Der er stadig maksimal spænding i duellen mellem FC København og Sparta Prag i Champions League-kvalifikationens tredje runde.
Under efterårsagtige vejrforhold i Parken spillede de to mandskaber tirsdag aften 0-0.
Det kan FCK-træner Jacob Neestrup være mere utilfreds med end Sparta Prag-træner Brian Priske, for FCK havde de fleste og de største chancer, og to gange var overliggeren blandt andet i vejen for det danske mesterhold.
Kampens vigtighed medførte, at begge hold spillede med lav risiko, men gode soloaktioner og personlige fejl gav alligevel chancer til begge hold i den trekvartfyldte nationalarena.
Efter 11 minutters spil blev FCK fanget i en omstilling. Lukás Haraslín rundede Kamil Grabara, men inden slovakken fik sendt bolden i et tomt mål, kom Elias Jelert heroisk på tværs og afværgede situationen.
I den anden ende var FCK tæt på en scoring efter en halv times spil, men kampens bedste angreb endte med et skud på overliggeren.
Københavnerne spillede Sparta Prag tynde, og til sidst slog Christian Sørensen et giftigt indlæg. Inde foran mål kastede Roony Bardghji sig frem, men fra få meters afstand sendte han bolden op på overliggeren, selv om målet var tomt.
Havde han ladet bolden køre, kunne Jordan Larsson formentlig have forvaltet den store chance til mål.
FCK-stopperne Kevin Diks og Denis Vavro var begge i gavehumør i første halvleg, men deres klodsede boldtab endte heldigvis for FCK ikke med at koste et mål imod.
Efter pausen satte FCK sig bedre på kampen, og der blev skruet ned for koncentrationssvigtene. Det var dog først i slutfasen, at det kastede store chancer af sig, men så var der også tale om et stormløb mod det tjekkiske mål.
Måske skyldtes det, at Prags danske stopper, Asger Sørensen, var udgået med en skade.
Den sæsondebuterende FCK-anfører Viktor Claesson stødte bolden på overliggeren i det 77. minut, da han tæt under mål afsluttede med brystkassen efter et godt indlæg.
Øjeblikket efter diskede Sparta Prags danske målmand, Peter Vindahl, op med en forrygende redning, da Diogo Goncalves fra nært hold var først på en ripost.
FCK pressede for alvor på, og Elias Achouri nåede også at brændte en stor chance, inden tiden løb tiden fra københavnerne, som dog næppe er skræmte før returopgøret om en uge.
/ritzau/
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
Steve Cooper varsler store ændringer
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
Nu drømmer de stort i AGF
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
HELT VILDT