Dummede sig: Celtic-profil siger undskyld

Celtic-skurken Nir Bitton har sagt undskyld på sin private Instagram-profil efter udvisningen mod FC Midtjylland.



Den israelske Celtic-profil Nir Bitton indtog en skurkerolle for Celtic i tirsdagens Champions League-brag mod FC Midtjylland, da han blev udvist allerede i første halvleg. 

Her var Celtic foran 1-0, da Bitton valgte at prikke Anders Dreyer i panden, efter danskeren var faldet til jorden i Celtic-feltet. Det kostede Bitton sin anden advarsel, og kampen endte efterfølgende 1-1. 

Bitton har nu karantæne i returkampen i næste uge, og han har også selv været ude og undskylde over for Celtic-fansene på sin private Instagram-profil.

– Jeg tabte hovedet i et sekund og blev straffet for det. Endnu en gang vil jeg sige undskyld, er den kortfattede besked fra den ellers rutinerede 29-årige landsholdsspiller.

Celtic-manageren Ange Postecoglou udtalte efter kampen til The Scottish Sun, at Bitton var særdeles skuffet over sig selv over aktionen. 

– Jeg er frustreret over resultatet ikke præstationen, men Nir (Bitton, red.) havde allerede fået en advarsel, og når du har fået en, er du nødt til at være forsigtig i dine aktioner. 

– Mest skuffende er det dog for ham, for han var virkelig opsat på at spille godt, forklarer Postecoglou, som skal finde ud af, hvordan han erstatter Bitton til returkampen. 

I videoklippet kan du se situationen, hvor Bitton prikker Dreyer i panden og modtager sin anden advarsel. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

I svime over Froholdt – får ny hæder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Derfor kommer han IKKE til FC København

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

De kan være færdige i Brøndby