Dummede sig: Celtic-profil siger undskyld

Celtic-skurken Nir Bitton har sagt undskyld på sin private Instagram-profil efter udvisningen mod FC Midtjylland.



Den israelske Celtic-profil Nir Bitton indtog en skurkerolle for Celtic i tirsdagens Champions League-brag mod FC Midtjylland, da han blev udvist allerede i første halvleg. 

Her var Celtic foran 1-0, da Bitton valgte at prikke Anders Dreyer i panden, efter danskeren var faldet til jorden i Celtic-feltet. Det kostede Bitton sin anden advarsel, og kampen endte efterfølgende 1-1. 

Bitton har nu karantæne i returkampen i næste uge, og han har også selv været ude og undskylde over for Celtic-fansene på sin private Instagram-profil.

– Jeg tabte hovedet i et sekund og blev straffet for det. Endnu en gang vil jeg sige undskyld, er den kortfattede besked fra den ellers rutinerede 29-årige landsholdsspiller.

Celtic-manageren Ange Postecoglou udtalte efter kampen til The Scottish Sun, at Bitton var særdeles skuffet over sig selv over aktionen. 

– Jeg er frustreret over resultatet ikke præstationen, men Nir (Bitton, red.) havde allerede fået en advarsel, og når du har fået en, er du nødt til at være forsigtig i dine aktioner. 

– Mest skuffende er det dog for ham, for han var virkelig opsat på at spille godt, forklarer Postecoglou, som skal finde ud af, hvordan han erstatter Bitton til returkampen. 

I videoklippet kan du se situationen, hvor Bitton prikker Dreyer i panden og modtager sin anden advarsel. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’