Real Madrid-træner Carlo Ancelotti forventer, at hans mandskab kommer på en yderst vanskelig opgave i tirsdagens udekamp mod Manchester City i første runde af Champions Leagues knockoutfase.
For selv om den engelske storklub har haft en uvant bøvlet sæson, er Manchester City stadig den værst tænkelige modstander for Real Madrid.
Det siger Ancelotti på et pressemøde forud for storkampen ifølge AFP og Reuters.
– City er stadig et af de bedste hold i Europa, for de har den bedste træner, og det er det absolut vanskeligste hold, som vi kunne have trukket.
– Det bliver som altid en hovedpine at spille mod Manchester City. Pep Guardiola er en meget stærk og innovativ træner, som har bragt meget til fodbolden, og jeg har stor respekt for ham.
– Han er en af de bedste trænere hvis ikke den bedste. Hver gang vi spiller mod hinanden, er det et mareridt at forberede sig til kampene, for han har altid idéer, man skal forholde sig grundigt til, siger Ancelotti.
En katastrofal periode fra slutningen af oktober frem til jul har kostet City dyrt i Premier League, hvor holdet ikke længere er en del af mesterskabskampen. Det skærper formentlig kun holdet i Champions League, der nu er sæsonens altoverskyggende mål for den engelske storklub, påpeger Ancelotti.
– Jeg er overrasket over, at de havnede i en så vanskelig periode, og de havde svært ved at håndtere en række skader, men det hold, jeg har set de seneste uger, er meget stærkt og kompetitivt. Jeg har svært ved at forestille mig, at Manchester City ikke er stærke, siger Ancelotti.
Citys resultater i Champions League var også så svage, at holdet var i reel fare for at blive sorteret fra før knockoutfasen, men klarede akkurat skærene til sidst.
De seneste tre sæsoner har City og Real Madrid mødtes i Champions Leagues knockoutfase, og den samlede vinder af dobbeltopgøret er gået hele vejen i turneringen. I 2022 vandt Real Madrid, Manchester City revancherede sig året efter, før Real Madrid var stærkeste i en straffesparkskonkurrence sidste år.
– Det føles som en moderne klassiker, fordi vi har mødtes mange gange i turneringen de seneste år.
– Jeg tror, at det bliver en tæt og underholdende kamp som altid. Udfaldet afhænger af attitude, individuel kvalitet, selvtillid og personlighed. Det bliver en kamp på et så højt niveau, at man skal toppe på alle parametre, ikke bare et af dem.
– Det hold, som går videre, har god mulighed for at nå langt i turneringen. Det har også været tilfældet i de foregående sæsoner, siger Ancelotti.
Opgøret i Manchester begynder klokken 21 dansk tid. Der er returkamp i Madrid i næste uge.
/ritzau/
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Han erstatter Bo Henriksen
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
