IKAST (Tipsbladet): Selv med Paulinho, Cho Gue-sung og Marrony ude med skader og Kristoffer Olsson væk fra topfodbold på ubestemt tid efter sin meget alvorlige sygdom i begyndelsen af året er der mere end rigeligt med fodboldspillere at vælge mellem for Thomas Thomasberg til mandagens træning i Ikast.
FC Midtjylland møder tirsdag aften Ferencvaros i en vital 3. runde-kamp i Champions League-kvalifikationen, og ud over en drilsk venstre back-position har Thomasberg og kollegerne rigelig med alternativer på alle pladser.
Alene denne sommer har FC Midtjylland i Tipsbladets beregninger i hvert fald forpligtet sig til transferbetalinger på 80 millioner kroner for nye spillere, der som bekendt også skal have både millionlønninger og i nogle tilfælde solide signon-fees.
Sidste år brugte FC Midtjylland nærmere dobbelt så meget på transfers, og klubben ruller med det største spillerbudget nogensinde og fik 100 procent bevidst adskillige nye spillere på plads i juni og begyndelsen af juli, så de kunne nå at arbejde sig ind på holdet til netop afgørende kamp som den tirsdag aften mod Ferencvaros.
Tirsdag formiddag trænede FC Midtjyllands trup i solen i Ikast efter at have siddet i mini-biografen i det nye træningsanlæg for at se klip af Ferencvaros som forberedelse til kampen, og anfører Mads Bech Sørensen er ved godt mod efter den tur i videolokalet såvel som FCM's aktive sommer.
– Ja, vi har lige kigget på dem. Det er jo et rigtig fint hold, vi skal ud og møde. Men vi er altså også fortrøstningsfulde. Det er jo også et hold, vi gerne vil ud og slå. Jeg synes, vi har ok styr på det lige nu. Nu skal vi ud og træne lidt på det taktiske. Så det bliver godt, siger Mads Bech Sørensen til Tipsbladet og kolleger fra andre danske medier.

– Når man har vundet rækken i Ungarn de sidste seks år, tror jeg, man har et rigtig fornuftigt hold. De har også rutinen fra at have spillet europæisk.
– Umiddelbart ligner det et hold, der er vant til at have bolden meget i den hjemlige liga. Det vil vi selvfølgelig gerne prøve at slå i stykker. Det er altid svært at sige, hvad det bliver for en kamp, men vi håber på, at det kan være en kamp, hvor det er intenst, og vi skal frem over stepperne, siger Mads Bech Sørensen.
Som Tipsbladet har beskrevet, rækker FC Midtjylland og klubbens ledelse og ejer i den grad ud efter Champions League og succes i både Superligaen og Europa både nu og de kommende år, godt illustreret af indkøb for i omegnen af 250 millioner kroner fra begyndelsen af sommeren 2023 til nu.
Og den styrke, det giver truppen, fornemmer Mads Bech Sørensen til fulde, både nu og i den forgangne sæson, hvor FC Midtjylland styrkede sig i slutningen af transfervinduet i august med aftaler med blandt andre Mads Bech Sørensen selv.
– Vi har en helt fantastisk trup. Der er masser af kvalitet, der er en sindssygt god bredde i det, så det kan vi ikke klage over på nogen måde.
– Det er det [Champions League], vi drømmer om. Det er målsætningen. Det er det,, alle spillerne gerne vil. Det er det, staben gerne vil. Og igen, jeg synes, vi har en rigtig stærk trup. En spændende trup med masser af kvalitet. Det er det, vi går efter.
Umiddelbart efter mandagens interview i Ikast trak FC Midtjylland modstanderen i sidste runde af en eventuel Champions League-kvalifikation, der bliver APOEL (Cypern) eller Slovan Bratislava (Slovakiet), den på papiret bedste lodtrækning, FC Midtjylland kunne have fået med alternativer som Galatasaray, Bodø/Glimt og Sparta Prag.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket