Dortmund tjener flere penge ved at tabe CL-finalen

Borussia Dortmund kan tjene dobbelt så mange penge ved at tabe Champions League-finalen til Real Madrid.



At vinde Champions League er en lukrativ forretning, men for Borussia Dortmund er det faktisk langt mere lukrativt at lade være.

Det skriver i hvert fald den tyske avis Bild, og forklaringen skal findes i Jude Bellinghams skifte fra Dortmund til Real Madrid, som er tyskernes finalemodstander i Champions League, forud for denne sæson. 

Avisen skriver, at Borussia Dortmund får en bonus på 187 millioner kroner af Real Madrid, hvis kongeklubben vinder Champions League i Jude Bellinghams første sæson i den spanske hovedstad. Derudover belønnes andenpladsen i Champions League med en præmiesum på 112 millioner kroner, og det vil sige, at Dortmund tjener i omegnen af 300 millioner, hvis de taber Champions League-finalen.

Hvis tyskerne besejrer Real Madrid på Wembley den 1. juni, misser Dortmund selvsagt Bellingham-bonussen, og da en samlet sejr i Champions League "blot" belønnes med 150 millioner kroner, vil det altså være dobbelt så god en forretning for Mats Hummels og holdkammeraterne at tabe finalen.

Der er dog næppe nogen tvivl om, at de omstændigheder er Borussia Dortmund-spillerne fuldstændig ligeglade med, når første fløjt lyder på Wembley – så vil tyskerne gå benhårdt efter at trække det længste strå i verdens fornemste klubturnering. 





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Nantes kan overraske i Lens

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Det var en af de værste dage

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Liverpool – Chelsea

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

AGF køber dansk profil

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde