Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

De danske mestre kommer på en svær opgave, når de gæster Farum og FC Nordsjælland.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnfcm #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben fik til sidst reddet uafgjort med fra mødet med Horsens på udebane, og dermed ligger man fortsat lunt til i forhold til en top seks-placering. Men det er også tydeligt, at man ikke har samme kvalitet som sidste år, efter man denne sommer har solgt Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard.

Opgøret lørdag bliver svær for FC Nordsjælland, der tidligere har haft det vanskeligt mod FC Midtjylland. I sidste sæson vandt FCM alle fire møder mod FCN, der ganske enkelt kom til kort, så det skal Farum-klubben have løst denne gang.

Man har spillet med tre stoppere i de sidste par kampe efter tilgangen af Johan Djourou, og det er ventet, at Flemming Pedersen holder fast i det mod fysisk stærke FC Midtjylland.

Jonathan Amon er desværre for hjemmeholdet blevet langtidsskadet, og han er derfor ude. Mads Døhr Thychosen er heller ikke med i truppen.

FC Midtjylland:
De vandt med 3-2 mod Brøndby på udebane efter at have været bagud med 0-2 efter 65 minutter. Sejren var ikke fortjent, for Brøndby var bedst, men den individuelle kvalitet kom til udtryk til sidst i kampen.

Læs også:Medie: Panathinaikos vil ophæve med Uffe Bech

FC Midtjylland kommer fra et nederlag på Anfield til Liverpool og jagter tre point for at holde presset på konkurrenterne i toppen af Superligaen, men man skal også balancere Superligaen og Champions League, og allerede igen på onsdag er der kamp i Champions League, når man møder AFC Ajax i Herning.

Til opgøret ventes angriber Ronnie Schwartz ikke at være med – han bliver ikke udtaget til kamp. Ude var Junior Brumado også senest mod Liverpool, mens målmand Jesper Hansen var rejst med til England, men ikke blev klar. De er fortsat ude. 

Det er forventet, at Brian Priske roterer en smule i startopstillingen. I hvert fald er Erik Sviatchenko, Sory Kaba og Paulinho ikke med. 

Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl Jensen – Hansen, Djourou, Yttergård Jenssen – Villadsen, Kofod Andersen, Diomande, Frese – Atanga, Rothmann, Sulemana

FC Midtjylland (4-2-3-1): Andersen – Cools, James, Scholz, Dyhr – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Kraev, Mabil – Pfeiffer

Læs også:Liverpool-profiler roser FCM: De gjorde det meget svært for os

Profilen:
Mikkel Andersen fik pladsen i målet mod Liverpool, da Jesper Hansen var skadet, og den rutinerede keeper leverede en glimrende præstation, der gør, at FC Midtjylland ikke umiddelbart bør være nerøs for situationen omkring målmandsposten, når Jesper Hansen ikke kan være med. Er Hansen klar, kan det måske tænkes, at han bliver sparet et par dage yderligere, inden der venter et opgør mod Ajax på onsdag.

Vidste du, at..:
Jesper Hansen, der ikke er klar til opgøret og i stedet må lade Mikkel Andersen vogte kassen, har en fortid i netop FC Nordsjælland, og faktisk var han i 2012 med til at spille Champions League-gruppespil med klubben. Det er altså ikke første gang, at han spiller Champions League for et dansk mandskab.

Dom:
FC Nordsjælland har mistet kvalitet i form af gode spillere som Damsgaard og Kudus, mens FC Midtjylland lige nu kæmper i flere turneringer. Og derfor er det interessant at se, hvordan det kommer til udtryk lørdag.

Sidste sæson var der klasseforskel i de fire kampe, de to hold spillede mod hinanden, og i det hele taget er FC Midtjylland lidt af en hademodstander for FCN. 14 gange i træk har FC Nordsjælland ikke vundet over FC Midtjylland i Superligaen.

Det ender også denne gang med succes for FC Midtjylland – 2-1 til klubben fra Ikast og Herning.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Medie: Solbakken ville afløses af Kasper Hjulmand i FC København
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde


Sådan fungerer lodtrækningen til VM

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det har man nok aldrig set før

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

– Det var vanvittigt brutalt!

Griner af AaB-rygte

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Rigmand vild med FC København-aftale

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Manchester United dummede sig mod West Ham

Dybt skuffet og trist

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

– Har ikke ubegrænset kredit

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe