De store muligheder stod i kø for FCK

FC København og Sparta Prag spillede tirsdag 0-0 i Parken. FCK pressede på for en sejr, men brændte for meget.



Der er stadig maksimal spænding i duellen mellem FC København og Sparta Prag i Champions League-kvalifikationens tredje runde.

Under efterårsagtige vejrforhold i Parken spillede de to mandskaber tirsdag aften 0-0.

Det kan FCK-træner Jacob Neestrup være mere utilfreds med end Sparta Prag-træner Brian Priske, for FCK havde de fleste og de største chancer, og to gange var overliggeren blandt andet i vejen for det danske mesterhold.

Kampens vigtighed medførte, at begge hold spillede med lav risiko, men gode soloaktioner og personlige fejl gav alligevel chancer til begge hold i den trekvartfyldte nationalarena.
Efter 11 minutters spil blev FCK fanget i en omstilling. Lukás Haraslín rundede Kamil Grabara, men inden slovakken fik sendt bolden i et tomt mål, kom Elias Jelert heroisk på tværs og afværgede situationen.

I den anden ende var FCK tæt på en scoring efter en halv times spil, men kampens bedste angreb endte med et skud på overliggeren.

Københavnerne spillede Sparta Prag tynde, og til sidst slog Christian Sørensen et giftigt indlæg. Inde foran mål kastede Roony Bardghji sig frem, men fra få meters afstand sendte han bolden op på overliggeren, selv om målet var tomt.

Havde han ladet bolden køre, kunne Jordan Larsson formentlig have forvaltet den store chance til mål.

FCK-stopperne Kevin Diks og Denis Vavro var begge i gavehumør i første halvleg, men deres klodsede boldtab endte heldigvis for FCK ikke med at koste et mål imod.

Efter pausen satte FCK sig bedre på kampen, og der blev skruet ned for koncentrationssvigtene. Det var dog først i slutfasen, at det kastede store chancer af sig, men så var der også tale om et stormløb mod det tjekkiske mål.

Måske skyldtes det, at Prags danske stopper, Asger Sørensen, var udgået med en skade.

Den sæsondebuterende FCK-anfører Viktor Claesson stødte bolden på overliggeren i det 77. minut, da han tæt under mål afsluttede med brystkassen efter et godt indlæg.

Øjeblikket efter diskede Sparta Prags danske målmand, Peter Vindahl, op med en forrygende redning, da Diogo Goncalves fra nært hold var først på en ripost.

FCK pressede for alvor på, og Elias Achouri nåede også at brændte en stor chance, inden tiden løb tiden fra københavnerne, som dog næppe er skræmte før returopgøret om en uge.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Deler godt nyt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Så blev det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Vejle Boldklub – OB

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Det kommer formentlig til at ske

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Færdig? Manchester City har udset afløser

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Morten Bruun med dyster spådom

FC København-talent har truffet stor beslutning

Jubler over ny Brøndby-chef

Brighton – Liverpool

Håber på FC København-exit

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Barcelona – Rayo Vallecano

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl