Det er et mareridt, siger Carlo Ancelotti

Carlo Ancelotti nedtoner betydningen af Manchester Citys sløje sæson før tirsdagens gigantmøde.



Real Madrid-træner Carlo Ancelotti forventer, at hans mandskab kommer på en yderst vanskelig opgave i tirsdagens udekamp mod Manchester City i første runde af Champions Leagues knockoutfase.

For selv om den engelske storklub har haft en uvant bøvlet sæson, er Manchester City stadig den værst tænkelige modstander for Real Madrid.

Det siger Ancelotti på et pressemøde forud for storkampen ifølge AFP og Reuters.

– City er stadig et af de bedste hold i Europa, for de har den bedste træner, og det er det absolut vanskeligste hold, som vi kunne have trukket.

– Det bliver som altid en hovedpine at spille mod Manchester City. Pep Guardiola er en meget stærk og innovativ træner, som har bragt meget til fodbolden, og jeg har stor respekt for ham.

– Han er en af de bedste trænere hvis ikke den bedste. Hver gang vi spiller mod hinanden, er det et mareridt at forberede sig til kampene, for han har altid idéer, man skal forholde sig grundigt til, siger Ancelotti.

En katastrofal periode fra slutningen af oktober frem til jul har kostet City dyrt i Premier League, hvor holdet ikke længere er en del af mesterskabskampen. Det skærper formentlig kun holdet i Champions League, der nu er sæsonens altoverskyggende mål for den engelske storklub, påpeger Ancelotti.

– Jeg er overrasket over, at de havnede i en så vanskelig periode, og de havde svært ved at håndtere en række skader, men det hold, jeg har set de seneste uger, er meget stærkt og kompetitivt. Jeg har svært ved at forestille mig, at Manchester City ikke er stærke, siger Ancelotti.

Citys resultater i Champions League var også så svage, at holdet var i reel fare for at blive sorteret fra før knockoutfasen, men klarede akkurat skærene til sidst.

De seneste tre sæsoner har City og Real Madrid mødtes i Champions Leagues knockoutfase, og den samlede vinder af dobbeltopgøret er gået hele vejen i turneringen. I 2022 vandt Real Madrid, Manchester City revancherede sig året efter, før Real Madrid var stærkeste i en straffesparkskonkurrence sidste år.

– Det føles som en moderne klassiker, fordi vi har mødtes mange gange i turneringen de seneste år.

– Jeg tror, at det bliver en tæt og underholdende kamp som altid. Udfaldet afhænger af attitude, individuel kvalitet, selvtillid og personlighed. Det bliver en kamp på et så højt niveau, at man skal toppe på alle parametre, ikke bare et af dem.

– Det hold, som går videre, har god mulighed for at nå langt i turneringen. Det har også været tilfældet i de foregående sæsoner, siger Ancelotti.

Opgøret i Manchester begynder klokken 21 dansk tid. Der er returkamp i Madrid i næste uge.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Sønderjyske – FC Midtjylland

Han er VM’s bedste spiller

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død