensen skriver snart under

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afviser utroligt tilbud

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen