Dortmund slår PSV og er videre i Champions League

Dortmund slog onsdag aften PSV med 2-0 på hjemmebane og er dermed klar til Champions Leagues kvartfinaler.



Dortmund og PSV havde en halvleg hver, da de to hold onsdag aften stødte sammen om en billet videre til Champions Leagues kvartfinaler.

Effektiviteten endte med at blive afgørende, og her var Dortmund skarpest og vandt opgøret med 2-0.

Efter 1-1 i det første opgør i hollandske Eindhoven betyder det, at Dortmund er kvartfinaleklar med en samlet sejr på 3-1.

Det var de brændte chancers aften i Tyskland, hvor begge mandskaber missede store muligheder foran kassen.

Dortmund kom buldrende ud i kampens indledning og satte sig fra start på begivenhederne.

Allerede efter tre minutter gav den aggressive start pote, da Jadon Sancho bragte hjemmeholdet i front med en resolut afslutning ved den nærmeste stolpe.

Scoringen fik ikke Dortmund til at slippe hånden fra gashåndtaget.

Tyskerne sad fuldstændig på spil og chancer, mens PSV virkede som et hold på hælene.

Dortmund pressede højt, og det var sjældent, at PSV formåede at nærme sig hjemmeholdets felt.

Efter en intens halv time med flere store chancer til hjemmeholdet virkede PSV endelig til at finde sig til rette på det tyske græs.

Gæsterne formåede at skubbe spillet frem på banen og holde i bolden i længere perioder ad gangen, hvilket lagde en dæmper på det presset.

Langsomt skiftede kampen karakter, og PSV overtog sågar taktstokken.

Fra anden halvlegs start var det gæsterne, der sad på boldbesiddelsen og skabte flere gode chancer for en udligning.

Det var nu Dortmund, der indtog den passive rolle og ikke var i stand til at holde i bolden særlig lang tid ad gangen.

Flere gange rasede Dortmunds forsvarsstyrmand Mats Hummels på holdkammeraterne, mens PSV spillede sig frem til store chancer, hvilket tvang Gregor Kobel i det tyske mål til at finde flere store redninger.

PSV kendte dog ikke sin besøgelsestid foran mål bedst eksemplificeret ved angriber Luuk de Jong, der dybt inde i tillægstiden brændte en stor chance, der ville have sendt kampen i ekstratid.

Ineffektiviteten endte med at koste videre avancement for hollænderne, da Marco Reus til sidst cementerede sejren med en scoring til 2-0.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Vil hente tysk landsholdsstjerne

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Iran – New Zealand

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Han tager hjem fra VM

Spanien – Kap Verde

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger