Efter slem forskrækkelse: United fik revanche mod tyrkere

Efter et skuffende nederlag til Basaksehir for tre uger siden vandt Manchester United tirsdag 4-1 over tyrkerne.



Det har været svært at gøre sig klog på Manchester United i denne sæson.

Langt hen ad vejen har det ikke været noget imponerende efterår, men alligevel har Premier League-mandskabet i ny og næ leveret nogle flotte resultater.

Tirsdag aften var en af de bedre for Ole Gunnar Solskjærs tropper. På hjemmebane blev tyrkiske Basaksehir besejret med 4-1 og dermed ligger United på førstepladsen i sin Champions League-gruppe foran Paris Saint-German og RB Leipzig, der begge har seks point.

PSG vandt tirsdag aften 1-0 over RB Leipzig, der havde Yussuf Poulsen med fra start. På hjemmebane sørgede Neymar for sejrsmålet på straffespark.

I Manchester var det midtbanekreatøren Bruno Fernandes, der førte an. Den 26-årige portugiser hamrede efter syv minutter en løs bold op i nettaget til 1-0, og godt ti minutter senere fordoblede han føringen, da han nemt kunne trille bolden i et tomt mål.

Dermed var hjemmeholdet godt på vej til at tage revanche for seneste spillerunde i Champions League for knap tre uger siden. Her tabte United med 1-2 i Istanbul til Basaksehir.

Efter Fernandes’ tidlige scoringer var det Marcus Rashford, der stod for værternes tredje scoring. Englænderen trak efter 35 minutter et straffespark og fik selv lov til at eksekvere det, selv om Fernandes havde muligheden for at score hattrick.

Efter en flot første halvleg var det som om, at sæsonens dårlige version af United begyndte at kigge frem. Det udnyttede Basaksehir til at score på frispark efter 75 minutters spil.

David De Gea fik egentlig pareret forsøget, men bolden viste sig at være inde, før han fik hænderne på.

I den sidste del af kampen var tyrkerne flere gange tæt på at få reduceret yderligere, men i stedet var det indskiftede Daniel James, der lukkede og slukkede med 4-1-målet på en omstilling.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Neestrup jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Roy Keane slagter dansk stjerne

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard