Det har været svært at gøre sig klog på Manchester United i denne sæson.
Langt hen ad vejen har det ikke været noget imponerende efterår, men alligevel har Premier League-mandskabet i ny og næ leveret nogle flotte resultater.
Tirsdag aften var en af de bedre for Ole Gunnar Solskjærs tropper. På hjemmebane blev tyrkiske Basaksehir besejret med 4-1 og dermed ligger United på førstepladsen i sin Champions League-gruppe foran Paris Saint-German og RB Leipzig, der begge har seks point.
PSG vandt tirsdag aften 1-0 over RB Leipzig, der havde Yussuf Poulsen med fra start. På hjemmebane sørgede Neymar for sejrsmålet på straffespark.
I Manchester var det midtbanekreatøren Bruno Fernandes, der førte an. Den 26-årige portugiser hamrede efter syv minutter en løs bold op i nettaget til 1-0, og godt ti minutter senere fordoblede han føringen, da han nemt kunne trille bolden i et tomt mål.
Dermed var hjemmeholdet godt på vej til at tage revanche for seneste spillerunde i Champions League for knap tre uger siden. Her tabte United med 1-2 i Istanbul til Basaksehir.
Efter Fernandes’ tidlige scoringer var det Marcus Rashford, der stod for værternes tredje scoring. Englænderen trak efter 35 minutter et straffespark og fik selv lov til at eksekvere det, selv om Fernandes havde muligheden for at score hattrick.
Efter en flot første halvleg var det som om, at sæsonens dårlige version af United begyndte at kigge frem. Det udnyttede Basaksehir til at score på frispark efter 75 minutters spil.
David De Gea fik egentlig pareret forsøget, men bolden viste sig at være inde, før han fik hænderne på.
I den sidste del af kampen var tyrkerne flere gange tæt på at få reduceret yderligere, men i stedet var det indskiftede Daniel James, der lukkede og slukkede med 4-1-målet på en omstilling.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Panama – England
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL
“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Her er Tysklands vej til VM-finalen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
TOPNYHED
