Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Carlo Ancelotti nedtoner betydningen af Manchester Citys sløje sæson før tirsdagens gigantmøde.



Real Madrid-træner Carlo Ancelotti forventer, at hans mandskab kommer på en yderst vanskelig opgave i tirsdagens udekamp mod Manchester City i første runde af Champions Leagues knockoutfase.

For selv om den engelske storklub har haft en uvant bøvlet sæson, er Manchester City stadig den værst tænkelige modstander for Real Madrid.

Det siger Ancelotti på et pressemøde forud for storkampen ifølge AFP og Reuters.

– City er stadig et af de bedste hold i Europa, for de har den bedste træner, og det er det absolut vanskeligste hold, som vi kunne have trukket.

– Det bliver som altid en hovedpine at spille mod Manchester City. Pep Guardiola er en meget stærk og innovativ træner, som har bragt meget til fodbolden, og jeg har stor respekt for ham.

– Han er en af de bedste trænere hvis ikke den bedste. Hver gang vi spiller mod hinanden, er det et mareridt at forberede sig til kampene, for han har altid idéer, man skal forholde sig grundigt til, siger Ancelotti.

En katastrofal periode fra slutningen af oktober frem til jul har kostet City dyrt i Premier League, hvor holdet ikke længere er en del af mesterskabskampen. Det skærper formentlig kun holdet i Champions League, der nu er sæsonens altoverskyggende mål for den engelske storklub, påpeger Ancelotti.

– Jeg er overrasket over, at de havnede i en så vanskelig periode, og de havde svært ved at håndtere en række skader, men det hold, jeg har set de seneste uger, er meget stærkt og kompetitivt. Jeg har svært ved at forestille mig, at Manchester City ikke er stærke, siger Ancelotti.

Citys resultater i Champions League var også så svage, at holdet var i reel fare for at blive sorteret fra før knockoutfasen, men klarede akkurat skærene til sidst.

De seneste tre sæsoner har City og Real Madrid mødtes i Champions Leagues knockoutfase, og den samlede vinder af dobbeltopgøret er gået hele vejen i turneringen. I 2022 vandt Real Madrid, Manchester City revancherede sig året efter, før Real Madrid var stærkeste i en straffesparkskonkurrence sidste år.

– Det føles som en moderne klassiker, fordi vi har mødtes mange gange i turneringen de seneste år.

– Jeg tror, at det bliver en tæt og underholdende kamp som altid. Udfaldet afhænger af attitude, individuel kvalitet, selvtillid og personlighed. Det bliver en kamp på et så højt niveau, at man skal toppe på alle parametre, ikke bare et af dem.

– Det hold, som går videre, har god mulighed for at nå langt i turneringen. Det har også været tilfældet i de foregående sæsoner, siger Ancelotti.

Opgøret i Manchester begynder klokken 21 dansk tid. Der er returkamp i Madrid i næste uge.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Liverpool præsenterer succestræner

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster