Dreyer var centimeter fra at score mod Liverpool: Det er små marginaler

FC Midtjylland var meget tæt på at få noget med fra det svære opgør mod Liverpool, men det lykkedes akkurat ikke.



Havde FC Midtjyllands normalt så træfsikre højre kant Anders Dreyer haft lidt mere tur i den, havde han sendt FC Midtjylland i ekstase allerede i de første minutter af Champions League-opgøret mod Liverpool.

Få minutter før tid fik Dreyer igen en stor mulighed, da han kunne have gjort det til 1-1. Han chippede keeperen og havde passeret Alisson, men desværre også akkurat på den forkerte side af stolpen. I stedet gik Liverpool op i den anden ende og scorede til slutresultatet 2-0.

Det var reelt forskellen på de engelske og de danske mestre tirsdag aften. Nuvel, Jürgen Klopp valgte at spare flere profiler og var også uden verdens bedste forsvarsspiller i Virgil van Dijk, men det var alligevel få centimeter til den forkerte side af stolpen, der afgjorde opgøret.

– Det er de der små marginaler, der mangler, for at den går over stregen. Jeg tænker helt ærligt ikke så meget over det længere. Jeg er bare stolt over, hvordan vi spiller. Vi får vist, at vi kan holde Liverpool fra chancer i første halvleg. Det er ikke sket siden 2018, at de ikke har haft en afslutning på mål i første halvleg. Det siger noget om vores præstation, siger Anders Dreyer dagen derpå til tipsbladet.dk og slår fast:

– At vi har et hold, der efter at have tabt 0-2 på Anfield er småskuffet, siger meget om vores præstation, og det er også derfor, at jeg siger, at vi kan være stolte. 

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Den teknisk stærke midtbanespiller er stor Liverpool-fan, og han havde faktisk også muligheden for at stemple ind med mål allerede efter få minutter af kampen. Men her var Alisson i vejen. 

– Den første chance er en detalje, “Scholle” og jeg har talt om, hvor han spiller den dybt. Det ligner den chance, jeg fik mod Brøndby, hvor jeg sparkede første gang. Den her gang tager jeg et touch, inden jeg fik en afslutning på, der så blev reddet. Det var ærgerligt, siger danskeren.

U21-landsholdsspilleren fra FC Midtjylland er glad for det udtryk, FC Midtjylland kom ud til kampen med, for man fik vasket 0-4 pletten fra mødet med Atalanta væk med en fin præstation i Liverpool.

Og for Anders Dreyer betyder det også meget, at præstationen blev anerkendt af modstanderen.

– Det er verdens bedste hold, og både deres spillere og trænere sagde, at vi var svære at have med at gøre, siger han.

Læs også:Sviatchenko småskuffet: Havde mulighed for at lave chokresultat

En vild atmosfære fik FC Midtjylland-spillerne dog ikke lov til at opleve denne gang, da der ikke var tilskuere på stadion på grund af Covid-19-situationen i England. Men det var en særlig oplevelse for en Liverpool-fan at træde ind på stadion i Beatles-byen.

– Det var en rigtig fed oplevelse, og det er ikke lige noget, man glemmer. Også selv om der ikke var fans. Jeg tager en god oplevelse med hjem, siger midtbanespilleren, der ikke lå vågen hele natten i ærgrelse over at have været så tæt på:

– Det gik nu fint nok. Jeg fik nogle timer, siger midtbanespilleren, der allerede igen på lørdag skal i aktion i Superligaen og den efterfølgende onsdag i Champions League mod Ajax:

– Jeg er pissevild med det. Jeg vil altid hellere spille en masse kampe end at træne. Og der er mange kampe lige nu.

FC Midtjylland møder FC Nordsjælland i Farum, mens Champions League-kampen mod AFC Ajax er på hjemmebanen i Herning.

Læs også:FCM lukkede ned for Liverpool i første halvleg: Måtte kapitulere efter pausen
Læs også:Karakterer: Tvivlsomme afslutninger kostede for FC Midtjylland
Læs også:Startopstillinger: Priske må undvære afgørende profil mod Liverpool




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk stjerne i milliontransfer

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Rødt kort er svært at vurdere’