Effektive Arsenal nedlægger PSG i CL-storkamp

To mål i første halvleg sikrede Arsenal en sikker sejr over Paris Saint-Germain.



To mål i første halvleg sikrede Arsenal en sikker sejr over Paris Saint-Germain.
Arsenal er kommet godt fra start i Premier League, og også i Champions League ser den engelske storklub ud til at ville lege med de bedste.

I tirsdagens storkamp vandt Arsenal på hjemmebane 2-0 over Paris Saint-Germain og har dermed fire point efter de første to kampe i det nye turneringsformat.

Pariserne kom til London uden Ousmane Dembélé, som træner Luis Enrique har sat i skammekrogen. Og i det hele taget var det et gæstehold med noget mindre stjernestøv end i Messi-Neymar-Mbappé-dagene.

Enriques hold er mere homogent og bedre organiseret. Men denne aften manglede der offensiv kvalitet til for alvor at kunne true hjemmeholdet.

Arsenal kom i spidsen efter 20 minutter, da Kai Havertz efter et indlæg fra Leandro Trossard lige akkurat nåede bolden før PSG-målmand Gianluigi Donnarumma og headede den sikkert i mål.

Ti minutter før pausen fordoblede Bukayo Saka føringen i en situation, hvor den italienske landsholdsmålmand ikke gjorde noget heldigt indtryk.

Sakas frisparksbold fik lov at stryge gennem hele PSG-forsvaret og ind bag en passiv Donnarumma, der tilsyneladende satsede på, at en spiller ville snitte den undervejs.

Gæsterne havde masser af boldbesiddelse, men spillede generelt for langsomt. Kun sjældent blev den stærke Arsenal-defensiv udfordret.

Luis Enrique reagerede efter en time og sendte Fabián Ruiz og Randal Kolo Muani i spil. Det gav mere fart i sagerne, og umiddelbart efter snittede João Neves bolden op på Arsenals overligger.

Senere appellerede PSG-spillerne voldsomt for straffespark, da Arsenals Riccardo Calafiori ramte bolden med armen i feltet.

Dommeren gav dog ikke efter for brokkeriet, og det var sidste gang, hjemmeholdets mål var truet i den kamp.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper