Effektive Arsenal nedlægger PSG i CL-storkamp

To mål i første halvleg sikrede Arsenal en sikker sejr over Paris Saint-Germain.



To mål i første halvleg sikrede Arsenal en sikker sejr over Paris Saint-Germain.
Arsenal er kommet godt fra start i Premier League, og også i Champions League ser den engelske storklub ud til at ville lege med de bedste.

I tirsdagens storkamp vandt Arsenal på hjemmebane 2-0 over Paris Saint-Germain og har dermed fire point efter de første to kampe i det nye turneringsformat.

Pariserne kom til London uden Ousmane Dembélé, som træner Luis Enrique har sat i skammekrogen. Og i det hele taget var det et gæstehold med noget mindre stjernestøv end i Messi-Neymar-Mbappé-dagene.

Enriques hold er mere homogent og bedre organiseret. Men denne aften manglede der offensiv kvalitet til for alvor at kunne true hjemmeholdet.

Arsenal kom i spidsen efter 20 minutter, da Kai Havertz efter et indlæg fra Leandro Trossard lige akkurat nåede bolden før PSG-målmand Gianluigi Donnarumma og headede den sikkert i mål.

Ti minutter før pausen fordoblede Bukayo Saka føringen i en situation, hvor den italienske landsholdsmålmand ikke gjorde noget heldigt indtryk.

Sakas frisparksbold fik lov at stryge gennem hele PSG-forsvaret og ind bag en passiv Donnarumma, der tilsyneladende satsede på, at en spiller ville snitte den undervejs.

Gæsterne havde masser af boldbesiddelse, men spillede generelt for langsomt. Kun sjældent blev den stærke Arsenal-defensiv udfordret.

Luis Enrique reagerede efter en time og sendte Fabián Ruiz og Randal Kolo Muani i spil. Det gav mere fart i sagerne, og umiddelbart efter snittede João Neves bolden op på Arsenals overligger.

Senere appellerede PSG-spillerne voldsomt for straffespark, da Arsenals Riccardo Calafiori ramte bolden med armen i feltet.

Dommeren gav dog ikke efter for brokkeriet, og det var sidste gang, hjemmeholdets mål var truet i den kamp.

/ritzau/







Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

FC København sælger Nathan Trott

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Køber snart Brøndby-angriber

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne