Efter CL-lodtrækning: TV3-eksperter analyserer forårets 1/8-finaler

Peter Grønborg og Niels Christian Frederiksen analyserede i TV3 studiet forårets knockoutkampe i Champions League, hvor det står klart, at Manchester City og Real Madrid møder hinanden.



Mandag blev der trukket lod til 1/8-finalerne i Champions League, hvor det artede sig således, at Real Madrid og Manchester City brager sammen.

De forsvarende mestre fra Liverpool skal også en tur til Madrid, hvor Jürgen Klopp skal krydse klinger med Diego Simeone og Atlético Madrid. Barcelona møder Napoli, mens Chelsea skal op imod Bayern München. 

I TV3-studiet analyserede ekspert Niels Christian Frederiksen lodtrækningen sammen med vært Peter Grønborg.

Dortmund – Paris Saint-Germain
– Det tror jeg godt nok, at PSG vil være tilfredse med. Thomas Tuchel har jo et indgående kendskab til Dortmund, da han var træner der. Han blev smidt ud, selvom de var blevet nummer tre og havde vundet pokalturneringen. Så det er en special kamp for ham. Det er en kamp, hvor PSG er favoritter, sådan som jeg ser det, lød det fra Niels Christian Frederiksen.

Real Madrid – Manchester City
– City tabte til Real Madrid i semifinalen for et par år siden. Og vi får Pep tilbage til Madrid. Der bliver noget fjendskab der, lød det fra Niels Christian Frederiksen.

– Manchester City er vel favorit? lød spørgsmålet fra Peter Grønborg.

– Ja, eller er de? Det er en tæt kamp. Real Madrids historie kommer vi altså ikke udenom. Der er stadig to måneder til, at de skal spille den her kamp. Den er meget, meget lige, den her, lød analysen fra Niels Christian Frederiksen. 

Atalanta – Valencia
– Det er jo så lidt det tyndere øl, den her 1/8-finale. De sidder jo nok i begge klubber og tænker, at det var den mest fantastiske lodtrækning, lød det fra Niels Christian Frederiksen. 

Atlético Madrid – Liverpool
– Uha, det bliver spændende. Det er jo ikke et Atlético-hold, der er i den bedste forfatning i øjeblikket. De har svært ved at lave mål, lød det fra Peter Grønborg.

– De spiller uafgjort hele tiden. Defensivt savner de også Diego Godin. Det er et hold, der er i en genopbygningsfase. Et generationsskifte. De har sagt farvel til Griezmann og Godin. Jeg synes, at de har haft svært ved at finde fodfæste i denne sæson. 

Chelsea – Bayern München
– Det er de nok godt tilfredse med i Bayern, tror du ikke? lød det fra Peter Grønborg.

– Jo, de har vel også lidt, de skal have sagt tak for sidst for. De tabte jo Champions League-finalen i 2012 på hjemmebane til Chelsea. Vildt ufortjent. Bayern ser stærkere ud end Chelsea, synes jeg. Spændende kamp, lød analysen fra Niels Christian Frederiksen.

Lyon – Juventus
– God lodtrækning for Juventus. Joachim Andersen skal en tur tilbage til Italien, lød det fra Niels Christian Frederiksen. 

Tottenham – Leipzig
– Den lodtrækning er de nok godt tilfredse med i begge lejre. Jeg synes jo, at Leipzig har et godt hold. Bundesligaens førerhold. De har nogle spændende profiler. Og en fantastisk dygtig træner i Julian Nagelsmann. Det er ikke sikkert, at det bliver så nemt for Tottenham, det her, lød det fra Niels Christian Frederiksen.

– Men en rigtig god lodtrækning for Mourinho, når man tænker på, hvem de kunne have mødt, bemærkede Peter Grønborg.

– Jo jo, men jeg har stadig ikke Tottenham som stor favorit i det opgør, det må jeg sige. Det er ikke tilfældigt, at Leipzig vandt deres gruppe og også fører Bundesligaen. 

Napoli – Barcelona
– Alt andet lige er det vel en god lodtrækning for Barcelona, lød det fra Grønborg.

– Ja, det må vi sige. Napoli har lige fyret Ancelotti. Der er kæmpe ballade i klubben. Det er ikke en klub, der i den bedste forfatning. De tabte også i weekenden, lød svaret fra Niels Christian Frederiksen. 

Opgørene vil blive spillet den 18., 19., 25. og 26 februar, med returkampe den 10., 11., 17. og 18. marts.





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Mål i Manchester

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Stor mystik om Patrick Pentz

AGF – OB

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Tæt på en falliterklæring, FCK

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Afviser kæmpebud

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Han er på vej væk fra AGF

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Per Frimann hylder Brøndby

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’