Derfor blev Oskarsson flået ud efter fem minutter

Jacob Neestrup forklarer, hvorfor Orri Oskarsson kun nåede at få fem minutter på banen mod Galatasaray.



Tipsbladet i Istanbul

Ingen FC København-spillere havde smil på læberne, da de stillede op for pressen efter den sene uafgjort mod Galatasaray onsdag aften, men var der én spiller, som så mere sur ud end de andre, da han gik hjem fra stadion, så var det Orri Oskarsson.

Og man forstår hvorfor. Islændingen blev skiftet ind i det 70. minut, da FC København var foran 2-0 og havde optræk til at begrave kampen. Få minutter senere blev Elias Jelert udvist, og så blev Oskarsson ofret, da Jacob Neestrup skulle have ekstra forsvarsspillere på banen. 

Fem minutter fik Oskarsson på banen, og Jacob Neestrup satte efterfølgende ord på, hvorfor det lige præcis var Oskarsson, der blev ofret, selv om han havde helt friske ben.

– Fordi det ville blive overlevelse, og der har Elyounoussi trods alt lidt mere erfaring. Det gør ondt på Orri, men det er sådan det er.

Har du sagt noget til ham? 

– Nej, han ved det godt. Det er det røde kort, der gør, at jeg vælger sådan. Du skal tage en beslutning sådan her (knipser med fingrene), og det er sådan, det er, lyder det stålfast fra Neestrup, der ikke ville bruge alt for meget krudt på emnet.

Det var ikke muligt at få en kommentar fra Orri Oskarsson efter kampen. Til gengæld kunne Jacob Neestrup fortælle, at det udelukkende var det røde kort til Elias Jelert, der gjorde, at momentum skiftede i anden halvleg, hvor Galatasaray scorede deres to mål i det 86. og 88. minut.

– Fra minut 15 indtil det røde kort har vi okay kontrol i første halvleg og fuldstændig kontrol og også dominans i anden halvleg, siger han.

I hele forløbet op til kampen har FC København kommunikeret store armbevægelser frem mod opgøret. Man ville angribe Galatasaray og omfavne, at man hører til på dette niveau. Det var også, hvad Jacob Neestrup så onsdag aften.

– Man kan sige meget om os, men det var ikke fordi, vi kørte fedtspilleren i går, vel? Vi lægger et enormt tryk på os selv. Hvis vi vil have noget at gøre i Champions League, så skal der bare leveres i dag. Ellers kan vi lige så godt lade være med at stille op. Vi er der nu – to gange i træk. 

FC Københavns scoringer blev sat ind af Mohamed Elyounoussi og Diogo Goncalves.



Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Aldrig nogensinde FCK

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Stort Yussuf Poulsen-chok

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– Lidt af en bombe

Dansker færdig i Ajax?

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Brøndby bekræfter salg

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz