Havde FC Midtjyllands normalt så træfsikre højre kant Anders Dreyer haft lidt mere tur i den, havde han sendt FC Midtjylland i ekstase allerede i de første minutter af Champions League-opgøret mod Liverpool.
Få minutter før tid fik Dreyer igen en stor mulighed, da han kunne have gjort det til 1-1. Han chippede keeperen og havde passeret Alisson, men desværre også akkurat på den forkerte side af stolpen. I stedet gik Liverpool op i den anden ende og scorede til slutresultatet 2-0.
Det var reelt forskellen på de engelske og de danske mestre tirsdag aften. Nuvel, Jürgen Klopp valgte at spare flere profiler og var også uden verdens bedste forsvarsspiller i Virgil van Dijk, men det var alligevel få centimeter til den forkerte side af stolpen, der afgjorde opgøret.
– Det er de der små marginaler, der mangler, for at den går over stregen. Jeg tænker helt ærligt ikke så meget over det længere. Jeg er bare stolt over, hvordan vi spiller. Vi får vist, at vi kan holde Liverpool fra chancer i første halvleg. Det er ikke sket siden 2018, at de ikke har haft en afslutning på mål i første halvleg. Det siger noget om vores præstation, siger Anders Dreyer dagen derpå til tipsbladet.dk og slår fast:
– At vi har et hold, der efter at have tabt 0-2 på Anfield er småskuffet, siger meget om vores præstation, og det er også derfor, at jeg siger, at vi kan være stolte.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Den teknisk stærke midtbanespiller er stor Liverpool-fan, og han havde faktisk også muligheden for at stemple ind med mål allerede efter få minutter af kampen. Men her var Alisson i vejen.
– Den første chance er en detalje, “Scholle” og jeg har talt om, hvor han spiller den dybt. Det ligner den chance, jeg fik mod Brøndby, hvor jeg sparkede første gang. Den her gang tager jeg et touch, inden jeg fik en afslutning på, der så blev reddet. Det var ærgerligt, siger danskeren.
U21-landsholdsspilleren fra FC Midtjylland er glad for det udtryk, FC Midtjylland kom ud til kampen med, for man fik vasket 0-4 pletten fra mødet med Atalanta væk med en fin præstation i Liverpool.
Og for Anders Dreyer betyder det også meget, at præstationen blev anerkendt af modstanderen.
– Det er verdens bedste hold, og både deres spillere og trænere sagde, at vi var svære at have med at gøre, siger han.
Læs også:Sviatchenko småskuffet: Havde mulighed for at lave chokresultat
En vild atmosfære fik FC Midtjylland-spillerne dog ikke lov til at opleve denne gang, da der ikke var tilskuere på stadion på grund af Covid-19-situationen i England. Men det var en særlig oplevelse for en Liverpool-fan at træde ind på stadion i Beatles-byen.
– Det var en rigtig fed oplevelse, og det er ikke lige noget, man glemmer. Også selv om der ikke var fans. Jeg tager en god oplevelse med hjem, siger midtbanespilleren, der ikke lå vågen hele natten i ærgrelse over at have været så tæt på:
– Det gik nu fint nok. Jeg fik nogle timer, siger midtbanespilleren, der allerede igen på lørdag skal i aktion i Superligaen og den efterfølgende onsdag i Champions League mod Ajax:
– Jeg er pissevild med det. Jeg vil altid hellere spille en masse kampe end at træne. Og der er mange kampe lige nu.
FC Midtjylland møder FC Nordsjælland i Farum, mens Champions League-kampen mod AFC Ajax er på hjemmebanen i Herning.
Læs også:FCM lukkede ned for Liverpool i første halvleg: Måtte kapitulere efter pausen
Læs også:Karakterer: Tvivlsomme afslutninger kostede for FC Midtjylland
Læs også:Startopstillinger: Priske må undvære afgørende profil mod Liverpool
LIVE
LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TIPSBLADET SPECIAL
