Det har været svært at gøre sig klog på Manchester United i denne sæson.
Langt hen ad vejen har det ikke været noget imponerende efterår, men alligevel har Premier League-mandskabet i ny og næ leveret nogle flotte resultater.
Tirsdag aften var en af de bedre for Ole Gunnar Solskjærs tropper. På hjemmebane blev tyrkiske Basaksehir besejret med 4-1 og dermed ligger United på førstepladsen i sin Champions League-gruppe foran Paris Saint-German og RB Leipzig, der begge har seks point.
PSG vandt tirsdag aften 1-0 over RB Leipzig, der havde Yussuf Poulsen med fra start. På hjemmebane sørgede Neymar for sejrsmålet på straffespark.
I Manchester var det midtbanekreatøren Bruno Fernandes, der førte an. Den 26-årige portugiser hamrede efter syv minutter en løs bold op i nettaget til 1-0, og godt ti minutter senere fordoblede han føringen, da han nemt kunne trille bolden i et tomt mål.
Dermed var hjemmeholdet godt på vej til at tage revanche for seneste spillerunde i Champions League for knap tre uger siden. Her tabte United med 1-2 i Istanbul til Basaksehir.
Efter Fernandes’ tidlige scoringer var det Marcus Rashford, der stod for værternes tredje scoring. Englænderen trak efter 35 minutter et straffespark og fik selv lov til at eksekvere det, selv om Fernandes havde muligheden for at score hattrick.
Efter en flot første halvleg var det som om, at sæsonens dårlige version af United begyndte at kigge frem. Det udnyttede Basaksehir til at score på frispark efter 75 minutters spil.
David De Gea fik egentlig pareret forsøget, men bolden viste sig at være inde, før han fik hænderne på.
I den sidste del af kampen var tyrkerne flere gange tæt på at få reduceret yderligere, men i stedet var det indskiftede Daniel James, der lukkede og slukkede med 4-1-målet på en omstilling.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
10. gang i træk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
