Real Madrid-træner Carlo Ancelotti forventer, at hans mandskab kommer på en yderst vanskelig opgave i tirsdagens udekamp mod Manchester City i første runde af Champions Leagues knockoutfase.
For selv om den engelske storklub har haft en uvant bøvlet sæson, er Manchester City stadig den værst tænkelige modstander for Real Madrid.
Det siger Ancelotti på et pressemøde forud for storkampen ifølge AFP og Reuters.
– City er stadig et af de bedste hold i Europa, for de har den bedste træner, og det er det absolut vanskeligste hold, som vi kunne have trukket.
– Det bliver som altid en hovedpine at spille mod Manchester City. Pep Guardiola er en meget stærk og innovativ træner, som har bragt meget til fodbolden, og jeg har stor respekt for ham.
– Han er en af de bedste trænere hvis ikke den bedste. Hver gang vi spiller mod hinanden, er det et mareridt at forberede sig til kampene, for han har altid idéer, man skal forholde sig grundigt til, siger Ancelotti.
En katastrofal periode fra slutningen af oktober frem til jul har kostet City dyrt i Premier League, hvor holdet ikke længere er en del af mesterskabskampen. Det skærper formentlig kun holdet i Champions League, der nu er sæsonens altoverskyggende mål for den engelske storklub, påpeger Ancelotti.
– Jeg er overrasket over, at de havnede i en så vanskelig periode, og de havde svært ved at håndtere en række skader, men det hold, jeg har set de seneste uger, er meget stærkt og kompetitivt. Jeg har svært ved at forestille mig, at Manchester City ikke er stærke, siger Ancelotti.
Citys resultater i Champions League var også så svage, at holdet var i reel fare for at blive sorteret fra før knockoutfasen, men klarede akkurat skærene til sidst.
De seneste tre sæsoner har City og Real Madrid mødtes i Champions Leagues knockoutfase, og den samlede vinder af dobbeltopgøret er gået hele vejen i turneringen. I 2022 vandt Real Madrid, Manchester City revancherede sig året efter, før Real Madrid var stærkeste i en straffesparkskonkurrence sidste år.
– Det føles som en moderne klassiker, fordi vi har mødtes mange gange i turneringen de seneste år.
– Jeg tror, at det bliver en tæt og underholdende kamp som altid. Udfaldet afhænger af attitude, individuel kvalitet, selvtillid og personlighed. Det bliver en kamp på et så højt niveau, at man skal toppe på alle parametre, ikke bare et af dem.
– Det hold, som går videre, har god mulighed for at nå langt i turneringen. Det har også været tilfældet i de foregående sæsoner, siger Ancelotti.
Opgøret i Manchester begynder klokken 21 dansk tid. Der er returkamp i Madrid i næste uge.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
LIVE
Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Afslører Brøndbys transferplaner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
