Den israelske Celtic-profil Nir Bitton indtog en skurkerolle for Celtic i tirsdagens Champions League-brag mod FC Midtjylland, da han blev udvist allerede i første halvleg.
Her var Celtic foran 1-0, da Bitton valgte at prikke Anders Dreyer i panden, efter danskeren var faldet til jorden i Celtic-feltet. Det kostede Bitton sin anden advarsel, og kampen endte efterfølgende 1-1.
Bitton har nu karantæne i returkampen i næste uge, og han har også selv været ude og undskylde over for Celtic-fansene på sin private Instagram-profil.
– Jeg tabte hovedet i et sekund og blev straffet for det. Endnu en gang vil jeg sige undskyld, er den kortfattede besked fra den ellers rutinerede 29-årige landsholdsspiller.
Celtic-manageren Ange Postecoglou udtalte efter kampen til The Scottish Sun, at Bitton var særdeles skuffet over sig selv over aktionen.
– Jeg er frustreret over resultatet ikke præstationen, men Nir (Bitton, red.) havde allerede fået en advarsel, og når du har fået en, er du nødt til at være forsigtig i dine aktioner.
– Mest skuffende er det dog for ham, for han var virkelig opsat på at spille godt, forklarer Postecoglou, som skal finde ud af, hvordan han erstatter Bitton til returkampen.
I videoklippet kan du se situationen, hvor Bitton prikker Dreyer i panden og modtager sin anden advarsel.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Tyskland – Curacao
OPTAKT
Belgien – Egypten
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Spottet i København
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
