Havde FC Midtjyllands normalt så træfsikre højre kant Anders Dreyer haft lidt mere tur i den, havde han sendt FC Midtjylland i ekstase allerede i de første minutter af Champions League-opgøret mod Liverpool.
Få minutter før tid fik Dreyer igen en stor mulighed, da han kunne have gjort det til 1-1. Han chippede keeperen og havde passeret Alisson, men desværre også akkurat på den forkerte side af stolpen. I stedet gik Liverpool op i den anden ende og scorede til slutresultatet 2-0.
Det var reelt forskellen på de engelske og de danske mestre tirsdag aften. Nuvel, Jürgen Klopp valgte at spare flere profiler og var også uden verdens bedste forsvarsspiller i Virgil van Dijk, men det var alligevel få centimeter til den forkerte side af stolpen, der afgjorde opgøret.
– Det er de der små marginaler, der mangler, for at den går over stregen. Jeg tænker helt ærligt ikke så meget over det længere. Jeg er bare stolt over, hvordan vi spiller. Vi får vist, at vi kan holde Liverpool fra chancer i første halvleg. Det er ikke sket siden 2018, at de ikke har haft en afslutning på mål i første halvleg. Det siger noget om vores præstation, siger Anders Dreyer dagen derpå til tipsbladet.dk og slår fast:
– At vi har et hold, der efter at have tabt 0-2 på Anfield er småskuffet, siger meget om vores præstation, og det er også derfor, at jeg siger, at vi kan være stolte.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Den teknisk stærke midtbanespiller er stor Liverpool-fan, og han havde faktisk også muligheden for at stemple ind med mål allerede efter få minutter af kampen. Men her var Alisson i vejen.
– Den første chance er en detalje, “Scholle” og jeg har talt om, hvor han spiller den dybt. Det ligner den chance, jeg fik mod Brøndby, hvor jeg sparkede første gang. Den her gang tager jeg et touch, inden jeg fik en afslutning på, der så blev reddet. Det var ærgerligt, siger danskeren.
U21-landsholdsspilleren fra FC Midtjylland er glad for det udtryk, FC Midtjylland kom ud til kampen med, for man fik vasket 0-4 pletten fra mødet med Atalanta væk med en fin præstation i Liverpool.
Og for Anders Dreyer betyder det også meget, at præstationen blev anerkendt af modstanderen.
– Det er verdens bedste hold, og både deres spillere og trænere sagde, at vi var svære at have med at gøre, siger han.
Læs også:Sviatchenko småskuffet: Havde mulighed for at lave chokresultat
En vild atmosfære fik FC Midtjylland-spillerne dog ikke lov til at opleve denne gang, da der ikke var tilskuere på stadion på grund af Covid-19-situationen i England. Men det var en særlig oplevelse for en Liverpool-fan at træde ind på stadion i Beatles-byen.
– Det var en rigtig fed oplevelse, og det er ikke lige noget, man glemmer. Også selv om der ikke var fans. Jeg tager en god oplevelse med hjem, siger midtbanespilleren, der ikke lå vågen hele natten i ærgrelse over at have været så tæt på:
– Det gik nu fint nok. Jeg fik nogle timer, siger midtbanespilleren, der allerede igen på lørdag skal i aktion i Superligaen og den efterfølgende onsdag i Champions League mod Ajax:
– Jeg er pissevild med det. Jeg vil altid hellere spille en masse kampe end at træne. Og der er mange kampe lige nu.
FC Midtjylland møder FC Nordsjælland i Farum, mens Champions League-kampen mod AFC Ajax er på hjemmebanen i Herning.
Læs også:FCM lukkede ned for Liverpool i første halvleg: Måtte kapitulere efter pausen
Læs også:Karakterer: Tvivlsomme afslutninger kostede for FC Midtjylland
Læs også:Startopstillinger: Priske må undvære afgørende profil mod Liverpool
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Her kan du se FC Polissya mod FC København
MEDIE
