IKAST (Tipsbladet): Selv med Paulinho, Cho Gue-sung og Marrony ude med skader og Kristoffer Olsson væk fra topfodbold på ubestemt tid efter sin meget alvorlige sygdom i begyndelsen af året er der mere end rigeligt med fodboldspillere at vælge mellem for Thomas Thomasberg til mandagens træning i Ikast.
FC Midtjylland møder tirsdag aften Ferencvaros i en vital 3. runde-kamp i Champions League-kvalifikationen, og ud over en drilsk venstre back-position har Thomasberg og kollegerne rigelig med alternativer på alle pladser.
Alene denne sommer har FC Midtjylland i Tipsbladets beregninger i hvert fald forpligtet sig til transferbetalinger på 80 millioner kroner for nye spillere, der som bekendt også skal have både millionlønninger og i nogle tilfælde solide signon-fees.
Sidste år brugte FC Midtjylland nærmere dobbelt så meget på transfers, og klubben ruller med det største spillerbudget nogensinde og fik 100 procent bevidst adskillige nye spillere på plads i juni og begyndelsen af juli, så de kunne nå at arbejde sig ind på holdet til netop afgørende kamp som den tirsdag aften mod Ferencvaros.
Tirsdag formiddag trænede FC Midtjyllands trup i solen i Ikast efter at have siddet i mini-biografen i det nye træningsanlæg for at se klip af Ferencvaros som forberedelse til kampen, og anfører Mads Bech Sørensen er ved godt mod efter den tur i videolokalet såvel som FCM's aktive sommer.
– Ja, vi har lige kigget på dem. Det er jo et rigtig fint hold, vi skal ud og møde. Men vi er altså også fortrøstningsfulde. Det er jo også et hold, vi gerne vil ud og slå. Jeg synes, vi har ok styr på det lige nu. Nu skal vi ud og træne lidt på det taktiske. Så det bliver godt, siger Mads Bech Sørensen til Tipsbladet og kolleger fra andre danske medier.

– Når man har vundet rækken i Ungarn de sidste seks år, tror jeg, man har et rigtig fornuftigt hold. De har også rutinen fra at have spillet europæisk.
– Umiddelbart ligner det et hold, der er vant til at have bolden meget i den hjemlige liga. Det vil vi selvfølgelig gerne prøve at slå i stykker. Det er altid svært at sige, hvad det bliver for en kamp, men vi håber på, at det kan være en kamp, hvor det er intenst, og vi skal frem over stepperne, siger Mads Bech Sørensen.
Som Tipsbladet har beskrevet, rækker FC Midtjylland og klubbens ledelse og ejer i den grad ud efter Champions League og succes i både Superligaen og Europa både nu og de kommende år, godt illustreret af indkøb for i omegnen af 250 millioner kroner fra begyndelsen af sommeren 2023 til nu.
Og den styrke, det giver truppen, fornemmer Mads Bech Sørensen til fulde, både nu og i den forgangne sæson, hvor FC Midtjylland styrkede sig i slutningen af transfervinduet i august med aftaler med blandt andre Mads Bech Sørensen selv.
– Vi har en helt fantastisk trup. Der er masser af kvalitet, der er en sindssygt god bredde i det, så det kan vi ikke klage over på nogen måde.
– Det er det [Champions League], vi drømmer om. Det er målsætningen. Det er det,, alle spillerne gerne vil. Det er det, staben gerne vil. Og igen, jeg synes, vi har en rigtig stærk trup. En spændende trup med masser af kvalitet. Det er det, vi går efter.
Umiddelbart efter mandagens interview i Ikast trak FC Midtjylland modstanderen i sidste runde af en eventuel Champions League-kvalifikation, der bliver APOEL (Cypern) eller Slovan Bratislava (Slovakiet), den på papiret bedste lodtrækning, FC Midtjylland kunne have fået med alternativer som Galatasaray, Bodø/Glimt og Sparta Prag.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADET SPECIAL