Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Carlo Ancelotti nedtoner betydningen af Manchester Citys sløje sæson før tirsdagens gigantmøde.



Real Madrid-træner Carlo Ancelotti forventer, at hans mandskab kommer på en yderst vanskelig opgave i tirsdagens udekamp mod Manchester City i første runde af Champions Leagues knockoutfase.

For selv om den engelske storklub har haft en uvant bøvlet sæson, er Manchester City stadig den værst tænkelige modstander for Real Madrid.

Det siger Ancelotti på et pressemøde forud for storkampen ifølge AFP og Reuters.

– City er stadig et af de bedste hold i Europa, for de har den bedste træner, og det er det absolut vanskeligste hold, som vi kunne have trukket.

– Det bliver som altid en hovedpine at spille mod Manchester City. Pep Guardiola er en meget stærk og innovativ træner, som har bragt meget til fodbolden, og jeg har stor respekt for ham.

– Han er en af de bedste trænere hvis ikke den bedste. Hver gang vi spiller mod hinanden, er det et mareridt at forberede sig til kampene, for han har altid idéer, man skal forholde sig grundigt til, siger Ancelotti.

En katastrofal periode fra slutningen af oktober frem til jul har kostet City dyrt i Premier League, hvor holdet ikke længere er en del af mesterskabskampen. Det skærper formentlig kun holdet i Champions League, der nu er sæsonens altoverskyggende mål for den engelske storklub, påpeger Ancelotti.

– Jeg er overrasket over, at de havnede i en så vanskelig periode, og de havde svært ved at håndtere en række skader, men det hold, jeg har set de seneste uger, er meget stærkt og kompetitivt. Jeg har svært ved at forestille mig, at Manchester City ikke er stærke, siger Ancelotti.

Citys resultater i Champions League var også så svage, at holdet var i reel fare for at blive sorteret fra før knockoutfasen, men klarede akkurat skærene til sidst.

De seneste tre sæsoner har City og Real Madrid mødtes i Champions Leagues knockoutfase, og den samlede vinder af dobbeltopgøret er gået hele vejen i turneringen. I 2022 vandt Real Madrid, Manchester City revancherede sig året efter, før Real Madrid var stærkeste i en straffesparkskonkurrence sidste år.

– Det føles som en moderne klassiker, fordi vi har mødtes mange gange i turneringen de seneste år.

– Jeg tror, at det bliver en tæt og underholdende kamp som altid. Udfaldet afhænger af attitude, individuel kvalitet, selvtillid og personlighed. Det bliver en kamp på et så højt niveau, at man skal toppe på alle parametre, ikke bare et af dem.

– Det hold, som går videre, har god mulighed for at nå langt i turneringen. Det har også været tilfældet i de foregående sæsoner, siger Ancelotti.

Opgøret i Manchester begynder klokken 21 dansk tid. Der er returkamp i Madrid i næste uge.

/ritzau/







Åge Hareide er alvorligt syg


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Skotland dummer sig i Grækenland

Ny kæmpeklub er interesseret

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Riemer giver Højlund-opdatering

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Aflyser pressemøde i Parken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

GOG buldrer forbi bundhold

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Her kan du se Danmark mod Belarus

Landstræner uenig med Ronaldo

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark