Havde FC Midtjyllands normalt så træfsikre højre kant Anders Dreyer haft lidt mere tur i den, havde han sendt FC Midtjylland i ekstase allerede i de første minutter af Champions League-opgøret mod Liverpool.
Få minutter før tid fik Dreyer igen en stor mulighed, da han kunne have gjort det til 1-1. Han chippede keeperen og havde passeret Alisson, men desværre også akkurat på den forkerte side af stolpen. I stedet gik Liverpool op i den anden ende og scorede til slutresultatet 2-0.
Det var reelt forskellen på de engelske og de danske mestre tirsdag aften. Nuvel, Jürgen Klopp valgte at spare flere profiler og var også uden verdens bedste forsvarsspiller i Virgil van Dijk, men det var alligevel få centimeter til den forkerte side af stolpen, der afgjorde opgøret.
– Det er de der små marginaler, der mangler, for at den går over stregen. Jeg tænker helt ærligt ikke så meget over det længere. Jeg er bare stolt over, hvordan vi spiller. Vi får vist, at vi kan holde Liverpool fra chancer i første halvleg. Det er ikke sket siden 2018, at de ikke har haft en afslutning på mål i første halvleg. Det siger noget om vores præstation, siger Anders Dreyer dagen derpå til tipsbladet.dk og slår fast:
– At vi har et hold, der efter at have tabt 0-2 på Anfield er småskuffet, siger meget om vores præstation, og det er også derfor, at jeg siger, at vi kan være stolte.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Den teknisk stærke midtbanespiller er stor Liverpool-fan, og han havde faktisk også muligheden for at stemple ind med mål allerede efter få minutter af kampen. Men her var Alisson i vejen.
– Den første chance er en detalje, “Scholle” og jeg har talt om, hvor han spiller den dybt. Det ligner den chance, jeg fik mod Brøndby, hvor jeg sparkede første gang. Den her gang tager jeg et touch, inden jeg fik en afslutning på, der så blev reddet. Det var ærgerligt, siger danskeren.
U21-landsholdsspilleren fra FC Midtjylland er glad for det udtryk, FC Midtjylland kom ud til kampen med, for man fik vasket 0-4 pletten fra mødet med Atalanta væk med en fin præstation i Liverpool.
Og for Anders Dreyer betyder det også meget, at præstationen blev anerkendt af modstanderen.
– Det er verdens bedste hold, og både deres spillere og trænere sagde, at vi var svære at have med at gøre, siger han.
Læs også:Sviatchenko småskuffet: Havde mulighed for at lave chokresultat
En vild atmosfære fik FC Midtjylland-spillerne dog ikke lov til at opleve denne gang, da der ikke var tilskuere på stadion på grund af Covid-19-situationen i England. Men det var en særlig oplevelse for en Liverpool-fan at træde ind på stadion i Beatles-byen.
– Det var en rigtig fed oplevelse, og det er ikke lige noget, man glemmer. Også selv om der ikke var fans. Jeg tager en god oplevelse med hjem, siger midtbanespilleren, der ikke lå vågen hele natten i ærgrelse over at have været så tæt på:
– Det gik nu fint nok. Jeg fik nogle timer, siger midtbanespilleren, der allerede igen på lørdag skal i aktion i Superligaen og den efterfølgende onsdag i Champions League mod Ajax:
– Jeg er pissevild med det. Jeg vil altid hellere spille en masse kampe end at træne. Og der er mange kampe lige nu.
FC Midtjylland møder FC Nordsjælland i Farum, mens Champions League-kampen mod AFC Ajax er på hjemmebanen i Herning.
Læs også:FCM lukkede ned for Liverpool i første halvleg: Måtte kapitulere efter pausen
Læs også:Karakterer: Tvivlsomme afslutninger kostede for FC Midtjylland
Læs også:Startopstillinger: Priske må undvære afgørende profil mod Liverpool

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tour de France-hold lukker og slukker

Vil sprænge banken for Harry Kane

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Stor mystik omkring Emil Højlund

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Elver bliver hjemme fra VM-test

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Silkeborg IF – FC København

Viktor Claesson siger stop

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Legende revser Højlund-beslutning

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Stor FCK-bet: Profiler ude

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Hylder Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

‘Hvad fanden er det!?’

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Axelsen kæmper sig videre

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Antonsen i overraskende exit

Tung topkamp i Paris

Holger Rune vinder sikkert

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt
