Derfor blev Oskarsson flået ud efter fem minutter

Jacob Neestrup forklarer, hvorfor Orri Oskarsson kun nåede at få fem minutter på banen mod Galatasaray.



Tipsbladet i Istanbul

Ingen FC København-spillere havde smil på læberne, da de stillede op for pressen efter den sene uafgjort mod Galatasaray onsdag aften, men var der én spiller, som så mere sur ud end de andre, da han gik hjem fra stadion, så var det Orri Oskarsson.

Og man forstår hvorfor. Islændingen blev skiftet ind i det 70. minut, da FC København var foran 2-0 og havde optræk til at begrave kampen. Få minutter senere blev Elias Jelert udvist, og så blev Oskarsson ofret, da Jacob Neestrup skulle have ekstra forsvarsspillere på banen. 

Fem minutter fik Oskarsson på banen, og Jacob Neestrup satte efterfølgende ord på, hvorfor det lige præcis var Oskarsson, der blev ofret, selv om han havde helt friske ben.

– Fordi det ville blive overlevelse, og der har Elyounoussi trods alt lidt mere erfaring. Det gør ondt på Orri, men det er sådan det er.

Har du sagt noget til ham? 

– Nej, han ved det godt. Det er det røde kort, der gør, at jeg vælger sådan. Du skal tage en beslutning sådan her (knipser med fingrene), og det er sådan, det er, lyder det stålfast fra Neestrup, der ikke ville bruge alt for meget krudt på emnet.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra Orri Oskarsson efter kampen. Til gengæld kunne Jacob Neestrup fortælle, at det udelukkende var det røde kort til Elias Jelert, der gjorde, at momentum skiftede i anden halvleg, hvor Galatasaray scorede deres to mål i det 86. og 88. minut.

– Fra minut 15 indtil det røde kort har vi okay kontrol i første halvleg og fuldstændig kontrol og også dominans i anden halvleg, siger han.

I hele forløbet op til kampen har FC København kommunikeret store armbevægelser frem mod opgøret. Man ville angribe Galatasaray og omfavne, at man hører til på dette niveau. Det var også, hvad Jacob Neestrup så onsdag aften.

– Man kan sige meget om os, men det var ikke fordi, vi kørte fedtspilleren i går, vel? Vi lægger et enormt tryk på os selv. Hvis vi vil have noget at gøre i Champions League, så skal der bare leveres i dag. Ellers kan vi lige så godt lade være med at stille op. Vi er der nu – to gange i træk. 

FC Københavns scoringer blev sat ind af Mohamed Elyounoussi og Diogo Goncalves.





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

‘Schmedes er under pres’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Victor Froholdt bliver matchvinder

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Det har jeg ikke set før i Superligaen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

– Det er lort!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp