Dummede sig: Celtic-profil siger undskyld

Celtic-skurken Nir Bitton har sagt undskyld på sin private Instagram-profil efter udvisningen mod FC Midtjylland.



Den israelske Celtic-profil Nir Bitton indtog en skurkerolle for Celtic i tirsdagens Champions League-brag mod FC Midtjylland, da han blev udvist allerede i første halvleg. 

Her var Celtic foran 1-0, da Bitton valgte at prikke Anders Dreyer i panden, efter danskeren var faldet til jorden i Celtic-feltet. Det kostede Bitton sin anden advarsel, og kampen endte efterfølgende 1-1. 

Bitton har nu karantæne i returkampen i næste uge, og han har også selv været ude og undskylde over for Celtic-fansene på sin private Instagram-profil.

– Jeg tabte hovedet i et sekund og blev straffet for det. Endnu en gang vil jeg sige undskyld, er den kortfattede besked fra den ellers rutinerede 29-årige landsholdsspiller.

Celtic-manageren Ange Postecoglou udtalte efter kampen til The Scottish Sun, at Bitton var særdeles skuffet over sig selv over aktionen. 

– Jeg er frustreret over resultatet ikke præstationen, men Nir (Bitton, red.) havde allerede fået en advarsel, og når du har fået en, er du nødt til at være forsigtig i dine aktioner. 

– Mest skuffende er det dog for ham, for han var virkelig opsat på at spille godt, forklarer Postecoglou, som skal finde ud af, hvordan han erstatter Bitton til returkampen. 

I videoklippet kan du se situationen, hvor Bitton prikker Dreyer i panden og modtager sin anden advarsel. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

OB – Silkeborg IF

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Det var virkelig pinligt

Kultklub jagtede Brøndby-flop