IKAST (Tipsbladet): Selv med Paulinho, Cho Gue-sung og Marrony ude med skader og Kristoffer Olsson væk fra topfodbold på ubestemt tid efter sin meget alvorlige sygdom i begyndelsen af året er der mere end rigeligt med fodboldspillere at vælge mellem for Thomas Thomasberg til mandagens træning i Ikast.
FC Midtjylland møder tirsdag aften Ferencvaros i en vital 3. runde-kamp i Champions League-kvalifikationen, og ud over en drilsk venstre back-position har Thomasberg og kollegerne rigelig med alternativer på alle pladser.
Alene denne sommer har FC Midtjylland i Tipsbladets beregninger i hvert fald forpligtet sig til transferbetalinger på 80 millioner kroner for nye spillere, der som bekendt også skal have både millionlønninger og i nogle tilfælde solide signon-fees.
Sidste år brugte FC Midtjylland nærmere dobbelt så meget på transfers, og klubben ruller med det største spillerbudget nogensinde og fik 100 procent bevidst adskillige nye spillere på plads i juni og begyndelsen af juli, så de kunne nå at arbejde sig ind på holdet til netop afgørende kamp som den tirsdag aften mod Ferencvaros.
Tirsdag formiddag trænede FC Midtjyllands trup i solen i Ikast efter at have siddet i mini-biografen i det nye træningsanlæg for at se klip af Ferencvaros som forberedelse til kampen, og anfører Mads Bech Sørensen er ved godt mod efter den tur i videolokalet såvel som FCM's aktive sommer.
– Ja, vi har lige kigget på dem. Det er jo et rigtig fint hold, vi skal ud og møde. Men vi er altså også fortrøstningsfulde. Det er jo også et hold, vi gerne vil ud og slå. Jeg synes, vi har ok styr på det lige nu. Nu skal vi ud og træne lidt på det taktiske. Så det bliver godt, siger Mads Bech Sørensen til Tipsbladet og kolleger fra andre danske medier.

– Når man har vundet rækken i Ungarn de sidste seks år, tror jeg, man har et rigtig fornuftigt hold. De har også rutinen fra at have spillet europæisk.
– Umiddelbart ligner det et hold, der er vant til at have bolden meget i den hjemlige liga. Det vil vi selvfølgelig gerne prøve at slå i stykker. Det er altid svært at sige, hvad det bliver for en kamp, men vi håber på, at det kan være en kamp, hvor det er intenst, og vi skal frem over stepperne, siger Mads Bech Sørensen.
Som Tipsbladet har beskrevet, rækker FC Midtjylland og klubbens ledelse og ejer i den grad ud efter Champions League og succes i både Superligaen og Europa både nu og de kommende år, godt illustreret af indkøb for i omegnen af 250 millioner kroner fra begyndelsen af sommeren 2023 til nu.
Og den styrke, det giver truppen, fornemmer Mads Bech Sørensen til fulde, både nu og i den forgangne sæson, hvor FC Midtjylland styrkede sig i slutningen af transfervinduet i august med aftaler med blandt andre Mads Bech Sørensen selv.
– Vi har en helt fantastisk trup. Der er masser af kvalitet, der er en sindssygt god bredde i det, så det kan vi ikke klage over på nogen måde.
– Det er det [Champions League], vi drømmer om. Det er målsætningen. Det er det,, alle spillerne gerne vil. Det er det, staben gerne vil. Og igen, jeg synes, vi har en rigtig stærk trup. En spændende trup med masser af kvalitet. Det er det, vi går efter.
Umiddelbart efter mandagens interview i Ikast trak FC Midtjylland modstanderen i sidste runde af en eventuel Champions League-kvalifikation, der bliver APOEL (Cypern) eller Slovan Bratislava (Slovakiet), den på papiret bedste lodtrækning, FC Midtjylland kunne have fået med alternativer som Galatasaray, Bodø/Glimt og Sparta Prag.
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Tauson er færdig i Brisbane
Vil have Jonas Wind til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT