Derfor blev Oskarsson flået ud efter fem minutter

Jacob Neestrup forklarer, hvorfor Orri Oskarsson kun nåede at få fem minutter på banen mod Galatasaray.



Tipsbladet i Istanbul

Ingen FC København-spillere havde smil på læberne, da de stillede op for pressen efter den sene uafgjort mod Galatasaray onsdag aften, men var der én spiller, som så mere sur ud end de andre, da han gik hjem fra stadion, så var det Orri Oskarsson.

Og man forstår hvorfor. Islændingen blev skiftet ind i det 70. minut, da FC København var foran 2-0 og havde optræk til at begrave kampen. Få minutter senere blev Elias Jelert udvist, og så blev Oskarsson ofret, da Jacob Neestrup skulle have ekstra forsvarsspillere på banen. 

Fem minutter fik Oskarsson på banen, og Jacob Neestrup satte efterfølgende ord på, hvorfor det lige præcis var Oskarsson, der blev ofret, selv om han havde helt friske ben.

– Fordi det ville blive overlevelse, og der har Elyounoussi trods alt lidt mere erfaring. Det gør ondt på Orri, men det er sådan det er.

Har du sagt noget til ham? 

– Nej, han ved det godt. Det er det røde kort, der gør, at jeg vælger sådan. Du skal tage en beslutning sådan her (knipser med fingrene), og det er sådan, det er, lyder det stålfast fra Neestrup, der ikke ville bruge alt for meget krudt på emnet.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra Orri Oskarsson efter kampen. Til gengæld kunne Jacob Neestrup fortælle, at det udelukkende var det røde kort til Elias Jelert, der gjorde, at momentum skiftede i anden halvleg, hvor Galatasaray scorede deres to mål i det 86. og 88. minut.

– Fra minut 15 indtil det røde kort har vi okay kontrol i første halvleg og fuldstændig kontrol og også dominans i anden halvleg, siger han.

I hele forløbet op til kampen har FC København kommunikeret store armbevægelser frem mod opgøret. Man ville angribe Galatasaray og omfavne, at man hører til på dette niveau. Det var også, hvad Jacob Neestrup så onsdag aften.

– Man kan sige meget om os, men det var ikke fordi, vi kørte fedtspilleren i går, vel? Vi lægger et enormt tryk på os selv. Hvis vi vil have noget at gøre i Champions League, så skal der bare leveres i dag. Ellers kan vi lige så godt lade være med at stille op. Vi er der nu – to gange i træk. 

FC Københavns scoringer blev sat ind af Mohamed Elyounoussi og Diogo Goncalves.





Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

Sergio Ramos i chokskifte?

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Storhylder Christian Nørgaard

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

FC København scorer millionbeløb

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Bekræfter millionbud på dansker

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Klar besked til FCK-fans

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Vild med ny Eriksen-løsning

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

AaB-talent prøver sig af i Italien

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Pointdeling i vestfransk derby

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken