Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnfcm #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Farum-klubben fik til sidst reddet uafgjort med fra mødet med Horsens på udebane, og dermed ligger man fortsat lunt til i forhold til en top seks-placering. Men det er også tydeligt, at man ikke har samme kvalitet som sidste år, efter man denne sommer har solgt Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard.
Opgøret lørdag bliver svær for FC Nordsjælland, der tidligere har haft det vanskeligt mod FC Midtjylland. I sidste sæson vandt FCM alle fire møder mod FCN, der ganske enkelt kom til kort, så det skal Farum-klubben have løst denne gang.
Man har spillet med tre stoppere i de sidste par kampe efter tilgangen af Johan Djourou, og det er ventet, at Flemming Pedersen holder fast i det mod fysisk stærke FC Midtjylland.
Jonathan Amon er desværre for hjemmeholdet blevet langtidsskadet, og han er derfor ude. Mads Døhr Thychosen er heller ikke med i truppen.
FC Midtjylland:
De vandt med 3-2 mod Brøndby på udebane efter at have været bagud med 0-2 efter 65 minutter. Sejren var ikke fortjent, for Brøndby var bedst, men den individuelle kvalitet kom til udtryk til sidst i kampen.
Læs også:Medie: Panathinaikos vil ophæve med Uffe Bech
FC Midtjylland kommer fra et nederlag på Anfield til Liverpool og jagter tre point for at holde presset på konkurrenterne i toppen af Superligaen, men man skal også balancere Superligaen og Champions League, og allerede igen på onsdag er der kamp i Champions League, når man møder AFC Ajax i Herning.
Til opgøret ventes angriber Ronnie Schwartz ikke at være med – han bliver ikke udtaget til kamp. Ude var Junior Brumado også senest mod Liverpool, mens målmand Jesper Hansen var rejst med til England, men ikke blev klar. De er fortsat ude.
Det er forventet, at Brian Priske roterer en smule i startopstillingen. I hvert fald er Erik Sviatchenko, Sory Kaba og Paulinho ikke med.
Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl Jensen – Hansen, Djourou, Yttergård Jenssen – Villadsen, Kofod Andersen, Diomande, Frese – Atanga, Rothmann, Sulemana
FC Midtjylland (4-2-3-1): Andersen – Cools, James, Scholz, Dyhr – Cajuste, Onyeka – Dreyer, Kraev, Mabil – Pfeiffer
Læs også:Liverpool-profiler roser FCM: De gjorde det meget svært for os
Profilen:
Mikkel Andersen fik pladsen i målet mod Liverpool, da Jesper Hansen var skadet, og den rutinerede keeper leverede en glimrende præstation, der gør, at FC Midtjylland ikke umiddelbart bør være nerøs for situationen omkring målmandsposten, når Jesper Hansen ikke kan være med. Er Hansen klar, kan det måske tænkes, at han bliver sparet et par dage yderligere, inden der venter et opgør mod Ajax på onsdag.
Vidste du, at..:
Jesper Hansen, der ikke er klar til opgøret og i stedet må lade Mikkel Andersen vogte kassen, har en fortid i netop FC Nordsjælland, og faktisk var han i 2012 med til at spille Champions League-gruppespil med klubben. Det er altså ikke første gang, at han spiller Champions League for et dansk mandskab.
Dom:
FC Nordsjælland har mistet kvalitet i form af gode spillere som Damsgaard og Kudus, mens FC Midtjylland lige nu kæmper i flere turneringer. Og derfor er det interessant at se, hvordan det kommer til udtryk lørdag.
Sidste sæson var der klasseforskel i de fire kampe, de to hold spillede mod hinanden, og i det hele taget er FC Midtjylland lidt af en hademodstander for FCN. 14 gange i træk har FC Nordsjælland ikke vundet over FC Midtjylland i Superligaen.
Det ender også denne gang med succes for FC Midtjylland – 2-1 til klubben fra Ikast og Herning.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Medie: Solbakken ville afløses af Kasper Hjulmand i FC København
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Albert Rudé er færdig i Kolding
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
Mbappé afviser teori
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Alexander Lind blæst bagover
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
