De store muligheder stod i kø for FCK

FC København og Sparta Prag spillede tirsdag 0-0 i Parken. FCK pressede på for en sejr, men brændte for meget.



Der er stadig maksimal spænding i duellen mellem FC København og Sparta Prag i Champions League-kvalifikationens tredje runde.

Under efterårsagtige vejrforhold i Parken spillede de to mandskaber tirsdag aften 0-0.

Det kan FCK-træner Jacob Neestrup være mere utilfreds med end Sparta Prag-træner Brian Priske, for FCK havde de fleste og de største chancer, og to gange var overliggeren blandt andet i vejen for det danske mesterhold.

Kampens vigtighed medførte, at begge hold spillede med lav risiko, men gode soloaktioner og personlige fejl gav alligevel chancer til begge hold i den trekvartfyldte nationalarena.
Efter 11 minutters spil blev FCK fanget i en omstilling. Lukás Haraslín rundede Kamil Grabara, men inden slovakken fik sendt bolden i et tomt mål, kom Elias Jelert heroisk på tværs og afværgede situationen.

I den anden ende var FCK tæt på en scoring efter en halv times spil, men kampens bedste angreb endte med et skud på overliggeren.

Københavnerne spillede Sparta Prag tynde, og til sidst slog Christian Sørensen et giftigt indlæg. Inde foran mål kastede Roony Bardghji sig frem, men fra få meters afstand sendte han bolden op på overliggeren, selv om målet var tomt.

Havde han ladet bolden køre, kunne Jordan Larsson formentlig have forvaltet den store chance til mål.

FCK-stopperne Kevin Diks og Denis Vavro var begge i gavehumør i første halvleg, men deres klodsede boldtab endte heldigvis for FCK ikke med at koste et mål imod.

Efter pausen satte FCK sig bedre på kampen, og der blev skruet ned for koncentrationssvigtene. Det var dog først i slutfasen, at det kastede store chancer af sig, men så var der også tale om et stormløb mod det tjekkiske mål.

Måske skyldtes det, at Prags danske stopper, Asger Sørensen, var udgået med en skade.

Den sæsondebuterende FCK-anfører Viktor Claesson stødte bolden på overliggeren i det 77. minut, da han tæt under mål afsluttede med brystkassen efter et godt indlæg.

Øjeblikket efter diskede Sparta Prags danske målmand, Peter Vindahl, op med en forrygende redning, da Diogo Goncalves fra nært hold var først på en ripost.

FCK pressede for alvor på, og Elias Achouri nåede også at brændte en stor chance, inden tiden løb tiden fra københavnerne, som dog næppe er skræmte før returopgøret om en uge.

/ritzau/



– Korthuset er væltet

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

DBU går på jagt efter fans bag banner

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Danmark imponerer på talentliste

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Stor bekymring inden VM

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen