Dortmund tjener flere penge ved at tabe CL-finalen

Borussia Dortmund kan tjene dobbelt så mange penge ved at tabe Champions League-finalen til Real Madrid.



At vinde Champions League er en lukrativ forretning, men for Borussia Dortmund er det faktisk langt mere lukrativt at lade være.

Det skriver i hvert fald den tyske avis Bild, og forklaringen skal findes i Jude Bellinghams skifte fra Dortmund til Real Madrid, som er tyskernes finalemodstander i Champions League, forud for denne sæson. 

Avisen skriver, at Borussia Dortmund får en bonus på 187 millioner kroner af Real Madrid, hvis kongeklubben vinder Champions League i Jude Bellinghams første sæson i den spanske hovedstad. Derudover belønnes andenpladsen i Champions League med en præmiesum på 112 millioner kroner, og det vil sige, at Dortmund tjener i omegnen af 300 millioner, hvis de taber Champions League-finalen.

Hvis tyskerne besejrer Real Madrid på Wembley den 1. juni, misser Dortmund selvsagt Bellingham-bonussen, og da en samlet sejr i Champions League "blot" belønnes med 150 millioner kroner, vil det altså være dobbelt så god en forretning for Mats Hummels og holdkammeraterne at tabe finalen.

Der er dog næppe nogen tvivl om, at de omstændigheder er Borussia Dortmund-spillerne fuldstændig ligeglade med, når første fløjt lyder på Wembley – så vil tyskerne gå benhårdt efter at trække det længste strå i verdens fornemste klubturnering. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Maxsø træner med i Brøndby

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

‘Det var verdens undergang’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Spændende transfermelding om Maxsø

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Er han løsningen i AGF?

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Transferbombe i Manchester United

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

FC København i intense transferforhandlinger

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Begejstret for Jacob Neestrup

Italiensk skandale afblæst

VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs

Derfor trækker FC København-transfer ud