Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnfcm #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben fik til sidst reddet uafgjort med fra mødet med Horsens på udebane, og dermed ligger man fortsat lunt til i forhold til en top seks-placering. Men det er også tydeligt, at man ikke har samme kvalitet som sidste år, efter man denne sommer har solgt Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard.
Opgøret lørdag bliver svær for FC Nordsjælland, der tidligere har haft det vanskeligt mod FC Midtjylland. I sidste sæson vandt FCM alle fire møder mod FCN, der ganske enkelt kom til kort, så det skal Farum-klubben have løst denne gang.
Man har spillet med tre stoppere i de sidste par kampe efter tilgangen af Johan Djourou, og det er ventet, at Flemming Pedersen holder fast i det mod fysisk stærke FC Midtjylland.
Jonathan Amon er desværre for hjemmeholdet blevet langtidsskadet, og han er derfor ude. Mads Døhr Thychosen er heller ikke med i truppen.
FC Midtjylland:
De vandt med 3-2 mod Brøndby på udebane efter at have været bagud med 0-2 efter 65 minutter. Sejren var ikke fortjent, for Brøndby var bedst, men den individuelle kvalitet kom til udtryk til sidst i kampen.
Læs også:Medie: Panathinaikos vil ophæve med Uffe Bech
FC Midtjylland kommer fra et nederlag på Anfield til Liverpool og jagter tre point for at holde presset på konkurrenterne i toppen af Superligaen, men man skal også balancere Superligaen og Champions League, og allerede igen på onsdag er der kamp i Champions League, når man møder AFC Ajax i Herning.
Til opgøret ventes angriber Ronnie Schwartz ikke at være med – han bliver ikke udtaget til kamp. Ude var Junior Brumado også senest mod Liverpool, mens målmand Jesper Hansen var rejst med til England, men ikke blev klar. De er fortsat ude.
Det er forventet, at Brian Priske roterer en smule i startopstillingen. I hvert fald er Erik Sviatchenko, Sory Kaba og Paulinho ikke med.
Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl Jensen – Hansen, Djourou, Yttergård Jenssen – Villadsen, Kofod Andersen, Diomande, Frese – Atanga, Rothmann, Sulemana
FC Midtjylland (4-2-3-1): Andersen – Cools, James, Scholz, Dyhr – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Kraev, Mabil – Pfeiffer
Læs også:Liverpool-profiler roser FCM: De gjorde det meget svært for os
Profilen:
Mikkel Andersen fik pladsen i målet mod Liverpool, da Jesper Hansen var skadet, og den rutinerede keeper leverede en glimrende præstation, der gør, at FC Midtjylland ikke umiddelbart bør være nerøs for situationen omkring målmandsposten, når Jesper Hansen ikke kan være med. Er Hansen klar, kan det måske tænkes, at han bliver sparet et par dage yderligere, inden der venter et opgør mod Ajax på onsdag.
Vidste du, at..:
Jesper Hansen, der ikke er klar til opgøret og i stedet må lade Mikkel Andersen vogte kassen, har en fortid i netop FC Nordsjælland, og faktisk var han i 2012 med til at spille Champions League-gruppespil med klubben. Det er altså ikke første gang, at han spiller Champions League for et dansk mandskab.
Dom:
FC Nordsjælland har mistet kvalitet i form af gode spillere som Damsgaard og Kudus, mens FC Midtjylland lige nu kæmper i flere turneringer. Og derfor er det interessant at se, hvordan det kommer til udtryk lørdag.
Sidste sæson var der klasseforskel i de fire kampe, de to hold spillede mod hinanden, og i det hele taget er FC Midtjylland lidt af en hademodstander for FCN. 14 gange i træk har FC Nordsjælland ikke vundet over FC Midtjylland i Superligaen.
Det ender også denne gang med succes for FC Midtjylland – 2-1 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Medie: Solbakken ville afløses af Kasper Hjulmand i FC København
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
